صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۹:۳۵
کد خبر: 22109
گزارشگر: 464
۱۰۰
۰
۰
۳
سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه محک مطرح کرد:

کاهش اضطراب کودکان مبتلا به سرطان با بازی درمانی

کاهش اضطراب کودکان مبتلا به سرطان با بازی درمانی
سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه محک گفت: «در بخش روانشناسی محک دو خدمت اتاق‌های بازی و ترالی کتاب با هدف تلطیف فضای درمان انجام می‌شود.»

به گزارش آسیانیوز؛ حوریه ذوقی جانشین سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه محک با اشاره به خدمات اتاق‌های بازی در بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودکان محک این چنین توضیح داد: «در این اتاق‌ها به صورت فردی و یا گروهی بازی‌درمانی انجام می‌گیرد. علاوه بر بیمارستان محک، در برخی از بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی شهرستان‌ها که دارای بخش خون و انکلوژی هستند نیز اتاق بازی محک دایر است.»

ذوقی درباره‌ کارکرد ‌بازی‌درمانی در سپری کردن روزهای درمان کودکان مبتلا به سرطان بیان کرد: «بسیاری از کودکان در حال درمان دچار اختلالات بالینی نیستند، اما به اضطراب ناشی از موقعیت بیماری مبتلا هستند؛ از سوی دیگر برخی از کودکان به اختلالات بالینی مانند اضطراب و افسردگی دچاراند که برای هر دو گروه، ‌بازی‌درمانی متناسب با شرایط روانیشان انجام می‌شود.»
محک
به گفته وی از ‌بازی‌درمانی به منظور پذیرش و مفهوم‌سازی بیماری و طی کردن مسیر درمان کودکان مبتلا به سرطان استفاده می‌شود و در خلال آن تلاش می‌شود فضای درمان برای بیماران تلطیف شود چون اغلب کودکان بر اثر طولانی شدن دوران درمان دچار کاهش خلق می‌شوند؛ از این رو ‌بازی‌درمانی، منجر به فعال‌سازیِ رفتاری این کودکان می‌شود.

ذوقی درباره‌ عملکرد ترالی کتاب که محتواهای آن با حساسیت و نکته‌سنجی از سوی بخش روانشناسی انتخاب شده و کتاب‌هایش به وسیله‎‌ داوطلبان توزیع می‌شود توضیحاتی ارائه داد و گفت: «ترالی کتاب شامل یک چرخ‌دستی است که بر آن کتاب‌هایی برای کودکان مبتلا به سرطان قرار می‌گیرد. از سوی دیگر برخی آثار به صورت دیجیتال نیز در اختیار کودکان و خانواده‌های آن‌ها قرار می‌گیرند. کتاب‌ها توسط کارشناسان روان‌شناسی گزینش و انتخاب می‌شوند و در ادامه بر اساس استانداردهای تعیین شده، تنوع و .... خریداری می‌شوند.»

به گفته‌ جانشین سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه خیریه محک، کودکان در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک می‌توانند در ترالی کتاب آثار مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند. گاهی اوقات هم روانشناسان بر اساس فرایندهای درمانی کودکان، کتابی را انتخاب کرده و به او اهداء می‌کنند.

جانشین سرپرست بخش روانشناسی مؤسسه محک در پایان تأکید کرد که ارائه‌ خدمات بازی درمانی و ترالی کتاب، برای تلطیف فضای درمان کودکان مبتلا به سرطان و افزایش اثر‌گذاری برنامه‌های درمانی انجام می‌گیرد و تأثیرات آن را به خوبی می‌توان در مراحل درمان کودکان مبتلا به سرطان محک مشاهده کرد.

https://www.asianews.ir/u/eDf
اخبار مرتبط
به مناسبت روز جهانی سرطان، چهار مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان از چهار خطه ایران در استان فارس گرد هم جمع شدند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید