صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۵ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۸:۲۷
کد خبر: 21963
گزارشگر: 464
۱۲۶
۰
۰
۲
بررسی تحولات اقتصاد

تجارت جهانی زیر ذربین

تجارت جهانی زیر ذربین
بررسی تحولات اقتصاد جهانی از این حیث که دامنه تأثیرات آن بر اغلب اقتصادهای جهان گسترده است، اهمیت به‌سزایی دارد.

به گزارش آسیانیوز؛ اقتصاد ایران هم، از این حیث که در نقطه‌ای بحران‌خیز به‌نام خاورمیانه و در شاهراه تبادلات انرژی جهان واقع شده است، بیش از دیگر نقاط در معرض تحولات جهانی و منطقه‌ای قرار دارد. در همین زمینه اتاق بازرگانی در هشتاد و هفتمین گزارش «پایش تحولات تجارت

جهانی»، مجموعه‌ای از تحولات اقتصادی را در دو لایه جهانی و منطقه‌ای بررسی کرده است.

به نقل از اتاق بازرگانی، به نظر می‌رسد سیاست‌های چینی همچنان در مدار مقابله با جهان غرب تنظیم می‌شود. تصویب قانون اخیر تعرفه که به چین امکان مقابله‌به‌مثل با تعرفه‌های اعمال‌شده بر صادرات این کشور را می‌دهد، مشتی است نمونه خروار. پس از اعمال تعرفه‌های سنگین آمریکا بر طیف گسترده‌ای از کالاهای چینی، آتش این درگیری‌های تجاری شدت یافت و ژاپن را نیز به واکنش واداشت؛ به‌طوری‌که این کشور هم در همراهی با ایالات‌متحده و با هدف اجرای قانون امنیت اقتصادی، بر صادرات برخی تجهیزات نیمه رسانا محدودیت‌هایی را وضع کرد.

اتحادیه اروپا نیز معتقد است چین با رویه‌های تحریف‌کننده بازار، ازجمله ارائه یارانه‌های هنگفت به برخی صنایع، درصدد صنعت زدایی از اروپا برآمده و در برخی بازارها، ازجمله بازار تدارکات پزشکی، تبعیض‌های ناعادلانه‌ای را علیه شرکت‌های اروپایی قائل شده است. روسیه نیز همچنان مغضوب جهان غرب است و به‌تازگی موضوع بررسی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا مبنی بر محدودیت در صادرات مجدد گاز طبیعی مایع قرارگرفته است. روندی که موجب رونق گرفتن بازار واسطه‌ها در انجام تراکنش‌های چینی و روسی شده است.

در سطح منطقه هم همکاری‌های تجاری یک‌به‌یک به قهقرا می‌روند. مذاکرات بین چین و شورای همکاری خلیج‌فارس برای انعقاد توافق تجارت آزاد، با مخالفت عربستان به بن‌بست رسید تا فرصتی برای ایالات‌متحده در راستای تقویت روابط با عربستان ایجاد شود.

اسرائیل هم در پی اقدام ترکیه به توقف صادرات خود به اسرائیل، توافق تجارت آزاد بین دو طرف را لغو کرد. در مقابل اما یازدهمین نشست منطقه‌ای کمیته‌های ملی تسهیل تجارت، با حضور مقامات و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان بخش خصوصی از پنج کشور آسیای مرکزی، قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان انجام شد و در صورت اجرای موفقیت‌آمیز ابتکارات پیشنهادی، رشد اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار در سراسر آسیای مرکزی مورد انتظار خواهد بود.

در بخش پژوهش‌های تازه، آنکتاد با انتشار گزارشی تازه و تأمل‌برانگیز، شکستگی اقتصاد جهانی و تغییر در الگوهای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را بررسی نموده و بانک جهانی نیز چشم‌انداز قیمت جهانی کالاها را ارزیابی نموده و معتقد است که افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فشاری صعودی بر قیمت کالاهای کلیدی، به‌ویژه نفت و طلا وارد کرده است.

مرکز پژوهش‌های اتاق ایران در حرکتی منسجم و کارشناسی، تهیه و انتشار سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت جهانی» را با هدف بررسی رویدادهای کلیدی در محیط ژئواکونومیک ایران در دستور کار قرار داده است و در این گزارش‌ها مسائل مهم روز از منظر تأثیرگذاری بر دیپلماسی اقتصادی و موقعیت ژئواکونومیک ایران موردبحث و بررسی قرار می‌گیرند.

https://www.asianews.ir/u/eAR
اخبار مرتبط
هفته‌ی گذشته در گفت‌و‌گو با مهندس امیرحسین خوشبین، مدیرعامل شیریک ساپلای (Shirik supply) به ظرفیت سرمایه‌گذاری در تجارت الکترونیک حوزه صنایع غذایی به ویژه صنعت خوراک و نوشیدنی (کافه رستوران‌ها) پرداختیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید