صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۵ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۳:۲۶
کد خبر: 21973
گزارشگر: 2
۱۵۵
۰
۰
۱
بالا بردن کیفیت آب

سختی گیر آب چاه؛ گامی بزرگ در جهت کشاورزی پایدار

سختی گیر آب چاه؛ گامی بزرگ در جهت کشاورزی پایدار
کشاورزی در تمام دنیا اهمیت بالایی دارد و تلاش می شود تا بهترین شرایط برای کشت محصولات فراهم شود. با توجه به نقش بسیار مهم آب در این صنعت، تجهیزات متعددی برای بالا بردن کیفیت آن ارائه شده است. سختی گیر از جمله تجهیزات مورد استفاده در این صنعت است که برای کاهش و حذف کربنات و بی کربنات های کلسیم و منیزیم کاربرد دارد. این تجهیزات از نظر نحوه عملکرد با هم تفاوت داشته و کارایی و راندمان آنها با هم فرق دارد. در ادامه انواع سختی گیر آب چاه و نحوه عملکرد هر یک را بررسی خواهیم کرد.

سختی گیر آب چاه چست؟

سختی آب به میزان یون های کلسیم و منیزیم موجود در آن بستگی دارد. هر اندازه این ترکیبات بیشتر باشد، به همان نسبت درجه سختی افزایش پیدا می کند. با زیاد شدن این یون ها و بالا رفتن درجه سختی، چند چالش مهم در کشاورزی بوجود می آید که عبارتند از:

 • سختی آب، به وجود یون‌های کلسیم و منیزیم در آب اشاره دارد. این یون‌ها می‌توانند اثرات منفی متعددی بر خاک، گیاهان و عملکرد کشاورزی داشته باشند.
 • کاهش جذب مواد مغذی: یون‌های کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت، می‌توانند با یون‌های فسفر، پتاسیم و سایر مواد مغذی ضروری برای گیاهان پیوند تشکیل دهند و از جذب آنها توسط ریشه گیاهان جلوگیری کنند. این امر می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی در گیاهان و ضعیف شدن آنها شود.
 • انسداد سیستم‌های آبیاری: املاح موجود در آب سخت می‌توانند در لوله‌ها و نازل‌های سیستم‌های آبیاری رسوب کنند و باعث انسداد آنها شوند. این امر می‌تواند جریان آب را مختل و توزیع آب را ناهموار کند و به تجهیزات آبیاری آسیب برساند.
 • تخریب ساختار خاک: یون‌های سدیم موجود در آب سخت، می‌توانند به تدریج ساختار خاک را تخریب کنند و نفوذپذیری و تهویه آن را کاهش دهند. این شرایط در نهایت منجر به تجمع آب در خاک، پوسیدگی ریشه گیاهان و فرسایش خاک شود.
 • کاهش کیفیت محصولات: سختی آب می‌تواند طعم و کیفیت محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، آب سخت می‌تواند باعث تلخی سبزیجات و میوه‌ها شود و کیفیت آنها را برای مصرف انسان و بازار کاهش دهد.
 • افزایش نیاز به کود: به دلیل کاهش جذب مواد مغذی از خاک در اثر سختی آب، برای حفظ حاصلخیزی خاک و تامین نیازهای غذایی گیاهان، به کود بیشتری نیاز است.

یکی از راهکارهای مناسب در این زمینه، استفاده از دستگاه سختی گیر آب است. این دستگاه ها به روش های مختلف یون های کلسیم و منیزیم را حذف و باعث افزایش کیفیت آن می شوند. آب بعد از ورود به این دستگاه ها با استفاده از دانه های رزین آنیونی و کاتیونی حذف شده و با درجه سختی پایین از آن تخلیه می شود.

سختی گیر آب چاه کشاورزی

انواع سختی گیر آب چاه

سختی گیرهای مورد استفاده برای چاه عمیق دارای تنوع زیادی هستند. از رایج ترین این تجهیزات می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

سختی گیر رزینی

در این دستگاه دانه های رزین آنیونی و کاتیونی به دلیل تمایل زیاد به تبادل یون، سدیم خود را از دست داده و کلسیم و منزیم آب را جذب می کنند. در مخزن این دستگاه لایه های رزین تعبیه شده و آب از بالای دستگاه وارد می شود. با عبور آب از روی بستر رزینی، یون های کلسیم و منیزیم کاهش یافته و آب از قسمت پایین مخزن تخلیه می شود.
با توجه به اینکه گل و لای آب روی دانه های رزین تجمع کرده و باعث کاهش کارایی آنها می شود، در برخی از مواقع نیاز به نصب فیلتر شنی کشاورزی در کنار سختی گیر است.

سختی گیر مغناطیسی

در مزارع کشاورزی که مصرف آب پایینی وجود دارد، برای جلوگیری از تشکیل لایه های رسوب در جداره لوله و تاسیسات از سختی گیر مغناطیسی استفاده می شود. این دستگاه به بدنه لوله های آب نصب شده و با ایجا میدان مغناطیسی مانع از تجمع یون های کلسیم و منیزیم در لوله ها می شوند.
با توجه به اینکه این دستگاه تاثیر زیادی بر کاهش یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب ندارد، در کشاورزی به ندرت استفاده می شود.

سختی گیر استیل

از نظر جنس بدنه این سختی گیرها در گروه های متعددی دسته بندی می شوند که یکی از بهترین آنها مدل های استیل است. مواد استنلس استیل در بدنه این مخازن به کار رفته و در تماس با مواد خورنده موجود در آب دچار زنگ زدگی نمی شود. این سختی گیرها در ظرفیت های بالا تولید شده و برای مزارع کشاورزی بزرگ کاربرد دارند.

سختی گیر فایبرگلاس

در مزارع کشاورزی متوسط و کوچک از سختی گیر با بدنه فایبرگلاس می توان استفاده کرد. این دستگاه وزن سبک تری نسبت به فلزی داشته اما از نظر میزان مقاومت در برابر خوردگی در یک سطح قرار دارند. بدنه فایبرگلاس این مخازن تحمل بالایی در برابر فشار داخلی و خارجی، ضربه و نوسان دمایی دارد.

سختی گیر فایبرگلاس

سختی گیر اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی

برای افزایش راندمان دستگاه نیاز است دانه های رزین به روش های مختلف احیا شوند. برای احیای دانه های رزین از محلول آب و نمک استفاده می شود. فعال سازی مرحله احیا با ورود محلول آب و نمک به مخزن اصلی دستگاه به صورت اتوماتیک، دستی و نیمه اتوماتیک انجام می شود. در مدل های اتوماتیک که بیشترین کاربرد را دارند، تمام مراحل فعال سازی احیا و شستشوی معکوس به صورت خودکار بدون دخالت اپراتور انسانی انجام می شود. در سایر دستگاه ها اپراتور انسانی در انجام آن دخیل است.
لازم به ذکر است، در بسیاری از انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی از سختی گیرها استفاده می شود. به همین دلیل بسیاری از مزارع کشاورزی بزرگ به جای سختی گیر، آب شیرین کن با قابلیت کاهش درجه سختی استفاده می کنند. در مرحله پیش تصفیه این دستگاه ها درجه سختی و ذرات معلق در آب کاهش پیدا می کند.

مزایای سختی گیر آب چاه عمیق

با نصب سختی گیر در چاه عمیق مزایای متعددی بدست می آید که عبارتند از:

 • افزایش جذب مواد مغذی توسط گیاهان
 • بهبود سلامت خاک
 • افزایش کیفیت محصولات کشاورزی
 • کاهش نیاز به کودهای شیمیایی
 • افزایش طول عمر تجهیزات کشاورزی
 • پیشگیری از بیماری‌های گیاهی
 • حفظ محیط زیست و جلوگیری از فرسایش خاک

در مجموع، استفاده از سختی گیر برای آب چاه عمیق، فواید متعددی برای کشاورزی، مصارف خانگی و صنعتی به همراه دارد. با توجه به مزایای ذکر شده، استفاده از سختی گیر می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای کشاورزان، صاحبان صنایع و خانوارها تلقی شود.

طراحی و ساخت سختی گیر آب چاه

ظرفیت، کیفیت بدنه و دانه های رزین به کار رفته در سختی گیر اهمیت بسیار بالایی داشته و تاثیر مستقیم بر راندمان آن دارد. به همین دلیل بهتر است دستگاه به صورت سفارشی طراحی و تولید شود. در ایران مجموعه هایی از قبیل گروه صنعتی هفت این تجهیزات را به صورت سفارشی و بر اساس اطلاعات بدست آمده از آنالیز آب طراحی و تولید می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت این مجموعه مراجعه کرده و یا با شماره 02156541459 – 02156541457 تماس بگیرید.

https://www.asianews.ir/u/eB2
اخبار مرتبط
در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالایی دارند،‌ احتمال آلودگی آب زیرزمینی در اثر نشت فاضلاب دفع‌شده در چاه‌های جذبی بیشتر است. متأسفانه هنوز هم در بسیاری از نقاط ایران، برای دفع فاضلاب به‌جای روش‌ها و سیستم‌های نوین جمع‌آوری و دفع فاضلاب شهری از سیستم چاه‌های جذبی و سپتیک استفاده می‌کنند. از نام چاه جذبی مشخص است که آب و فاضلاب را به خود جذب می‌کند و همین امر به آلودگی آب‌های زیرزمینی با انواع عوامل‌ بیماری‌زا مانند ویروس و باکتری منجر می‌شود.‌ در چنین مواقعی بهتر است که پکیج تصفیه فاضلاب، جایگزین چاه جذبی، در مناطق با سطح آب زیرزمینی بالا شود‌.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید