صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ / ۱۹:۲۷
کد خبر: 22312
گزارشگر: 2
۱۰۲
۰
۰
۱
پوکه معدنی چیست؟

خرید پوکه معدنی در تهران

خرید پوکه معدنی در تهران
خرید پوکه معدنی در تهران ! پوکه معدنی، که به آن پومیس (Pumice) نیز گفته می‌شود، نوعی سنگ آتشفشانی است که به دلیل وزن سبک و ساختار متخلخل خود، کاربردهای گسترده‌ای در صنعت ساختمان و کشاورزی در تهران دارد. این سنگ از فعالیت‌های آتشفشانی تشکیل می‌شود و به دلیل محتوای بالای گازها در زمان سرد شدن مواد مذاب، ساختاری پر از حفره‌ها و حباب‌های هوا دارد.

کاربردهای پوکه معدنی در تهران

 • ساختمان‌سازی:
  • بتن سبک: پوکه معدنی به دلیل وزن کم و خواص عایق حرارتی و صوتی عالی، در تولید بتن سبک استفاده می‌شود.
  • بلوک‌های ساختمانی: این ماده در ساخت بلوک‌های سبک ساختمانی استفاده می‌شود که هم بار سازه را کاهش می‌دهد و هم به عنوان عایق عمل می‌کند.
  • شیب‌بندی بام: به دلیل وزن کم، پوکه معدنی برای شیب‌بندی بام‌ها بسیار مناسب است.
 • کشاورزی:
  • بهبود خاک: پوکه معدنی به عنوان یک ماده افزودنی به خاک‌های کشاورزی اضافه می‌شود تا تهویه و زهکشی خاک را بهبود بخشد.
  • رشد گیاهان: به دلیل خاصیت نگهداری آب و مواد مغذی، در گلخانه‌ها و بسترهای کشت استفاده می‌شود.
 • صنعتی:
  • تصفیه آب: در برخی از فرایندهای تصفیه آب و فیلتر کردن استفاده می‌شود.
  • مواد ساینده: به عنوان یک ماده ساینده در تولید محصولات پاک‌کننده و پودرهای شستشو استفاده می‌شود.

خرید پوکه معدنی

خرید پوکه معدنی در تهران

برای خرید پوکه معدنی در تهران، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. فروشگاه‌های مصالح ساختمانی: بسیاری از فروشگاه‌های مصالح ساختمانی در تهران پوکه معدنی را به فروش می‌رسانند. می‌توانید به فروشگاه‌های محلی مراجعه کنید و قیمت‌ها و کیفیت‌ها را مقایسه کنید.
 2. شرکت‌های معدنی و تولیدکنندگان: شرکت‌هایی که به طور مستقیم در استخراج و تولید پوکه معدنی فعالیت دارند، معمولاً محصولات خود را به صورت عمده و با قیمت‌های مناسب‌تر ارائه می‌دهند. می‌توانید با این شرکت‌ها تماس بگیرید و از آن‌ها خرید کنید.
 3. بازارهای آنلاین: وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که مصالح ساختمانی از جمله پوکه معدنی را به فروش می‌رسانند. با جستجوی آنلاین می‌توانید فروشندگان مختلف را پیدا کرده و قیمت‌ها را مقایسه کنید. برخی از وب‌سایت‌های معتبر در این زمینه عبارتند از: دیوار، شیپور، و وب‌سایت‌های تخصصی مصالح ساختمانی.
 4. مشاوره با پیمانکاران و مهندسان ساختمان: اگر در حال ساخت و ساز هستید، پیمانکاران و مهندسان می‌توانند منابع معتبری برای خرید پوکه معدنی به شما معرفی کنند. آن‌ها معمولاً با فروشندگان معتبر همکاری می‌کنند و می‌توانند شما را به منابع خوبی راهنمایی کنند.

قبل از خرید، حتماً تحقیق کنید و از کیفیت و قیمت محصول اطمینان حاصل کنید. همچنین، می‌توانید از نظرات و تجربیات دیگران نیز استفاده کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

تبدیل پوکه به مصالح

تبدیل پوکه به مصالح ساختمانی در تهران

تمام اعضای ساختمان پوکه را می توان با استفاده از مهارت های ساده صنایع دستی ساخت. هیچ ماشین آلات پیچیده (و در نتیجه گران قیمت) مورد نیاز نیست.
آنچه بیشتر مورد نیاز است قالب چوبی یا فلزی، چرخ دستی، بیل، ماله و سطحی برای شکل دادن و خشک کردن اعضای ساختمان پوکه است. سیمان یا آهک، ماسه و آب نیز باید در دسترس باشد.
تولید اعضای ساختمان پوکه خود را همیشه می توان در جایی توصیه کرد که مواد اولیه به اندازه کافی ارزان باشد یا حتی بهتر است به صورت رایگان در دسترس باشد و ساختمان به تنهایی ساخته شود، جایی که خاک پایه محکم وجود دارد، و سازنده/مالک. دارای مهارت و تجربه قبلی در کار با مصالح ساختمانی است.
دانستن این نکته مهم است که اعضای ساختمان پوکه اگر به درستی ساخته شوند بسیار بادوام هستند و به ویژه برای آب و هوای خشک مناسب هستند.
همانطور که در بالا ذکر شد، مواد مورد نیاز برای ساخت یک خانه پوکه ای با فضای زیر ۳۰ متر مربع تقریباً هزینه ای معادل ایالات متحده دارد. البته هزینه ملک و هر دستمزدی که به مددکاران یا پیمانکاران پرداخت می شود را نیز به آن اضافه کنید. برای ساختن اعضای دیوار خود از پوکه، مواد اولیه باید در شعاع ۳۰ کیلومتری موجود باشد .

اطلاعات بیشتر در مورد قوانین و مقررات حاکم بر ساخت و ساز خانه را می توان از:

 • انجمن های تعاونی ساختمان
 • مقامات ساختمان
 • موسسات اعتباری
 • معماران
 • ماموریت‌ها

خرید پوکه معدنی در تهران

پوکه معدنی چیست؟

پوکه یک شکل بسیار متخلخل از سنگ آتشفشانی منجمد شده است که معمولاً از کولون بسیار سبک تشکیل شده است. چگالی واقعی آن، یعنی چگالی ماده پودری، بین ۲ تا ۳ کیلوگرم بر دسی متر مکعب و چگالی ظاهری آن، یعنی چگالی مواد انباشته شده شل، بین ۰/۳ تا ۰/۸ کیلوگرم بر دسی متر مکعب است . به عبارت دیگر، پوکه بسیار سبک است. این ماده تقریباً قوام مخلوطی از شن و ماسه، با گرانول های منفرد سبک و متخلخل دارد که معمولاً یا روی آب شناور می شوند یا به آرامی فرو می روند. ذرات پوکه یا گرد یا زاویه ای هستند و قطر آنها تا ۶۵ میلی متر می رسد. برای به دست آوردن مصالح ساختمانی خوب، فقط باید از ذرات در محدوده اندازه ۱-۱۶ میلی متر استفاده شود.
علاوه بر پوکه رنگ روشن، اشکال تیره رنگ مختلفی نیز وجود دارد که به آنها گدازه، توف و غیره گفته می شود. آنها نیز می توانند به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شوند، اما پوکه رنگ روشن، همانطور که در فصل ۲.۴ توضیح داده شد، بهتر عمل می کند. .

پوکه دارای ترکیب شیمیایی زیر است:

 سیلیس  SiO 2  تقریبا 55%
 آلومینا  Al 2 O 3  تقریبا 22%
 قلیایی ها   K 2 O + Na 2 O  تقریبا 12% 
 اکسید آهن  Fe 2 O 3  تقریبا 3%
 آهک  CaO  تقریبا 2%
 منیزیا  MgO  تقریبا 1%
 تیتانیا  TiO 2  تقریبا 0.5%

پوکه در طول فوران های آتشفشانی، زمانی که سنگ درون زا مذاب قبل از بیرون ریختن با گازها مخلوط می شود، منشأ می گیرد (شکل ۵). ذرات سبک و اسفنجی به سمت بالا پرتاب شده و توسط باد با خود می برد. هنگامی که آنها سرد می شوند و دوباره به زمین می افتند، ذرات تجمع می یابند و سنگ یا تخته سنگ پا را تشکیل می دهند. گاهی اوقات سنگ مذاب بیش از حد سنگین است که نمی‌توان آن را پرتاب کرد، در این صورت به بیرون می‌ریزد و در پای آتشفشان به‌عنوان یک تشکیل سنگ فشرده، نسبتاً همگن، معمولاً تا حدودی کمتر متخلخل جمع می‌شود. بیشتر چنین رسوبات گدازه ای را می توان به بلوک های سنگ طبیعی برای استفاده مستقیم در کارهای ساختمانی برش داد.

پوکه در تهران کجا یافت می شود؟

بیشتر سنگ پا در سمت باد آتشفشان ها یافت می شود
رسوب متوسط شل است و ضخامت لایه آن بین ۵۰ تا ۳۰۰ سانتی متر است. استخراج پوکه همیشه باید تحت نظارت متخصص انجام شود و نه تصادفی. در غیر این صورت، نتایج مانند شکل ۷ خواهد بود. ضخامت لایه های پوکه با افزایش فاصله از مرکز فوران کاهش می یابد.
اندازه ذرات پوکه از پودر بسیار ریز (0-2 میلی متر) تا ماسه (2-8 میلی متر) تا شن (8-65 میلی متر) متغیر است. تخلخل ذرات می تواند به ۸۵٪ برسد، به این معنی که ۸۵٪ از حجم کل از "هوا" و تنها ۱۵٪ از مواد جامد تشکیل شده است. تخلخل زیاد آن خواص عایق حرارتی خوبی به پوکه می دهد و آن را بسیار سبک می کند.
رسوبات پوکه قدیمی در مناطقی با آتشفشان های فعال یک بار با لایه ای از هوموس به ضخامت 0.2-1 متر پوشیده شده است. هنگام استخراج آن باید مراقب بود که هیچ هوموسی با پوکه مخلوط نشود. اگر یک منطقه بزرگ استخراج می شود، به عنوان مثال برای یک پروژه مسکن، هوموس باید پس از آن جایگزین شود تا از فرسایش و در نتیجه آسیب های زیست محیطی جلوگیری شود.
اطلاعات بیشتر مربوط به مکان های خاص در مورد رسوبات سنگ پا از موسسات مختلف زمین شناسی ملی و یا دفاتر تحقیقات خاک در دسترس است.

پوکه معدنی چه خواصی دارد؟

پوکه خواص بسیار خوبی دارد. به عنوان یک مصالح ساختمانی عبارت است از:

 • خیلی سبک
 • ارزان
 • نسوز
 • مقاوم در برابر آفات
 • آسان برای کار با
 • جاذب صدا
 • عایق حرارت
 • متعادل‌سازی دما (شکل‌های ۹، ۱۰ و ۱۱)

اما دارای برخی از خواص منفی مانند:

 • مقاومت فشاری کمتر بتن پوکه در مقایسه با بتن حاوی سنگدانه های سنگین تر
 • تمایل لبه ها و گوشه های آن برای شکستن راحت تر از لبه های بتن سنگین
 • عدم مقاومت در برابر یخبندان در هنگام خیس شدن

در نتیجه، مصالح ساختمانی پوکه نباید برای موارد زیر استفاده شود:

 • پایه ها
 • اجزای با قرار گرفتن مداوم در معرض آب، به عنوان مثال در دوش
 • قطعاتی که در معرض ترافیک سنگین هستند، به عنوان مثال، آج پله ها و کاشی های کف

چگونه می توان پوکه را به اعضای ساختمان تبدیل کرد؟

برای تبدیل آن به اعضای ساختمان به چند وسیله که کار با پوکه را تسهیل می کند، لازم است، به عنوان مثال:

چند وسیله برای کشیدن پوکه از رسوبات به محل ساختمان
ابزارهای مختلف مانند چرخ دستی، بیل، سطل، اره، چکش، میخ، تراز، یک قاعده تاشو، ماله، شاقول، مربع ست، ورقه پلاستیکی و غیره (شکل ۱۳).
عرضه کافی پوکه طبیعی (مثلاً حدود ۵۶۰۰ کیلوگرم یا ۷ متر مکعب برای خانه ای با ۳۰ متر زمین). یک چرخ دستی حدود ۰/۱۵ متر مربع وسعت دارد، به این معنی که برای ساخت خانه به حدود ۴۵ بار چرخ دستی نیاز است.
قالب های چوبی آجر، قالب و غیره و/ یا پرس برای ساخت بلوک های حفره ای (شکل ۱۴: ر.ک. شکل ۳۴، ص ۳۱).

علاوه بر این، به یک منطقه کار مسقف و مسطح نیاز است. پوکه در حال پردازش باید دارای توزیع اندازه ذرات ۱ تا ۱۶ میلی متر باشد. سیمان مورد نیاز باید سیمان پرتلند با مقاومت فشاری معمولی باشد که می توان به آن آهک یا پوزولانا اضافه کرد. اعضای ساختمان پوکه را می‌توان منحصراً با آهک ساخت، همانطور که در فصل ۳ توضیح داده شد. آب اندازه گیری باید تمیز باشد. آب باران آلوده به خوبی مناسب است. نحوه ساخت قالب در فصل ۳ توضیح داده شده است.
به طور کلی، اعضای ساختمان پوکه به دلیل اینکه به روشی مشابه تولید و فرآوری می شوند، جزء بتن سبک طبقه بندی می شوند، تفاوت اصلی آن در این است که سنگدانه ها – یعنی پوکه طبیعی – بسیار سبک، متخلخل و جاذب آب هستند، به طوری که چنین موادی باید تا حدودی متفاوت از بتن با وزن معمولی کار کرد.
به عنوان یک قاعده، پوکه طبیعی ابتدا با آب اشباع می شود و سپس با سیمان یا آهک مخلوط می شود، در قالب های آماده شده ریخته می شود، فشرده می شود (به صورت دستی یا مکانیکی)، از قالب خارج می شود و برای سفت شدن و پخت نگهداری می شود.
چیزی که مواد پومیک را از بتن با وزن معمولی متمایز می کند این است که بتن پوکه معمولاً خاک مرطوب است، یعنی با آب اندازه گیری نسبتاً کمی و فقط مقادیر کمی سنگدانه ریز استفاده می شود - به اندازه ای که ذرات پوکه را با خمیر سیمان بپوشاند، اما کافی نیست. برای پر کردن حفره های بین ذرات سنگدانه. در نتیجه، اجزای ساختمان پوکه معمولاً دارای سطح متخلخل و نه کاملاً صافی مانند سطح بتن با وزن کم هستند. در صورت تمایل یا ضروری، به عنوان مثال برای کاشی های نما، می توان سنگدانه های ریز مانند ماسه را اضافه کرد تا سطحی صاف به دست آید.

از پوکه چه نوع ساختمان هایی در تهران می توان ساخت؟

از مواد پایه پوکه می توان برای ساخت انواع سازه ها استفاده کرد:

 • خانه های یک طبقه
 • ساختمان های آپارتمانی (حداکثر چهار طبقه)
 • کارگاه ها و انبارها
 • مدارس

این مقاله به ساخت خانه های یک طبقه می پردازد که می توان برای آن مصالح ساختمانی پوکه ساخت.

 • بلوک های جامد بتن پوکه (آجر پوکه جامد)
 • بلوک های حفره بتنی پوکه
 • کاشی پوکه
 • پانل های پومیس/پلانک
 • بتن پوکه درجا
 • اعضای ساختمان پوکه با هدف خاص (به فصل های 4.6 و 5 مراجعه کنید)

فصل ۳ توضیح می دهد که چگونه می توان از اعضای دیوار پوکه پیش ساخته برای ساخت خانه استفاده کرد.
خانه های پوکه پلانک و پوکه پانل خانه هایی هستند که از اعضای پیش ساخته ساخته شده اند. پس از پی ریزی، تک تک اعضا (عمدتاً اعضای دیوار) آماده شده و برای نصب خانه بر روی دال پی استفاده می شود. این شیوه ساخت به طور ویژه برای اقدامات خودیاری جمعی مناسب است که در آن چندین خانواده مایل به ساختن یک نوع خانه هستند، زیرا نصب تخته یا دیوارهای پانل مستلزم کار چندین نفر در یک زمان است. یکی از مزیت های اصلی زمان نعوظ نسبتاً کوتاه است.
خانه های آجری پوکه بتنی مشابه خانه های آجری سفالی سنگین ساخته می شوند، یعنی سنگ تراشی متشکل از آجرهای پوکه ای نسبتاً کوچک بر روی پایه ای محکم به روش سنتی ساخته می شود. این روش خانه های بسیار فردی را به ارمغان می آورد و برای بازسازی یا گسترش خانه های موجود به خوبی عمل می کند.

اعضای ساختمان پوکه-بتن پیش ساخته در تهران

این فصل برخی از اطلاعات عملی خودیاری در مورد نحوه ساخت و استفاده از اجزا و اعضای ساده ساختمان پوکه ارائه می دهد.
فعالیت های زیر توضیح داده شده است:

 • ساخت آجرهای جامد پوکه-بتنی ساده
 • ساخت بلوک های پوکه-بتنی ساده
 • ساخت پانل های دیواری پوکه-بتنی ساده
 • ساخت تخته های توخالی بتن پوکه مسلح به طول دیوار

چنین اعضای ساختمانی را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های ابتدایی انجام دهید بدون ابزار و ابزار پیچیده ساخته و سپس برای ساختن یک خانه ساده استفاده کرد.
ماده اولیه ضروری، البته پوکه است. در نتیجه، اولین قدم باید این باشد که بفهمیم مواد اولیه را از کجا می توان به دست آورد، چه با استخراج آن یا خرید آن از یک منبع ارزان قیمت. سپس تصمیم می‌گیرد که شرایط فصل 2.3 چقدر برآورده شده است، و اینکه آیا مهارت‌های صنایع دستی و زمان در دسترس فرد برای ساخت بتن پوکه مورد نیاز برای کارهای پیش‌ساخته (آجرهای جامد یا حفره‌ای، تخته‌ها یا پانل‌ها) کافی است یا خیر.
در تهیه پروژه ساخت خانه از بتن پوکه، چک لیست زیر می تواند ارزشمند باشد:

مساحت ملک من … متر مربع است.
پوکه در شعاع … کیلومتر در دسترس است. من وسایل خرید و حمل سیمان و آهک را دارم. ۱ کیسه هزینه دارد ..
منبع آب کافی در … کیلومتر دورتر وجود دارد.
من یا مالک ابزارهای زیر هستم یا می توانم قرض بگیرم:

 • بیل
 • انتخاب
 • چکش
 • سطل(ها)
 • چرخ دستی
 • ماله
 • ناخن ها
 • تخته ها
 • اره

من یا قبلاً بتن ساخته ام یا یک سنگ تراشی و یکی دو دوست را می شناسم که مایلند به من کمک کنند تا اعضای ساختمان را بسازم و خانه ام را بسازم.

ایده های خود را برای یک خانه در شکل ۱۷ وارد کنید. روش های زیادی برای طراحی یک پلان طبقه وجود دارد که عمدتاً به ماهیت ملکی که خانه قرار است بر اساس آن ساخته شود، بستگی دارد. شکل ۱۸ چندین نمونه از پلان های طبقه رایج را به عنوان یک راهنما نشان می دهد. لیست زیر را به عنوان مبنایی برای محاسبه هزینه ساخت پر کنید:
خانه ای که قصد ساختن آن را دارم دارای :

….. متر مربع فضای کف،
….. متر مربع مساحت دیوار،
….. پنجره هایی به ابعاد ….. سانتی متر در ….. سانتی متر،
….. درب به ابعاد ….. سانتی متر در ….. سانتی متر، یک طبقه ساخته شده از …. سقف …
.. متر مربع ساخته شده از ….. سایر مشخصات مهم:
قیمت ملک برای خانه تقریباً ایالات متحده آمریکا خواهد بود…..

برای محاسبه مقادیر مصالح ساختمانی مورد نیاز برای خانه طبق برنامه ریزی، باید داده های فنی زیر شناخته شود:

- بتن پوکه 1 مترمکعبی حاوی:

 • ۳ کیسه سیمان (= ۱۵۰ کیلوگرم)
 • مواد پوکه ۶۰۰ کیلوگرمی
 • ۲۵۰ لیتر آب

- همان متر مکعب بتن پوکه تولید می کند:

تقریبا 500 آجر جامد (24 - 11.5 - 7 سانتی متر)، تقریبا. 120 بلوک حفره
(40 - 15 - 20 سانتی متر با 2 حفره)،
تقریبا. 25 پانل پوکه (100-50-7 سانتی متر)، 12 تخته دیواری (200-50-10 سانتی متر، با حفره)،

یا به عبارت دیگر:

- یک کیسه سیمان (50 کیلوگرم)، 200 کیلوگرم پوکه و 80 لیتر آب برای ساخت بتن پوکه 0.33 مترمکعبی مورد نیاز است.

بنابراین، 1 کیسه سیمان برای ساختن کافی است:

165 آجر جامد (24 - 11.5 - 7 سانتی متر)،
40 بلوک حفره (40 - 15 - 20 سانتی متر با 2 حفره)،
8 پانل پوکه (100 - 50 - 7 سانتی متر)،
4 تخته دیوار (200 - 50 - 10 سانتی متر با حفره ها)

برای خانه ای با 30 متر مربع مساحت، مقادیر زیر مورد نیاز است:

2500 آجر جامد (24 - 11.5 - 7 سانتی متر) یا
500 بلوک توخالی (40 - 15 - 20 سانتی متر با 2 حفره) یا
64 پانل پوکه (100 - 50 - 7 سانتی متر) یا
36 تخته دیوار (200 - 50 - 10 سانتی متر با حفره ها)

پوکه معدنی در تهران چگونه فرآوری می شود؟

سنگ ریزه پوکه برای جداسازی بخش های درشت و ریز و حذف آلودگی خاک غربال می شود. سپس، پوکه را با مقادیر دقیق اندازه گیری شده سیمان و آب مخلوط می کنند تا دسته ای از بتن سبک تولید شود. اختلاط دقیق برای اطمینان از کیفیت یکنواخت بتن پوکه بسیار مهم است.
این مخلوط را درون قالب‌هایی پر می‌کنند (که البته ابعاد آن بسته به نوع ساختمانی که ساخته می‌شود متفاوت است) و سپس با تکان دادن و کوبیدن فشرده می‌شود. سپس قالب ها با دقت برداشته می شوند و بلوک (یا تخته، پانل، آجر و غیره) برای خشک شدن گذاشته می شود. پس از چهار یا پنج روز، تکه‌های تکی را می‌توان روی هم چیده و حداقل چهار روز دیگر خشک کرد. پس از ۲۰ روز دیگر، آنها به اندازه کافی قابل حمل هستند و در هر زمان پس از آن می توان از آنها استفاده کرد. دیوارهای ساخته شده از اعضای پوکه باید برای به دست آوردن سطح صاف و جلوگیری از ورود آب به سنگ تراشی/گچکاری شوند. (فرآوری اعضای ساختمان پوکه به صورت شماتیک در شکل های ۱۹ و ۲۰ نشان داده شده است.)
نسبت اختلاط مناسب به صورت زیر حاصل می شود: ابتدا یک مخلوط اندازه ذرات مناسب را کنار هم قرار دهید. هر چه محصول نهایی باید سنگین‌تر باشد، به مواد و سیمان ریز بیشتری نیاز خواهید داشت.
قوام مخلوط باید همیشه به گونه‌ای باشد که ذرات درشت با یکدیگر تماس داشته باشند و پشتیبانی متقابل را ایجاد کنند، در حالی که مواد ریز دانه‌ها کم و بیش فضاهای بین آنها را پر می‌کنند. سیمان پوکه خوب معمولا از چهار قسمت پوکه مخلوط، یک قسمت سیمان پرتلند و یک قسمت آب تمیز تشکیل شده است. قطعات را با دست یا در دستگاه همزن مخلوط کنید تا مواد ظاهری بتن سبک و مرطوب با خاک و کولون یکنواخت به خود بگیرد.
مخلوط را در اسرع وقت (حداکثر ظرف ۳۰ دقیقه) استفاده کنید و اجازه ندهید که حتی قبل از خشک شدن شروع شود. در بیشتر موارد، نسبت اختلاط توصیف شده درست خواهد بود. با این حال، اگر پوکه از قبل مرطوب است و/یا دارای ترکیب اندازه ذرات کمتر از حد مطلوب است، در صورت لزوم، پوکه، ماسه، سیمان یا آب بیشتری اضافه کنید .
در تهیه بتن پوکه به نکات زیر توجه کنید:

 • فقط از پوکه تمیز استفاده کنید.
 • قبل از مخلوط کردن، پوکه را با آب اشباع کنید.
 • فقط از سیمان جدید استفاده کنید.
 • ابتدا پوکه پیش اشباع شده (خاک مرطوب) را با سیمان مخلوط کنید. سپس آب را اضافه کرده و کاملا مخلوط کنید تا مخلوطی قابل قالب گیری به دست آید.
 • مخلوط را خوب فشرده کنید، اما نه بیش از حد.
 • اعضای پیش ساخته ساختمان را از نور خورشید دور نگه دارید و روی آنها را مثلاً با کیسه های سیمانی مرطوب بپوشانید تا ترک نخورند.
 • اعضای ساختمان را از باران دور نگه دارید.
 • بگذارید آجرها، بلوک‌ها، تخته‌ها و پانل‌های پوکه حداقل ۲۸ روز یا یک ماه قبل از استفاده خشک شوند.
 • اعضای ساختمان را روی یک پایه تراز روی هم قرار دهید.
 • برای جلوگیری از شکستن لبه های آنها، آنها را به دقت بمالید.
 • به یاد داشته باشید که مصالح ساختمانی پوکه را می توان به جای سیمان با آهک نیز ساخت.

۳.۱.۱ ساخت بلوک های ساختمانی از پوکه و آهک

بلوک های ساختمانی را می توان از سنگ پا و آهک طبیعی ساخت. در واقع، چنین بلوک هایی در گذشته بسیار رایج بودند. با این حال، باید به ویژگی های آهک توجه دقیق داشت.
در وهله اول، فقط از آهک هیدرولیک یا بهتر است از آهک فوق العاده هیدرولیک استفاده کنید. آهک دولومیتی یا منیزیمی، یعنی آهک با رنگ تا حدودی خاکستری، برای تهیه پوکه خوب بر آهک چرب یعنی آهک گچی رنگ ترجیح دارد. بلوک‌های آهکی، عمدتاً به دلیل این واقعیت است که انواع خاکستری، همانطور که از نام آن پیداست، حاوی منیزیم بیشتری هستند، که در واکنش با کسر سیلیس به محصول نهایی خواص استحکام بالاتری می‌دهد. از طرف دیگر، هر آهکی که استفاده می شود باید تا حد امکان حاوی نمک کمتری باشد، مخصوصاً به شکل اسید سولفوریک، زیرا نمک باعث ایجاد شکوفه و کاهش استحکام مکانیکی بلوک ها می شود.
برای به دست آوردن بلوک های پوکه آهکی با مقادیر مقاومت بیش از ۲۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع:
ترکیب شیمیایی دقیق آهک و تمام مواد پوکه مورد بررسی باید از طریق تجزیه و تحلیل شیمیایی دقیق مشخص شود، و بلوک های نمونه و نمونه های تست مقاومت فشاری باید آماده شوند.

به طور کلی، نسبت های اختلاط زیر توصیه می شود:

پوکه 1 مترمکعب (کمی مرطوب، اما بدون چکه خیس)
150 کیلوگرم آب سنجش آهک هیدرولیک در صورت لزوم یا
پوکه 3 مترمکعب (کمی مرطوب، اما بدون چکیدن)
250 کیلوگرم آهک هیدرولیک
100 کیلوگرم آب سنجی سیمان پرتلند در صورت لزوم

دسته دوم باید حدود ۱۰۰۰ آجر جامد پوکه بتن با ابعاد 25 - 12 - 10 سانتی‌متر و مقاومت فشاری تقریباً 25 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را پس از تقریباً ۳ ماه زمان عمل آوری نشان دهد.
توجه به این واقعیت و عمل به این واقعیت بسیار مهم است که آجرهای پوکه آهکی نسبت به آجرهای پوکه-سیمانی به زمان بسیار طولانی تری نیاز دارند. قبل از حمل و نقل و استفاده، باید به آنها اجازه داده شود تا سه تا شش ماه بهبود پیدا کنند تا پایداری و مقاومت فشاری کافی ایجاد شود.
بر این اساس، بهتر است آجرهای جامد را نسبت به بلوک‌های حفره‌ای از مخلوط‌های پوکه و آهک بسازید، زیرا دیواره‌های نازک دومی بسیار مستعد شکستگی هستند و بنابراین در ساخت و استفاده از آنها به احتیاط بیشتری نیاز است.

با پوکه چه چیزی می توانید درست کنید؟

هنگامی که مخلوط پوکه و بتن متشکل از پوکه، سیمان و آب به درستی آماده شد، می توان آن را در قالب های مختلف ریخت تا انواع مختلف اعضای دیوار تولید شود، به عنوان مثال کاشی/صفحه های پوکه-بتن و تخته های توخالی پوکه-بتن تقویت شده. رجوع کنید به شکل ۲۲).
بتن پوکه نباید برای ساختن اعضای ساختمانی که در معرض سایش و پارگی شدید قرار می گیرند، مثلاً پله ها، و همچنین برای اعضای ساختمانی که در معرض تماس دائمی با رطوبت هستند، مناسب نیست.

۳.۲.۱ بتن پوکه

 1. بتن پوکه سبک مانند بتن با وزن معمولی ساخته می شود، با این تفاوت که پوکه طبیعی جای ماسه و شن را می گیرد. برای ساخت بتن پوکه از مواد اولیه پوکه، سیمان و آب مراحل زیر را دنبال کنید:

  اولین گام پس از تحویل پوکه خام به محل تولید مورد نظر، حذف هر گونه هوموس و سایر ناخالصی ها با غربالگری یا پاکسازی در صورت لزوم است.
 2. مرحله دوم تعیین طیف اندازه ذرات ماده پوکه است. برای به دست آوردن یک بتن پوکه خوب، توزیع اندازه ذرات باید حدود 1-16 میلی متر باشد، یعنی پوکه باید تقریباً ۴۰ درصد ذرات با قطر ۱ تا ۳ میلی متر، ۲۵ درصد ذرات با قطر ۳-۷ میلی متر و ۳۵ درصد داشته باشد. ذرات با قطر ۷-۱۶ میلی متر.
  اگر توزیع اندازه ذرات ماده خام تقریباً با موارد فوق مطابقت نداشته باشد، باید همانطور که در شکل ۲۳ نشان داده شده است غربال شود.
  اغلب، حذف ذرات بزرگتر از ۱۶ میلی متر کافی است، شاید بتوان آنها را با ماسه جایگزین کرد.
 3. مرحله سوم افزودن سیمان و آب به سنگ ریزه پوکه برای تولید بتن پوکه، ترجیحاً با کمک میکسر برقی یا گازوئیلی است. اگر هیچ کدام در دسترس نباشد، بتن را می توان به خوبی با یک بیل روی یک پایه تمیز یا در نوعی وان بزرگ مخلوط کرد (شکل ۲۴).

میزان سیمان و آب مورد نیاز تا حد زیادی به وضعیت فیزیکی مواد پوکه، به ویژه رطوبت ذاتی و توزیع اندازه ذرات آن بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، چهار قسمت پوکه به یک قسمت سیمان و یک قسمت آب تقریباً درست است (شکل ۲۵).
بتن پوکه باید خاک مرطوب باشد، یعنی آب اضافی نداشته باشد. اگر قالب اطراف بتن را بتوان بلافاصله پس از متراکم شدن بدون از هم پاشیدن قطعه شکل از هم جدا کرد، سطح رطوبت مناسب است.

۳.۲.۲ آجر/بلوک جامد بتن پوکه

کم پیچیدگی ترین نوع عضو دیوار برای تولید خود به تنهایی توسط افرادی که تجربه کار دستی کمی دارند یا اصلاً تجربه ندارند، آجر پوکه جامد ساده است . ابعاد را می توان به دلخواه انتخاب کرد، اما رعایت یک قالب استاندارد تجاری آجر توصیه می شود. اگر قرار است از آجرها برای تعمیر دیوارهای موجود استفاده شود، طبیعتاً باید به اندازه آجرها یا بلوک‌های سنگ‌تراشی قدیمی باشند.
آجرهای بتنی پوکه ای از نوع ابتدایی برای پرکردن سازه های اسکلت بتنی مناسب هستند، اما برای نصب دیوارهای خود نگهدار نیز مناسب هستند. به ویژه در مناطقی که هیچ گونه لوم یا خاک رس یافت نمی‌شود، آجرهای پوکه به خوبی به عنوان اعضای جایگزین دیوارسازی عمل می‌کنند، البته با این فرض که پوکه طبیعی در دسترس است (شکل ۲۸).
تولید بلوک های جامد بتن پوکه به ابعاد 49 – 24 – 15 سانتی متر در زیر توضیح داده شده است. ساخت چنین بلوک هایی در شرایط خودیاری آسان است.
ابتدا یک قالب چوبی ساده با ابعاد داخلی متناسب با قالب بلوک مورد نظر بسازید (شکل ۲۹). تخته‌های معمولی و صاف یا الوارهای مربعی، مصالح ساختمانی مناسبی را در قالب جعبه ایجاد می‌کنند. در ساخت قالب جعبه، مطمئن شوید که به راحتی از بلوک تازه فشرده شده جدا می شود، یعنی یا به راحتی از هم جدا می شود و دوباره کنار هم قرار می گیرد و یا آنقدر داخل آن صاف است که بلوک به راحتی بیرون می لغزد.

قالب چوبی برای آجر جامد پوکه - بتن، از جمله تخته

قالب جعبه را روی یک پایه صاف و هموار یا بهتر است بگوییم روی یک تخته پشتی صاف قرار دهید. سعی کنید بسته به تعداد بلوک هایی که قرار است در مدت زمان مشخصی تولید شوند، تعداد زیادی از این تخته ها در دسترس داشته باشید.
بتن پوکه را در قالب(ها) ریخته و با کوبیدن با یک متراکم کننده چوبی یا آهنی آن را متراکم کنید (شکل های 30a و 30b). بالا را با یک لت (تخته ضربه ای) صاف کنید. اگر بتن مرطوب به خاک باشد، قالب جعبه را می توان بلافاصله پس از متراکم شدن بتن خارج کرد (شکل 30c و 30d). برای استفاده مجدد فوری آن را با آب تمیز کنید. اگر مخلوط بتن پوکه درست باشد، بلوک تازه متراکم شده، به اصطلاح "فشرده سبز" شکل خود را از دست نمی دهد، یعنی خرد نمی شود یا فرو می ریزد.
قبل از اینکه بلوک های سبز را روی هم بچینید یا به کار بگیرید، چهار یا پنج روز فرصت دهید تا سفت شوند. متعاقباً قبل از حمل و نقل به چهار روز دیگر سخت شدن نیاز دارند. در مجموع، زمان پخت ۲۸ روز، یعنی یک ماه، برای قرار دادن آنها مورد نیاز است.
ابعاد 50 – 25 – 12 سانتی‌متر و 30 – 24 – 11.5 سانتی‌متر انتخاب خوبی برای تولید بلوک/آجر دست‌ساز در مقیاس تجاری است، زیرا می‌توان از یک نوع بلوک/آجر برای نصب یک بلوک به ضخامت ۳۰ سانتی‌متر استفاده کرد. دیوار، یک دیوار با ضخامت ۲۴ سانتی متر یا یک دیوار با ضخامت 11.5 سانتی متر.

۳.۲.۳ بلوک های حفره بتنی پوکه

با کمی تمرین و مهارت، بلوک های حفره بتنی پوکه نیز به راحتی در مقادیر کم ساخته می شوند. اندازه قالب چوبی کم و بیش یک سوال ترجیحی شخصی است، اما فرمت 49-24-15 سانتی متری با دو حفره توصیه می شود (شکل ۳۱). به منظور تسهیل در قرار دادن بلوک ها، بهتر است حفره ها را فقط در یک انتها باز بگذارید. به این ترتیب، ملات راحت تر در اطراف سطح نگهدارنده بدون افتادن در حفره ها پخش می شود (شکل ۳۲). از آنجایی که قرار است بلوک ها بلافاصله پس از فشرده شدن از قالب ها خارج شوند (به طوری که قالب های چوبی بلافاصله برای استفاده مجدد در دسترس باشند)، داخل قالب ها باید تا حد امکان صاف شود. برخی از انواع روکش فلزی بسیار خوب عمل می کند. با توجه به ماهیت دست ساز بلوک های تمام شده، لوله های پلاستیکی گرد یا بلوک های چوبی بهترین انتخاب برای استفاده به عنوان هسته برای تشکیل حفره ها خواهند بود، زیرا هر دو به راحتی از محصول سبز خارج می شوند بدون اینکه به حفره ها آسیبی وارد شود.

https://www.asianews.ir/u/eGx
اخبار مرتبط
امروزه در کشورمان با بحران کم آبی مواجه هستیم و از زمانی که ایده استفاده هم زمان پوکه معدنی با خاک مطرح شد کشاورزان کشورمان از این ایده استقبال کردند و از پوکه برای کشت محوصلات باغی خود استفاده می کنند. به همین دلیل فروش پوکه معدنی در دو سال اخیر حدود ۷۰۰ میلیون تومان رسیده از این قبیل صاحبان معادن پوکه به سود هنگفتی رسیده اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید