صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۷ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۱:۲۲
کد خبر: 22008
گزارشگر: 464
۱۳۴
۰
۰
۳
یک فعال اقتصادی توضیح داد

رشد ۸ درصدی؛ خیال یا واقعیت؟!

رشد ۸ درصدی؛ خیال یا واقعیت؟!
با نگاهی اجمالی به شاخص‌های اقتصادی و مشکلاتی که در عرصه‌های گوناگون وجود دارد، هر تحلیلگر و کارشناس اقتصادی بر این واقعیت معترف است که در شرایطی که تورم از سویی و تحریم و عدم ارتباطات بین‌المللی از سویی دیگر، گلوی اقتصاد را فشرده است، رشد اقتصادی چشمگیری اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش آسیانیوز؛ جالب توجه این است که در برنامه هفتم توسعه، رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش‎بینی شده، در حالی‌که این مسئله با واقعیت اقتصاد از تولید و صنعت گرفته تا فضای عمومی، همخوان نیست.

در همین راستا، حسین سلاح‌ورزی، عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران در پنل تخصصی «محیط پیش‌برنده برای شکل‌گیری و توسعه کسب‌وکارها» در حاشیه رویداد کرمان آیدکس۲۰۲۴ گفت: «پیامدهای ناشی از تحریم بر بسته‌تر شدن و درون‌گراتر شدن اقتصاد کشور می‌انجامد. تحریم‌ها موجب شده تا رشد اقتصادی کشور کند شود و در نتیجه نسبت به رقبای خود عقب بیفتیم.»

به نقل از اتاق بازرگانی ایران، این فعال اقتصادی در ادامه سخنانش عنوان کرد: «یکی دیگر از مشکلاتی که در همین دوران تجربه کردیم، بی‌ثبات شدن اقتصاد کلان کشور است. صنعت‌زدایی و تضعیف حکمرانی و گسترش فساد اداری نیز از پیامدهای تحریم است که در طول ۱۲ سال اخیر یعنی از ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ با آن روبه‌رو شدیم. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در بازه زمانی یاد شده که اصلی‌ترین تحریم‌ها را داشتیم، این تحریم‌ها برای کشور بالغ‌بر ۱۲۱۰ میلیارد دلار هزینه داشته که سالانه ۱۰۱ میلیارد دلار بوده است.»

حسین سلاح‌ورزی از طرفی کل درآمد سرانه از دست رفته در این دوره ۱۲ ساله را بالغ بر ۱۴ هزار و ۴۲۲ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: «با استناد به همین بررسی‌های انجام‌شده، متوسط سالیانه درآمد سرانه از دست رفته هر ایرانی در همین بازه زمانی حدود ۱۲۰۲ دلار بوده است.»

در بخش دیگری از این پنا، محمد صادق‌الحسینی، کارشناس اقتصادی در همین‌باره عنوان کرد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های منتهی به ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ که تا حدودی ایران سال‌های آرام‌تری را چه در داخل و چه از منظر خارجی طی کرده، رشد خوبی داشته است؛ یعنی اگر این آرامش داخلی و خارجی وجود داشته باشد، ایران این ظرفیت را دارد که رشد فزاینده‌ای تجربه کند. در سال ۱۳۸۴ اقتصاد ایران برای اولین بار از اقتصاد عربستان و ترکیه بزرگ‌تر می‌شود.»

بر اساس اظهارات او، این روند تا آغاز دوره تحریم‌ها یعنی تا سال ۲۰۱۰ ادامه پیدا می‌کند؛ اما در حال حاضر اقتصاد ایران یک‌دوم اقتصاد ترکیه و ۶۰ درصد اقتصاد عربستان است.

گفتنی است، پنل تخصصی «محیط پیش برنده برای شکل گیری و توسعه کسب و کارها» در حاشیه رویداد کرمان آیدکس ۲۰۲۴ با مدیریت عباس جبالبارزی، عضو هیأت رئیسه اتاق کرمان برگزار شد. حسین سلاح ورزی؛ عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران، محمدمهدی فداکار، استاندار کرمان، سید محمد صادق الحسینی، کارشناس اقتصادی، علی فیروزی، پژوهشگر حوزه سیاست گذاری، حقیقت جو، نماینده معاون اقتصادی اداره کل اطلاعات، سید مهدی قویدل و ... در این پنل حضور داشتند و موضوعات فضای کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی، اصول رشد و توسعه کسب‌و‌کار در شرایط بحرانی و بهبود محیط کسب‌وکار از شعار تا عمل در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

https://www.asianews.ir/u/eBC
اخبار مرتبط
بانک جهانی نیز در تازه‌ترین گزارش خود از شرایط اقتصاد ایران، رشد اقتصادی کشور در سال گذشته را ۵ درصد برآورد کرده است، این در حالی است که براساس پیش‌بینی این نهاد رشد تولید ناخالص داخلی در سال جاری به ۳.۲ درصد کاهش خواهد یافت و در سال آینده به ۲.۷ درصد خواهد رسید.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید