صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۹:۲۰
کد خبر: 21904
گزارشگر: 464
۱۲۱
۰
۰
۱
یادداشت| دکتر مهدی کریمی تفرشی

فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک

فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک
طرح و برنامه خود را مشخص کنید. چطور قرار است به آن‌جا برسید؟ در این مسیر چه نیاز‌هایی خواهید داشت؟ چه مهارت‌های جدیدی باید یاد بگیرید؟ فراموش نکنید که در طی مسیر، برای خود هدف‌گذاری‌های کوچکی تعیین کنید تا در صورت موفقیت در آن به خودتان جایزه بدید. این کار باعث تشویق شما و ایجاد انگیزه برای ادامه مسیر می‌شود.

به گزارش آسیانیوز؛ اهداف خود را در یک لیست کلی مشخص کنید و با تقسیم آن به موارد کوچکتر در آن دقیق بشوید:‌ مثلا ۵ کیلو وزن کم کنید. گواهینامه بگیرید یا کلاس آموزشی بروید. اگر ندانید چطور هدف‌گذاری کنید، به‌راحتی تمرکزتان را از دست می‌دهید و راه را گم می‌کنید. در گام بعدی استراتژی تدوین می‌شود: استراتژی راه و روش رسیدن به هدف است.

برای تهیه برنامه عملیاتی، مدیران، سرپرستان و اعضای کلیدی دخالت دارند. هزینه‌ها و مزایای احتمالی هر استراتژی ارزشیابی می‌شود تا استراتژی کار انتخاب شود. استراتژی منجر به تهیه برنامه اجرایی می‌شود. در مرحله بعد گام‌های عملیاتی برای انجام فعالیت‌ها تعیین می‌‌شود.

در گام بعدی، چارچوب زمانی برای انجام هر گام اجرایی تعیین می‌شود و بعد از این مرحله منابع ضروری و موردنیاز تعیین می‌شوند. مشکل‌‌ترین و مهم‌ترین بعد فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک، انتخاب و برقراری یک شاخص سنجش عملکرد هست و در نهایت پایش عملکرد صورت می‌گیرد.

علاوه بر پیگیری اجرای اهداف، مقاصد و برنامه‌ها، باید پیشرفت عملکردها را هم در فواصل زمانی معین پایش کرد. اما به خاطر داشته باشید: چنان دلبسته‌ یک طرح یا برنامه نشوید که طرح و برنامه‌های جایگزین را فراموش کنید. همیشه هم‌زمان با پیگیری طرح و برنامه‌ پیش رو، باید یک برنامه و انتخاب جایگزین هم در آستین داشته باشید تا به محض برخورد با یک مانع، بتوانید مسیر خود را تغییر داده و اصلاح کنید.

https://www.asianews.ir/u/ezX
اخبار مرتبط
برنامه‌‌ریزی یکی از عوامل مهم و اساسی در زندگی انسان‌ها و حیات مجموعه‌ها و سازمان‎ها محسوب می‌شود که به‌وسیله آن تعیین اهداف موردنظر و روش‌های دستیابی به آن‌ها را می‌توان در زمان مشخصی پیش‌بینی کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید