صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۶:۴۹
کد خبر: 22045
گزارشگر: 464
۱۱۸
۰
۰
۳
عضو سندیکای تولیدکنندگان کاغذ توضیح داد؛

صرفه‌جویی ۵۰ میلیون دلاری ارز در تولید کتاب‌های درسی

صرفه‌جویی ۵۰ میلیون دلاری ارز در تولید کتاب‌های درسی
عضو سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از داخلی‌سازی کامل کاغذ کتاب‌های درسی در سال جاری خبر داد و گفت: «با تولید کتب درسی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری با کاغذ تولید داخل از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شد.»

به گزارش آسیانیوز؛ امید نیک‌نژاد در نشست خبری اظهار کرد: «سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در مجموع ۷۰ درصد کتاب‌های درسی دانش‌آموزان کشور از کاغذ و تولیدات کارخانه داخلی تامین شد و در سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ تمام کتاب‌های درسی دانش آموزان کشور از کاغذ ایرانی تولید و عرضه شده است. در حال حاضر ۱۵۵ میلیون جلد کتب درسی برای ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز ایرانی از کاغذ تولید داخل تامین می‌شود.»

نیک‌نژاد با اشاره به اینکه بر اساس اعلام وزیر صمت کارخانه‌های دیگر تولید کاغذ و مقوا نیز به‌زودی به مدار تولید می‌رسند، تصریح کرد: «تولید کتاب‌های درسی سال تحصیلی جاری از کاغذ تولید داخل از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرد در حالی که در ۳۰ سال اخیر باید بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار از کشور خارج می‌شد تا ۱۵۵ میلیون جلد کتب مورد نیاز دانش‌آموزان تامین شود.»

وی با بیان اینکه ۳۳۰ ناشر در کشور از کاغذ ایرانی استفاده می‌کنند، گفت: «بخشی از مواد اولیه مورد نیاز در این صنعت، از جمله خمیر کاغذ یک ماده وارداتی است و صنایع دیگر نیز از خمیر کاغذ استفاده می‌کنند. این ماده اولیه از کشورهایی مانند روسیه و بلاروس وارد می‌شود. بعضی از مواد شیمیایی مورد نیاز تولید نیز از طریق واردات تامین می‌شود که البته تولیدکنندگانی هم برای تولید آن‌ها اقداماتی داشته‌اند. برای تولید خمیر کاغذ در کشور هم بعضی از شرکت‌های دانش بنیان اقدام کرده‌اند، اما فعلا نتوانسته‌اند خمیر الیاف بلند را تولید کنند.»

عضو سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه این شرکت از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ در زیان انباشته بوده و سال ۱۴۰۰ از زیان خارج و به سوددهی رسید، گفت: شرکت در سال ۱۳۹۸ با ۵۰۰ میلیارد تومان در حال واگذاری بود که قوه قضائیه مانع از این کار شد و الان ۱۳ همت ارزش دارد. کشورهایی مانند روسیه، فنلاند و برزیل زراعت چوب و صادرات چوب دارند. زراعت چوب یکی از نکات مغفول در کشور ما است که بسیار می‌تواند درآمدزا باشد، باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

وی به استفاده از درخت‌های غیرمثمر برای تولید کاغذ اشاره کرد و گفت: «طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور یک طرح سه ساله و یک الزام بین‌المللی است، با توجه به زمین‌های بلااستفاده موجود و گونه‌های قابل کشت در کشور این کار قابل انجام است. محدودیت مصرف انرژی به تولید کاغذ ضربه زده و باعث شده یک خط تولید در سه ماه تابستان متوقف و ۲۰ هزار تن از ظرفیت تولیدی کم شود. در سه ماهه زمستان هم قطع گاز داریم که از سوخت‌های جایگزین استفاده می‌کنیم که این هزینه تولید را بالا می‌برد.»

نیک نژاد در مورد تولید کاغذ روزنامه نیز گفت: «شرکت صنایع چوب و کاغد مازندران تنها تولیدکننده کاغذ روزنامه است، اما به دلیل اینکه نیاز به تولید کاغذ کتاب‌های درسی است، بر این بخش متمرکز شده‌ایم، به همین دلیل تولید کاغذ روزنامه محدود است و از ۷۰۰ تن به ۲۰۰ تن رسیده و در اختیار رسانه‌های محلی در استان مازندران قرار می‌گیرد. در مجموع ۹۰ درصد کاغذ تولیدی شرکت به وزارت آموزش و پرورش و ۵۰۰۰ تن هم به وزارت ارشاد برای تنظیم بازار تحویل داده می‌شود. کاغذ ایرانی ۳۰ درصد از کاغذ خارجی ارزان‌تر است.»

https://www.asianews.ir/u/eCd
اخبار مرتبط
رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: در دوره جدید، محتوای درسی صرفا بر پایه دروس اعم از ریاضی، علوم ، زبان و غیره نخواهد بود و بخشی از محتوا ناظر به شایستگی‌های پایه است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید