صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۰:۰۳
کد خبر: 21899
گزارشگر: 464
۱۲۲
۰
۰
۱

گرجستان به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ شرق یا غرب

گرجستان به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ شرق یا غرب
این روزها گرجستان یکی از مهم‌ترین بحران‌های سیاسی خود را که حتی به لایه‌های بالای قدرت هم کشیده شده است، از سر می‌گذراند.

به گزارش آسیانیوز؛ آن‌چه زمینه این منازعه را ایجاد کرده تصویب قانونی است که می‌خواهد منشأ پول‌هایی که رسانه‌ها دریافت می‌کند، شفاف شده و رسانه‌هایی که حامیان غربی دارند، شناسایی شوند. با این‌همه و به‌رغم تصویب این قانون، رئیس‌جمهور غرب‌گرای گرجستان به مخالفت با آن برخواسته است.

سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهور گرجستان روز شنبه ۱۸ مه، قانون موسوم به «قانون روسی» را وتو کرد، قانونی که هدفش محدود کردن رسانه‌هایی است که غرب به آن‌ها کمک مالی می‌کند. بر اساس لایحه ویشنهادی دولت گرجستان که در مجلس این کشور تصویب شده بود، نهادهای غیردولتی که بیش از ۲۰ بودجه‌شان از خارج تأمین می‌شود می‌بایست زیر عنوان کارگزار یا «عامل خارجی» ثبت شوند، زیرا نماینده منافع کشور خارجی هستند. با این‌همه زورابیشویلی پیشتر این مصوبه را «نپذیرفتنی» خوانده و گفته بود که آن را وتو می‌کند.

او که به طور فزاینده‌ای با حزب حاکم گرجستان مخالفت می‌ورزد، روز شنبه گفت که این قانون با قانون اساسی گرجستان و «همه استانداردهای اروپایی» در تضاد است و اعلام کرد که این قانون بایستی لغو شود.

به‌رغم وتوی رئیس‌جمهور، حزب حاکم «رؤیای گرجستان» دارای اکثریت کافی برای غلبه بر حق وتوی زورابیشویلی است و انتظار می‌رود که در روزهای آینده این کار را انجام دهد. دولت گرجستان اصرار دارد که هدف از این قانون ارتقای شفافیت و مهار آن چیزی است که از نظر دولت نفوذ خارجی زیان‌بار در این کشور ۳.۷ میلیونی دانسته می‌شود.

گفتنی است قانون پیشنهادی دولت اعتراضات گسترده‌ای را در ماه جاری در تفلیس به راه انداخت و منتقدان دولت گرجستان می‌گویند تصویب این قانون کشورشان را از پیوستن به اتحادیه اروپا دور می‌کند.

https://www.asianews.ir/u/ezS
اخبار مرتبط
در سال‌های اخیر بسیاری برای تحصیل یا کار، زندگی در گرجستان را انتخاب کرده‌اند. کشوری زیبا که سال‌ها زیر سلطه شوروی بود و بعد از فروپاشی شوروی، دوباره استقلال خود را به دست آورده است. اگر چه تجربه زندگی در گرجستان ممکن است برای هر کس متفاوت باشد، اما ما سعی کرده‌ایم با مرور مزایا و معایب این موضوع، شما را در انتخابتان کمک کنیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید