صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۱۴:۰۲
کد خبر: 21866
گزارشگر: 464
۲۰۲
۲
۰
۱
وزیر کشور:

بررسی طرح تجزیه سیستان و بلوچستان

بررسی طرح تجزیه سیستان و بلوچستان
گروه‌های سیاسی بلوچ از پیگیری چنین طرح‌هایی با عنوان «تجزیه بلوچستان» یاد کرده و معتقدند همزمان «مساله تغییر بافت جمعیت بلوچستان» نیز «در حال پیگیری است.»

به گزارش آسیانیوز؛ احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید «استان سیستان و بلوچستان استان بزرگی است» و برای اداره استان به «تقسیمات بیشتری» نیاز است.

وحیدی با اشاره به طرح تفکیک استان سیستان و بلوچستان به ۴ استان در مجلس گفت که این موضوع «الان در وزارت کشور در حال بررسی است.» او تاکید کرده که «بررسی‌های کارشناسی» در وزارت کشور در حال انجام است و «اگر به نتیجه برسیم مراحل بعدی آن در دولت ادامه می‌یابد.»

گروه‌های سیاسی بلوچ از پیگیری چنین طرح‌هایی با عنوان «تجزیه بلوچستان» یاد کرده و معتقدند همزمان «مساله تغییر بافت جمعیت بلوچستان» نیز «در حال پیگیری است.»

طبق طرح‌هایی که در حال حاضر در مجلس در دست بررسی است این استان در صورت تصویب نهایی طرح‌های مطرح به دو بخش اصلی سیستان و بلوچستان، مکران تقسیم می‌شود که سیستان خود شامل دو بخش اصلی سیستان و سرحد سیستان و مکران هم شامل دو بخش سراوان و جهلاوان خواهد بود.

تاکنون و براساس گزارش‌های منتشر شده، برخی تقسیم به سه و برخی تقسیم به چهار استان را پیشنهاد داده‌اند. طبق پیشنهادهای فعلی این استان به چهار استان؛ استان سیستان (شمال استان، نیمه بالایی) به مرکزیت زابل، استان سرحد (شمال استان، نیمه پایینی) به مرکزیت زاهدان، استان بلوچستان (مناطق مرکزی استان) به مرکزیت ایرانشهر و استان مکران (مناطق جنوب استان) به مرکزیت چابهار تقسیم خواهد شد.

استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر با استان‌های خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان، دریای عمان، کشور پاکستان و کشور افغانستان همسایه است.

در دهه‌های گذشته برخی از مصوبات مرتبط با تقسیمات کشوری در نقاط مختلف ایران با اعتراضات بسیاری روبه‌رو شده و در برخی موارد به خشونت نیز کشیده شد.

https://www.asianews.ir/u/ezi
اخبار مرتبط
مدارس شهرستان‌های دشتیاری، زاهدان، تفتان، خاش، ایرانشهر، سراوان، مهرستان، دلگان، سرباز، زرآباد و قصرقند با توجه به احتمال طغیان رودخانه‌های محلی و آبگرفتگی معابر امروز غیر حضوری خواهد بود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۳/۰۲/۳۰
0
0
0

برای توسعه ضروری هستش

ناشناس
۱۴۰۳/۰۲/۳۰
0
0
0

نام های پیشنهادی طبق طرح پیشنهادی و بررسی شده و منتشر شده کمیسیون اجتماعی مجلس استان سیستان و بلوچستان شمالی به مرکزیت زابل سیستان و بلوچستان مرکزی به مرکزیت زاهدان سیستان و بلوچستان جنوبی به مرکزیت ایرانشهر و مکران به مرکزیت چابهار است


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید