صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۱۰:۱۳
کد خبر: 21879
گزارشگر: 464
۱۱۶
۰
۰
۰
با وجود بارندگی‌های بی‌سابقه

تنش‌های آبی؛ معضلی عمیق و دیرپا

تنش‌های آبی؛ معضلی عمیق و دیرپا
در شرایطی‌که در اقصی‌نقاط ایران شاهد بارندگی‌های بی‌سابقه هستیم، شاید در نگاهی شتابزده این گمان مطرح شود که بحران‌ها و تنش‌های ‌آبی فروخواهد نشست، در حالی که این‌گونه نیست.

به گزارش آسیانیوز؛ بایستی در نظر داشت بخش اعظم بارندگی‌ها جذب سفره‌های آب‌ زیرزمینی نشده و تنها به صورت سیلاب‌های تند و ناگهانی باعث خسارت می‌شوند. چه این‌که مشکل کم‌آبی، معضلی عمیق و دیرپاست و بر اساس نظر کارشناسان، ما در طی چهار دهه گذشته بیش از نیمی از آب‌های تجدیدپذیرمان را که متعلق به نسل‌های آینده بوده است، مصرف کرده‌ایم و منابع از دست‌رفته به‌راحتی جبران نخواهد شد.

بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی کشور، میزان بارش‌های اردیبهشت‌ماه نشان‌دهنده افزایش حدود ۵۹ درصدی نسبت به میانگین بلندمدت است، به گفته کارشناسان، با توجه به خشکسالی‌ها و کم‌بارشی‌های پیاپی شاید این بارندگی‌ها به صورت مقطعی به کشاورزی کمک کند، اما برای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت باید ریاضت آبی اتفاق بیفتد.

به نقل از ایسنا، بر اساس داده‌های سازمان هواشناسی، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری ۲۰۹ میلیمتر بوده که در مقایسه با میانگین بارش‌های ۲۱۵.۳ میلیمتری بلندمدت ۲.۹ درصد کاهش داشته است، این درحالیست که میزان بارش‌های تجمعی کشور از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون ۸۴.۸ میلیمتر ثبت شده است، بنابراین میزان بارندگی‌های ۵۳.۳ میلیمتری این بازه زمانی در بلندمدت نشان‌دهنده افزایش ۵۹ درصدی بارندگی‌های اردیبهشت‌ماه نسبت به میانگین‌ بلندمدت است.

* نیمی از آب‌های تجدیدپذیرمان را مصرف کرده‌ایم

محسن موسوی خوانساری، فعال حوزه آب معتقد است: «با توجه به بارندگی‌های اخیر و اطلاعات سازمان هواشناسی کشور مبنی بر افزایش بارندگی‌های سال جاری، بارندگی‌های رخ‌داده، به بارش‌های نرمال کشوری نزدیک شده و تنها حدود ۳ درصد نسبت به بارش‌های نرمال بلندمدت کشوری کمتر است و بعد از چندین‌سال خشکسالی و کم‌بارشی پیاپی که از میزان بارش نرمال بسیار فاصله گرفته‌ بودیم، حالا به این میزان رسیده‌ایم که تنها حدود ۳ درصد با میزان نرمال فاصله داریم.»

وی با تاکید بر اینکه تاثیر این بارندگی‌ها بر کشاورزی کشور باید مناسب با هر حوضه آبریز بررسی شود، گفت: «به طور متوسط نمی‌توان گفت که بارندگی‌ها در تمام نقاط کشور بر کشاورزی تأثیر بسیار مثبت داشته! در منطقه قزوین، تهران و البرز شرایط بسیار نامناسب است و در این مناطق، بارندگی‌ها ۳۰ درصد کمتر از نرمال است. در قزوین که مناطقی برای کشت دیم دارد، شاهد تاثیرات مثبت بارندگی نیستیم و حتی کشت دیم در قزوین با خطر مواجه است. این درحالی است که در برخی مناطق همچون ایلام و کرمانشاه، شرایط بسیار خوب شده و بارندگی‌ها تاثیرات مثبتی بر کشاورزی این مناطق گذاشته است.»

موسوی خوانساری در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: «طی چهار دهه گذشته بیش از نیمی از آب‌های تجدیدپذیر خودمان که متعلق به نسل‌های آینده بوده را برای بخش کشاورزی مصرف کرده‌ایم. جبران این مقدار آب که بیش از ۱۵۰ میلیارد متر مکعب است، غیرممکن است. اینکه طی یک سال آبی بارندگی‌ها مناسب بوده و جبران مصرف‌های بی‌رویه گذشته را می‌کند یک اشتباه است. با توجه به شرایط بارندگی‌های گذشته و میزان مصرفی که داشته‌ایم حتی اگر وارد ترسالی نیز شویم باید یک دوره ریاضت آبی داشته باشیم تا شرایط بهبود یابد.»

* بارندگی‌های اردیبهشت‌ماه و تاثیر آن بر کشاورزی

علی شورورزی نیز در گفت و گو با ایسنا، درباره بارندگی‌های اردیبهشت‌ماه و تاثیر آن بر کشاورزی اظهار کرد: «بارندگی‌هایی که به شکل تگرگ هستند، خسارت زیادی به همراه دارند حتی می‌توان گفت که هیچ نفعی ندارند، چرا که به‌طور مثال ۶۰ درصد مزارع پسته را نابود کرده‌اند و مزارع زراعی دیگر را نیز تا ۷۰ درصد دچار آسیب کرده‌اند، اگر این شرایط تداوم داشته باشد باقی محصولات را نیز از بین خواهد برد.»

وی افزود: «با توجه به اینکه الان در فصل برداشت گندم هستیم، بارندگی‌های بیش از حد و سیل‌آسا می‌تواند برای محصولات خطرناک باشد. یا کاشت صیفی‌جاتی همچون گوجه که فصل کاشت ‌آن‌ها است به تعویق می‌افتد اما نکته مهم این است که در تامین آب ذخیره سدها و بندهای خاکی که زده شده نقش مثبت و تاثیرگذاری دارند. این بارش‌های اردیبهشت‌ماه اگر در اسفندماه و فروردین‌ماه رخ می‌داد تاثیرگذاری بسیار بیشتری نیز داشت اما در حال حاضر به ذخایر آبی کمک می‌کند.»
این فعال کشاورزی تاکید کرد: «این بارندگی‌ها کمک می‌کند که سطح رطوبت و سطح ذخایر آبی افزایش یابد، درست است که به محصولات فعلی که در سطح زمین هستند آسیب می‌زند، اما برای محصولات تابستانه و... بسیار مناسب است. این بارندگی‌ها برای کشت دیم بسیار مناسب بوده چرا که کشت دیم از کشت آبی عقب است و دیرتر به ثمر می‌رسد؛ بنابراین بارندگی‌ها بسیار به کشت دیم کمک می‌کند و انتظار داریم که کشت دیم امسال شرایط بسیار بهتری داشته باشد.»

https://www.asianews.ir/u/ezx
اخبار مرتبط
همچنانکه گزارش های متعدد محیط زیستی ایران در سال های اخیر، از احتمال بیابانی شدن و خشکسالی وسیع در بخش های بسیاری از مناطق کشور حکایت کرده اند، رسانه‌ها از نارضایتی مردم همدان و شهرکرد نسبت به عدم پای‌بندی دولت به جدول زمان‌بندی مدیریت آب خبر داده‌اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید