صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۹:۵۹
کد خبر: 22326
گزارشگر: 464
۱۰۴
۰
۰
۰
قانون جدید در سوئیس

انرژی‌های تجدیدپذیر و رهایی از سوخت‌های فسیلی

انرژی‌های تجدیدپذیر و رهایی از سوخت‌های فسیلی
در میان کشورهای جهان، کشورهای حوزه اسکاندیناوی بیش از هر جای جهان به خواست و اراده شهروندانش از طریق برگزاری همه‌پرسی متعهد است.

به گزارش آسیانیوز؛ در همین‌باره رأی‌دهندگان سوئیسی در یک همه‌پرسی شرکت کرده‌اند تا به قانونی رأی دهند که توسعه انرژی تجدیدپذیر را شتاب می‌بخشد.

نظرسنجی عمومی نهایی که در ماه مه منتشر شد، نشان داد ۷۳ درصد از رأی‌دهندگان، با قانونی که هدف آن، تضمین تامین برق بر مبنای انرژی‌های تجدیدپذیر است، موافقت خواهند کرد. کمتر از دو ماه قبل، سوئیس نخستین کشوری شد که از سوی یک دادگاه بین‌المللی، برای عدم انجام اقدامات کافی در مبارزه با تغییرات اقلیمی، محکوم شد.

قانون جدیدی در سال گذشته، توسط پارلمان سوئیس تصویب شد و اکثر سازمان‌های محیط زیستی، از این قانون و اهداف آن، حمایت کرده‌اند. با این حال، تعداد معدودی از گروه‌های محیط زیستی که مخالف آن هستند، موفق شده‌اند حمایت کافی برای برگزاری همه‌پرسی در این خصوص، کسب کنند. این مخالفان نگران هستند قانون مذکور باعث توسعه پرشتاب پروژه‌های انرژی در مقیاس بزرگ شود و توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی، مناظر بکر کوه‌های آلپ سوئیس را دستخوش تغییر کنند.

همچنین این عده، از محدودیت‌ها در خصوص امکان مخالفت ساکنان محلی علیه ساخت تاسیسات انرژی تجدیدپذیر جدید، انتقاد کرده اند. پییر آلن بروچز، اقتصاددان بازنشسته که در تلاش برای برگزاری همه‌پرسی مشارکت داشته است، اظهار کرد:‌ «هیچ دلیلی وجود ندارد که پنل‌های خورشیدی را در مراتع کوهستانی قرار دهیم، در حالی که فضای زیادی در ساختمان‌ها وجود دارد.»

بر اساس سیستم دموکراسی مستقیم سوئیس، شهروندان می‌توانند با جمع آوری ۱۰۰ هزار امضای معتبر در مدت ۱۸ ماه، در مورد موضوعات مختلف، در سراسر کشور همه‌پرسی برگزاری کنند. رأی‌گیری هر سه ماه یکبار انجام می‌شود. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، اکثر رای‌دهندگان رأی خود را از قبل از طریق پست برای همه‌پرسی به صندوق انداخته‌اند، در حالی که شعب رأی‌گیری فقط تا ظهر یکشنبه باز بودند و انتظار می‌رود نتایج امروز مشخص شود.

https://www.asianews.ir/u/eGM
اخبار مرتبط
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه رویکرد وزارت نیرو برای سال‌های آینده تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر است، گفت: «در حال حاضر۱۱۰۰مگاوات برق از انرژی تجدیدپذیر در کشور تولید میشود.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید