صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۱:۱۱
کد خبر: 21908
گزارشگر: 464
۱۳۷
۰
۰
۲
افزایش عمل سزارین

اولتیماتوم وزارت بهداشت به زایمان در تاریخ ۳.۳.۳

اولتیماتوم وزارت بهداشت به زایمان در تاریخ  ۳.۳.۳
دوباره درخواست‌های برخی مادران از پزشک خودشان برای اینکه تاریخ زایمان را با ۳.۳.۳ هماهنگ کند، باعث شده وزارت بهداشت از چند روز قبل به بیمارستان‌های خصوصی اولتیماتوم بدهد.

به گزارش آسیانیوز؛ آمار‌های رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که میزان زایمان‌های سزارین در کشور همچنان از تعداد زایمان‌های طبیعی بیشتر است. در حالی که به جز مواردی از ضرورت عمل سزارین، در سایر موارد با تصمیم مادر و یا توصیه پزشک مربوطه، زایمان سزارین انجام می‌شود.

به گزارش مهر، این در حالی است که عارضه‌ها و آسیب‌های زایمان سزارین به مراتب بیشتر از زایمان طبیعی است، اما هنوز خیلی از مادران کشورمان از این موضوع خبر ندارند و احساس می‌کنند که سزارین بهتر از زایمان طبیعی است.

سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، در بخشنامه‌ای به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ضمن تاکید بر ضرورت مقابله با تخلفات سزارین‌های تقویمی، گفت: با توجه به اینکه مقرر است عملکرد بیمارستان‌ها و پزشکان در اجرای بخشنامه‌های ابلاغی و خواستگاه خانواده‌ها در امر سزارین غیرضرور تقویمی و تبعات ناخواسته تحمیلی به حوزه سلامت مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد، ضروری است برنامه ریزی به منظور حضور تمام وقت کارشناس نظارت در اتاق عمل بیمارستان‌های دارای بلوک زایمان دارای افزایش آماری سزارین به منظور ثبت موالید مطابق با جدول مذکور انجام شود.

در این بخشنامه ضمن الزام ثبت تمامی موالید در ۲۴ ساعت تاریخ سوم خرداد ۱۴۰۳ در تمامی بیمارستان‌ها، بر گزارش هرگونه تحمیل شرایط غیرعادی به اتاق‌های عمل از جمله کنسلی سایر عمل‌های جراحی، فراخوان‌های نیروی انسانی، اشغال تخت‌های NICU و نیاز به تخت‌های مازاد، افزایش درخواست و نیاز به فرآورده‌های خونی، عوارض ناخواسته و مرگ و میر مادر و نوزاد، تصریح شده است.

به نظر می‌رسد، به رغم تمامی هشدار‌ها و تذکر‌های وزارت بهداشت به بیمارستان‌ها و پزشکان زنان و زایمان، اما هستند مادران و پدرانی که اصرار به تولد فرزند خود در تاریخ رُند دارند و اولین تاریخ رُند هم از راه رسید.

سپیده اشرفی وند عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با ابراز تأسف از ترویج زایمان‌های تقویمی، گفت: بی‌توجهی به حق نوزاد برای امکان ادامه حیات داخل رحمی موجب بروز عوارض جبران ناپذیری نظیر نارسایی ریه، نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، افزایش شدت زردی و کمبود اکسیژن برای نوزاد می‌شود و هزینه‌های زیادی را به خانواده و نظام سلامت کشور تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به خطرات زایمان زودرس و آسیب‌هایی که گریبانگیر این قبیل نوزادان می‌شود، افزود: والدین نباید به دلایل غیرعلمی مانند تاریخ رُند و مناسبتی و داشتن روز تولد لاکچری! از روی ناآگاهی و هیجان به فرزندان خود در بدو تولد آسیب برسانند.

اشرفی وند به خانواده‌هایی که چشم به راه تولد نوزاد خود هستند، توصیه کرد: ارائه خدمات استاندارد زایمان برای مادر و نوزاد در مرکز درمانی و اهمیت سلامت مادر و نوزاد، از داشتن یک تاریخ تولد لاکچری بسیار با اهمیت‌تر است و ارزش به مخاطره انداختن سلامتی مادر و نوزاد را ندارد.

اخطار ماده ۳۳ جز شدیدترین اخطار‌ها است و بازرسان وزارت بهداشت و معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، ضمن رصد بیمارستان‌هایی که افزایش غیر قابل قبول سزارین را داشته باشند، با آن‌ها برخورد خواهند کرد.

در صورتی که یک بیمارستان دارای سه نوبت تذکر ماده ۳۳ باشد، مستندات آن جهت اعمال کاهش درجه اعتباربخشی به مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان معاونت درمان وزارت بهداشت ارسال می‌شود.

https://www.asianews.ir/u/eA1
اخبار مرتبط
سه ماهه دوم بارداری که به فاز دوم بارداری نیز شناخته می‌شود شامل هفته‌های ۱۳ تا ۲۸ بارداری یا ماه‌های ۴، ۵ و ۶ بارداری است. رعایت نکات مهم بارداری در سه ماهه دوم می‌تواند سبب شود مادر زایمانی راحت‌تر داشته و نوزادی سالم را به دنیا بیاورید. همچنین رعایت چند نکته ساده در سه ماهه دوم بارداری و آشنایی با تغییرات بدن خود و جنینتان می‌تواند سپری کردن زمان بارداری را برای شما راحت‌تر گرداند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید