صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۵ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۸:۳۸
کد خبر: 21964
گزارشگر: 464
۱۱۵
۰
۰
۲
با ادامه جنگ غزه

سایۀ تعقیب قضایی بر سر بنیامین نتانیاهو

سایۀ تعقیب قضایی بر سر بنیامین نتانیاهو
به‌‍‌نظر می‌رسد با ادامه جنگ غزه برای ماه‌های پیاپی و حملات اسراییل به رفح، فشار بر روی بنیامین نتانیاهو حتی از سوی کشورهای غربی روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

به گزارش آسیانیوز؛ کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که اگر حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو توسط دیوان بین‌المللی کیفری صادر شود، برلین مجبور است که او را بازداشت کند. این سخنگو افزوده است که آلمان مجبور است نتانیاهو را دستگیر کند زیرا به قوانین پایبند است و به دیوان بین‌المللی کیفری احترام می‌گذارد.

در همین حال، کشورهای فرانسه، بلژیک و اسلوونی با انتشار بیانیه‌هایی حمایت خود را از تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری (ICC) برای صدور قرار بازداشت برای بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کردند. وزارت خارجه فرانسه سه‌شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پاریس از دادگاه بین‌المللی کیفری، استقلال آن و مبارزه با مصونیت از مجازات در همه شرایط حمایت می‌کند. عاملان جنایات ارتکابی در غزه باید بدون توجه به مقام و موقعیت آن‌ها و بدون استثناء در بالاترین سطح محاکمه شوند.» پیش‌تر وزارت خارجه آلمان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مانند سایر دادگاه‌های بین‌المللی، برلین به استقلال و رویه‌های دادگاه لاهه احترام می‌گذارد.

گفتنی است کریم‌خان، دادستان ارشد دیوان بین‌المللی کیفری روز دوشنبه درخواستی برای صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و چند مقام ارشد دیگر این رژیم ارائه کرد. کریم‌خان در بیانیه‌ای که پس از هفت ماه جنگ در غزه صادر شده است، گفت: «دلایل منطقی نشان می‌دهد که نتانیاهو و دیگر مقام‌های ارشد اسرائیل به جنایت علیه بشریت متهم هستند.»

هرچند کشورهای اروپایی مواضع تندی در حمایت از رأی احتمالی دادگاه لاهه ابراز کرده‌اند، اما ایلات متحده نظر دیگری دارد. جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به این تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری آن را اقدامی ظالمانه نامید. بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که این اقدام می‌تواند مذاکرات آتش‌بس احتمالی در نوار غزه را به خطر بیندازد. همچنین برخی از نمایندگان کنگره آمریکا در واکنش به تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری خواستار اعمال تحریم‌های آمریکا علیه این دادگاه شدند. در سال ۲۰۲۰، ایالات متحده یک دادستان این دادگاه را تحریم کرده بود.

https://www.asianews.ir/u/eAS
اخبار مرتبط
در روزهای اخیر، مقامات ارشد ایالات متحده علنا نارضایتی خود را از نتانیاهو و دولت او ابراز کرده‌اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید