صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۶:۳۳
کد خبر: 22043
گزارشگر: 464
۱۴۴
۰
۰
۳

آیا چین می‌تواند میانجی پایان جنگ اوکراین باشد؟

آیا چین می‌تواند میانجی پایان جنگ اوکراین باشد؟
چندی پیش بود که ولادیمیر پوتین از تمایل و موافقت خود برای پایان جنگ اوکراین سخن گفت، البته از نگاه او، پایان این منازعه تنها به شرط حفظ قلمروهای شرقی امکان‌پذیر است که اکنون در اختیار روسیه قرار دارد.

از سوی دیگر جنگ غزه و تشتت آرای غرب برای کمک نظامی و مالی به زلنسکی، شرایط را به نفع پوتین تغییر داده است.

حال به نظر می‌رسد ولادیمیر زلنسکی هم آرام‌آرام قصد دارد به شکل آبرومندانه‌ای این جنگ طولانی و فرسایشی را پایان دهد. در همین راستا، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه از جو بایدن و شی جین پینگ، همتایان آمریکای و چینی خود خواست در نشست آتی صلح که قرار است به زودی در ژنو برگزار شود، حضور یابند.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که اوکراین با موجی تازه از حملات بی‌امان ارتش روسیه روبه‌رو است و کی‌یف در صدد جلب حمایت بیشتر جامعه بین‌المللی برای مقابله و متوقف کردن این تهاجم نظامی ۲۷ ماهه است. نیروهای مسکو طی هفته‌های اخیر در میدان نبرد دست به پیشروی‌هایی زده و حملات هوایی به شهرها را افزایش داده‌اند. کی‌یف امیدوار است که نشست ژوئن در سوئیس به افزایش فشار بین‌المللی بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای متوقف کردن جنگ کمک کند.

زلنسکی در ویدئویی به زبان انگلیسی که از میان ویرانه‌های یک چاپخانه به آتش‌کشیده شده در جریان حملات هوایی روز پنجشنبه در شهر خارکیف ضبط شده بود، با اشاره به نشست آتی صلح اوکراین در پایتخت سوئیس گفت: «این نشست نشان می‌دهد که چه کسی در جهان واقعاً خواهان پایان یافتن جنگ است. از برخی رهبران جهان که هنوز به تلاش‌های جهانی در اجلاس جهانی صلح نپیوسته‌اند، از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و رئیس‌جمهور شی، رهبر چین درخواست حضور دارم.»

وی خطاب به رهبران ایالات متحده و چین گفت: «لطفا پیشقدم شوید و صلح واقعی را تحت هدایت و رهبری خود رقم بزنید؛ اکنون نیاز به صلح است و نه متوقف کردن موقت حملات.»

https://www.asianews.ir/u/eCb
اخبار مرتبط
فایل صوتی افسران آلمانی، روابط مسکو و برلین را با تنش روبه‌رو کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید