صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۷ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۹:۳۰
کد خبر: 22013
گزارشگر: 464
۱۱۶
۰
۰
۰
بخشنامه گمرک ایران

معافیت مالیاتی واردات شمش طلا

معافیت مالیاتی واردات شمش طلا
بخشنامه گمرک ایران درباره عدم شمول مالیات علی‌الحساب به واردات شمش طلا و معافیت واردات انواع شمش طلا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ شد.

به گزارش آسیانیوز؛ در این ابلاغیه آمده است: پیرو بخشنامه ۱۴۰۲/۹۷۱۷۶۲ مورخ ۱۸/۷/۱۴۰۲ با موضوع عدم دریافت دو درصد (۲) مالیات علی‌الحساب، با توجه به نامه شماره ۲۰۰/۳۳۳۴ ص مورخ ۲۲/۲/۱۴۰۳ رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور واردات شمش طلا، تا اطلاع ثانوی مشمول مالیات علی‌الحساب موضوع ماده (۱۶۳) قانون مالیات های مستقیم نمی گردد.

همچنین در اجرای بند (الف) جزء (۹) ماده (۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب (۱۲/۳/۱۴۰۰)، واردات انواع شمش طلا، کماکان از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف است.

این معافیت در حالی مشمول واردات شمش شده است که در ۲ ماهه سال جاری ۴.۶ تن شمش طلا از گمرکات کشور ترخیص و وارد کشور شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۸ برابر شده است. به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، ارزش شمش طلای استاندارد وارد شده به کشور در مدت یاد شده به رقم ۳۳۰ میلیون دلار رسید‌. این در حالی است که سال گذشته طی همین مدت ۱.۲ تن شمش طلا به ارزش ۷۹ میلیون دلار وارد کشور شده بود.

این گزارش حاکی است، گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) به تنهایی مبدا ورود بیش از ۹۱ درصد از واردات شمش طلا در دو ماهه نخست امسال بوده است.

شایان ذکر است، هیأت دولت در آذرماه سال ۱۴۰۱ مصوب کرد تا تسهیلاتی جهت واردات شمش طلا برقرار شود، پس از این مصوبه، واردات شمش طلا به کشور آغاز شد.

https://www.asianews.ir/u/eBH
اخبار مرتبط
سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران با اشاره به جلسات حراج شمش از سوی این مرکز گفت: «از زمان آغاز اولین جلسه حراج شمش طلا تا امروز رشد ۲۳ برابری عرضه و ۱۷ برابری در خرید شمش طلای استاندارد را شاهد هستیم.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید