صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۱۸:۰۵
کد خبر: 21868
گزارشگر: 2
۱۱۵
۰
۰
۱
تهوع,سرگیجه و سردرد در هواپیما

چند راهکار برای جلوگیری از حالت تهوع در پرواز

چند راهکار برای جلوگیری از حالت تهوع در پرواز
ممکن است شما هم مثل عده زیادی از مسافران در زمان سفر با هواپیما دچار حالت تهوع و سرگیجه ‌شوید و هر بار خودتان را قانع می‌کنید که این هم بخشی از تجربه سفر با هواپیما است. اما خوب است بدانید که راهکارهایی وجود دارند که با کمک آنها می‌توان از حالت تهوع در حین پرواز جلوگیری کرد و احساسات ناخوشایند نظیر سرگیجه، حالت تهوع و سردرد را تا حد زیادی از بین برد. بنابراین اگر یک سفر هوایی در پیش دارید و از همین الان نگران این موضوع هستید ادامه مطلب برای شما است. زیرا در ادامه قرار است چند راهکار برای جلوگیری از حالت تهوع در پرواز را به شما ارائه خواهیم داد.

صندلی هواپیما را هوشمندانه انتخاب کنید

یکی از راهکارهای خوب برای افرادی که با معضل بیماری حرکت در وسایل نقلیه و حالت تهوع ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند انتخاب صندلی در قسمت بال هواپیما است. زیرا معمولاً صندلی‌های قسمت عقب هواپیما بیشترین لرزش را در زمان فرود و اوج گرفتن هواپیما دارند و نشستن در این قسمت‌ موجب تشدید و یا ایجاد حالت تهوع برای مسافران خواهد شد. اما در عوض صندلی‌های جلوتر لرزش کمتری دارند. گفتنی است به طور معمول در زمان رزرو بلیط هواپیما امکان مشخص کردن شماره صندلی برای مسافران وجود ندارد اما تعداد محدودی از ایرلاین‌ها با دریافت هزینه بیشتر این امکان را می‌دهند. علاوه بر آن می‌توانید زمانی که به فرودگاه مراجعه می‌کنید با متصدیان ایرلاین صحبت کنید تا یکی از صندلی‌های قسمت جلو و یا میانی هواپیما را به شما اختصاص دهند.

در طول پرواز یا قبل آن وعده‌های غذایی مناسبی میل کنید

اگر پروازتان طولانی است و می‌خواهید دچار حالت تهوع نشوید بهتر است به جای آنکه قبل از پرواز به سراغ وعده‌های سنگین و مفصل غذا آن هم غذاهای چرب و پر ادویه بروید، چند وعده و میان وعده سبک را همراه داشته باشید و در فواصل زمانی مختلف میزان کمی از آن را میل کنید. بعلاوه خوردن غذاهای پر نمک که بیشتر جزو فست‌فودها و کنسروها هستند را از شب قبل از پرواز کاهش دهید.

نوشیدن آب را فراموش نکنید

نوشیدن قهوه و یا چای در حین پرواز یک عادت قدیمی میان مسافران هوایی است؛ اما برای آنکه از حالت تهوع پیشگیری کنید توصیه می‌کنیم به جای آن یک بطری آب معدنی همراه داشته باشید و در طول پرواز جرعه‌جرعه و هر بار به مقدار کم از آن بنوشید این کار باعث پیشگیری از ایجاد حالت تهوع می‌شود. اگر نوشیدن آب برایتان سخت است به جای آنکه سراغ آبمیوه‌ها بروید کمی آن را با برش میوه‌ها طعم‌دار کنید.

داروی ضد تهوع

داروی ضد تهوع همراه داشته باشید

اگر فرصت زیادی تا شروع پرواز ندارید و بلیط چارتر خریداری کرده‌اید و حالا به دنبال یک راهکار ساده اما کاربردی و سریع می‌گردید تا شما را از حالت تهوع در طول پرواز خلاص کند، یک راست به داروخانه بروید و یکی از داروهای ضد تهوع نظیر دمیترون یا قرص دیمن هیدرینات را تهیه کنید. این داروها با ایجاد برخی فعل و انفعالات در بدن موجب پیشگیری از حالت تهوع در افرادی که بیماری حرکت در سفر دارند می‌شود. البته اگر زیر نظر پزشک خاصی هستید و یا داروهایی مصرف می‌کنید که در صورت مصرف داروی جدید احتمال تداخل دارویی وجود دارد توصیه می‌کنیم حتماً قبل از سفر با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

در طول پرواز آدامس بجویید و یا آب‌نبات بمکید

یکی دیگر از راهکارهایی که برای جلوگیری از حالت تهوع در پرواز می‌توان بکار گرفت جوییدن آدامس است. می‌توانید با انجام این راهکار ارزان و در دسترس به طور ساده و بدون دردسر از حالت تهوع تا حد زیادی نجات پیدا کنید. زیرا جوییدن آدامس موجب ایجاد واکنش‌های شیمیایی در بدن می‌شود که حالت تهوع را رفع می‌کند. گفتنی است این کار یک فایده دیگر هم دارد و آن هم پیشگیری از گرفتگی گوش‌ها در طول پرواز است.
اگر به خوردن آدامس علاقه‌ای ندارید و یا حالت جویدن آدامس در حضور مسافران دیگر را نمی‌پسندید راهکار دیگری که دارید مکیدن آب‌نبات است. می‌توانید آب‌نبات را از طعم‌های مختلف انتخاب کنید؛ اما اغلب مکیدن آب‌نبات ترش را به عنوان روشی برای رفع حالت تهوع می‌دانند.

مانیتور صندلی هواپیما

از چشم دوختن به صفحه مانیتورها خودداری کنید

عده زیادی از مسافران در پروازهای چند ساعته برای سرگرم شدن به سراغ تلفن همراه یا لپ تاپ خود می‌روند تا مشغول به خواندن مطالب مختلف شوند. به طور کلی خواندن کتاب یا خواندن مطالب روی صفحه نمایش لپ تاپ یا موبایل می‌تواند افرادی که دچار اختلال حرکت در سفر هستند را دچار حالت تهوع و سرگیجه کند. در عوض می‌توانید با استفاده از هدفون به موسیقی یا کتاب صوتی گوش دهید.

برای مسیرهای طولانی پرواز غیر مستقیم را در نظر بگیرید

معمولاً افرادی که دچار پرواززدگی هستند و در طول پرواز مرتباً دچار حالت تهوع می‌شوند در ابتدای شروع حرکت علائمی ندارند؛ اما مدتی که از پرواز می‌گذرد دچار سردرد و تهوع می‌شوند. طبیعی است که این افراد هر قدر زمان بیشتری را در مسیر طی کنند بیشتر دچار حالت تهوع و حالات ناخوشایند فیزیکی می‌شوند؛ بنابراین اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید توصیه می‌کنیم در مواردی که به مسافت‌های طولانی سفر می‌کنید و پرواز بیش از سه ساعت زمان می‌برد به جای خرید بلیط پرواز مستقیم به سراغ پروازهای غیر مستقیم و یا بلیط توقف دار بروید. زیرا در این شرایط در فاصله میان پروازها فرصتی برای استراحت به وجود می‌آید و می‌توانید با قدم زنی و استراحت کوتاه از حالت تهوع خلاصی پیدا کنید.

خودتان را در وضعیت آرامی قرار دهید

شاید تصور کنید حالات روحی شما تأثیری در حالت تهوع در زمان پرواز ندارد اما کافی است این بار که راهی پرواز شدید این را امتحان کنید که با قرارگیری در وضعیت راحت و استراحت می‌توانید میزان حالت تهوع را کاهش دهید. در طول مسیر به صندلی تکیه دهید و کمی سرتان را به سمت عقب خم کنید، در همین حین نفس‌های عمیق بکشید و سعی کنید به وضعیت بد بدنی در پرواز توجه نکنید و تصورات مثبت و روحیه‌بخشی داشته باشید.

پرواززدگی

در طول پرواز بخوابید

به طور کلی که زمانی که در خواب هستیم مغزمان فعالیت آرام‌تری دارد و فرایند مخابره احساسات به کندی انجام می‌شود؛ بنابراین برای پیشگیری از حالت پرواززدگی و تهوع توصیه می‌کنیم قبل از پرواز از خوابیدن پرهیز کنید تا در طول مسیر به ناچار بدنتان احساس خواب‌آلودگی داشته باشید و به خواب بروید. اگر بتوانید در پروازهای طولانی مدتی را بخوابید دست کم در مدت خواب احتمال پرواززدگی و حالت تهوع هم کمتر می‌شود. بنابراین پیش از پرواز از خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار نظیر چای و به ویژه قهوه هم پرهیز کنید.

کلام آخر

افراد زیادی هستند که در زمان پرواز دچار احساسات ناخوشایند به ویژه حالت تهوع و سردرد می‌شوند. این حالت یک وضعیت جسمی است که مسافران زیادی آن را تجربه می‌کنند. ما در این مطلب راهکارهای پیشگیری از حالت تهوع در پرواز را به شما ارائه داده‌ایم. ازآنجاکه بدن هر فرد شرایط مختص به خود را دارد بنابراین ممکن است برخی از این راهکارها تنها برای برخی از مسافران کاربرد داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم از میان این راهکارها چند راهکار را در نظر بگیرید و در زمان پرواز آنها را امتحان کنید در نهایت آن راهکاری که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید و برای همیشه تجربه پروازتان را تغییر دهید.

https://www.asianews.ir/u/ezo
اخبار مرتبط
در گذشته، مردم فقط در زمان بیماری به پزشک مراجعه می کردند. امروزه، مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه در حال تبدیل شدن به یک امر عادی است زیرا مردم در مورد سلامت آموزش بیشتری می بینند و آگاه تر هستند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید