صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۶ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۱:۱۴
کد خبر: 21980
گزارشگر: 464
۲۷۰
۰
۰
۲
برای فیلم «دانه انجیر معابد»

محمد رسول‌اف جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن را دریافت کرد

محمد رسول‌اف جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن را دریافت کرد
محمد رسول‌اف که متولد سال ۱۳۵۱ در شیراز است حدود ۱۰ روز پیش و در آستانه جشنواره کن از ایران خارج شد.

به گزارش آسیانیوز؛ محمد رسول‌اف، فیلمساز ۵۱ ساله ایرانی، روز شنبه ۲۵ مه (۵ خرداد) برای فیلم «دانه انجیر معابد» جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن را دریافت کرد.

در مراسم اختتامیه هفتاد و هفتمین دوره جشنواره کن که در شهر ساحلی کن فرانسه برگزار شد، جایزه نخل طلایی نیز به فیلم «آنورا» ساخته شان بیکر فیلم‌ساز آمریکایی رسید.

محمد رسول‌اف که متولد سال ۱۳۵۱ در شیراز است مدت‌ها تحت نظر مقامات ایران بوده و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شده است. آقای رسول‌اف حدود ۱۰ روز پیش و در آستانه جشنواره کن از ایران خارج شد و گفت از این پس «ساکن ایران فرهنگی» است.

خروج این کارگردان ساعاتی پس از آن اعلام شد که محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد ایران، فیلم «دانه انجیر معابد» را یک تخلف محرز خوانده و تهدید کرد که با رسول‌اف طبق قانون برخورد خواهد شد.

در جشنواره کن امسال جایزه هیات داوران به فیلم «امیلیا پرز» ساخته ژاک اودیار کارگردان فرانسوی رسید.

در بخش بهترین بازیگر مرد و زن، جسی پلمونز بازیگر آمریکایی برای فیلم «انواع مهربانی» جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد و گروه بازیگران زن فیلم «امیلیا پرز» نیز شامل سلنا گومز، کارلا سوفیا گاسکون، زوئی سالدانا و آدریانا پاز به طور مشترک برنده جایزه بهترین بازیگر زن شدند.

جایزه بهترین کارگردان به میگل گومیس، کارگردان پرتغالی برای فیلم «گرند تور» تعلق گرفت. جایزه بهترین فیلمنامه نیز به کورالی فارگیت برای فیلم «جسم» رسید.

جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن ۲۰۲۴ نیز به جرج لوکاس سازنده مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» اهدا شد. این جایزه توسط فرانسیس فورد کاپولا، فیلم‌ساز برجسته سینمای هالیوود که خود با فیلم «مگالوپلیس» در جشنواره شرکت داشت، به وی داده شد.

https://www.asianews.ir/u/eBa
اخبار مرتبط
محمد رسول‌اف، کارگردان سینما از خروجش از ایران به علت فشارهای امنیتی خبر داد و در متنی در اینستاگرام نوشت که «هفت سال پیش برای چندمین بار پاسپورت مرا گرفتند و گفتند حق داشتن پاسپورت ندارم.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید