صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ / ۰۸:۳۲
کد خبر: 22351
گزارشگر: 464
۸۳۱
۰
۰
۵۰
اولین چهارشنبه ماه ژوئن

به نام نمایشگاه، به راهِ پیشرفت

به نام نمایشگاه، به راهِ پیشرفت
هر سال، اولین چهارشنبه ماه ژوئن همزمان با شروع فصل نمایشگاه‌های مطرح و جهانی، مصادف با روز جهانی نمایشگاه‌ها در دنیاست.


  به گزارش آسیانیوز؛ مبدع و پیشنهاددهنده این روز جناب آقای شاهرخ مدرس، پیشکسوت صنعت نمایشگاهی کشور است که در سال ۲۰۱۵ و طی چاپ کتاب «در تکاپوی دیدگاه‌های مدرن نمایشگاهی» و به دو زبان فارسی و انگلیسی آن را به «اتحادیه جهانی نمایشگاه‌های بین‌المللی» و «اتحادیه نمایشگاه و سازمان‌های نمایشگاهی» پیشنهاد نمودند، که مورد تصویب و موافقت این دو نمایشگاه قرار گرفت. از این رو، روز جهانی نمایشگاه به ابتکار یکی از تلاشگران کشور عزیزمان به صورت رسمی نامگذاری و بنیان گذارده شد. اما چرا باید به صنعت نمایشگاهی اهمیت داد؟ و نقش صنعت نمایشگاهی چیست؟

* فرصتی برای تعامل درون صنفی

برگزاری رویدادهای تخصصی همچون نمایشگاه در فضایی حرفه‌ای علاوه بر آن‌که فرصتی است برای آشنایی افراد یک صنف با یکدیگر، محلی است برای ارائه تازه‌ترین پیشرفت‌ها و نوآوری‌های انجام‌شده در یک صنعت. علاوه بر آن چهره‌های جدید شرایط لازم برای معرفی خود را دارند و امکان آشنایی با پیشکسوتان و برندهای قدیمی نیز برای همه اهالی صنف مهیا خواهد بود. تجلیل از برترین‌ها و ایجاد فضای رقابتی بین فعالان صنف و هماهنگی در مشترکات صنفی همچنین راه‌اندازی و تشکیل اتحادیه‌ها و یا انجمن‌های صنفی از دیگر مزایای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی صنایع مختلف است.

* گردش مالی مناسب

نمایشگاه‌ها فرصتی است برای خرید اجناس با بهترین قیمت و در بالاترین تعداد، بسیاری از تولیدکنندگان و یا شرکت‌های خدماتی می‌توانند دستگاه‌های مورد نیاز خود را با قیمت اصلی و بدون نیاز به واسطه خریداری نمایند و در عین حال شرکت‌های ارائه‌کننده اجناس نیز با پایین آوردن قیمت‌ها به خرید با تعداد بالای اجناس از سوی مشتریان نگاه ویژه داشته باشند. حضور شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و بازدیدکنندگان خارجی نیز علاوه بر ارزآوری باعث رونق مبادلات ارزی بسیار در نمایشگاه‌ها می‌گردد.

برگزاری یک نمایشگاه شامل انجام امور دبیرخانه‌ای، فروش زمین غرفه، ساخت و ساز غرفه، جذب حامیان مالی، ایجاد بخش مالی برای ثبت و خرید اجناس، خدمات گمرک، حمل و نقل وسایل غرفه‌ها و سایر هزینه‌های لازم دیگر می‌باشد که به فراخور موضوعیت هر نمایشگاه متفاوت است و بالطبع موجب تبادلات مالی بسیاری می‌گردد.

* سرمایه‌گذاری

ارائه پروژه‌های قابل سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی و خصوصی فرصتی است تا سرمایه‌گذاران ضمن بررسی، سرمایه‌های خود را در پروژه‌های ارائه‌شده در هر نمایشگاه سرمایه‌گذاری نمایند. از طرفی سال‌هاست که بخش‌های استارتاپی نمایشگاه‌ها حضوری پرشور داشته و کسب‌وکارهای کوچک نیز برای تبدیل شدن به صنایع قابل و قدرتمند چشم به سرمایه‌گذاری فعالان این عرصه دارند.

صنایع مختلف با دیدگاه و وسایل کهنه و صنایع جدید برای توسعه خط‌های جدید تولیدات خود نیز با ارائه طرح‌های اصلاحی و توسعه‌ای در نمایشگاه‌ها به دنبال جذب سرمایه لازم هستند.

* نمایش توانمندی‌ها

نمایشگاه بهترین محل برای نشان دادن پیشرفت‌ها و توانمندی‌های هر صنعت است. نمایش قدرت خلاقیت در تولید داخلی علاوه بر منافع مادی، امید و اعتماد به نفس جمعی را نیز در عموم مردم به همراه خواهد داشت، چراکه ارائه پتانسیل‌های بالفعل و بالقوه در خلق اندیشه‌های نو و در باور به نیروی داخلی نقش به‌سزایی دارد. نوآوری‌های انجام‌گرفته و کیفیت محصولات تولیدشده در داخل نشان از قدرت مدیریتی کشور دارد. ارائه برنامه‌های توسعه بخشهای مختلف در هر صنعت نیز دیدگاه بالا و اندیشه بلندمدت کاری و تولیدی در تمام سطوح تخصصی کشور را در معرض دید همگان قرار می‌دهد. به راستی در چه رویدادی به غیر از نمایشگاه‌ها امکان ارائه مجموعه‌ای از توانمندیهای یک کشور در همه زمینه‌ها اعم از فرهنگی، عقیدتی، علمی، تولیدی، فنی، اقتصادی و... وجود دارد؟

* نمایشگاه و ارتباط فراگیر

مجموعه برگزاری یک نمایشگاه باعث حضور مقامات، مسئولین دولتی و خصوصی در کنار یکدیگر می‌شود. حضور ایشان باعث آشنایی آن‌ها با یکدیگر و ایجاد شبکه‌های کاری مؤثر می‌گردد، در عین حال حضور مطبوعات و رسانه‌های جمعی دیگر نیز به ایجاد آشنایی و معرفی محصولات کمک نموده و به برقراری روابط گسترده کاری می‌انجامد. این در حالی است که حضور جمعیت زیادی از مردم برای بازدید از نمایشگاه نیز باعث ایجاد فرصتی برای معرفی شرکت‌ها و محصولاتشان و ارتباط‌گیری آن‌ها با مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیم می‌شود.

* اشتغال‌زایی

مجموعه‌ای از مشاغل مختلف در هر نمایشگاه موجب ایجاد اشتغال در حوزه‌های متفاوت کاری می‌گردد، از زحمتکشان مجموعه‌های حمل و نقل مکانیزه و انسانی تا تلاشگران عرصه خدمات گوناگون نمایشگاهی همچون نجاران، برقکاران، نقاشان، آهنگران، امور پذیرایی و خدمات، نگهبانان، پاکبانان و...

مجموعه غرفه‌سازی برای ساخت غرفه موردنظر مشارکت‌کنندگان نیز شامل تیم‌هایی از مشاغل مختلف است، مجموعه‌ای مجرب از مدیران پروژه‌محور، طراحان، کارگاه‌های چندگانه و... جهت اجرای کامل طرحهای نهایی‌شده همراه با متخصصین هر بخش و کارمندان واحدهای مرتبط در جهت تزریق روح کاری و هنری به کلیت هر نمایشگاه و به عنوان ویترین زنده صنعت نمایشگاهی بخش کثیری از مشاغل مرتبط با صنعت نمایشگاهی را تشکیل می‌دهند.

از طرفی مجموعه برگزارکنندگان طی یک سال کاری برای هر نمایشگاه با مجموعه‌ای از کارشناسان مختص به هر نمایشگاه در حوزه‌های تخصصی همچون جذب مشارکت‌کنندگان، جذب حامیان مالی، انجام امور تبلیغاتی و فرهنگی، مدیریت امور هماهنگی، برگزاری افتتاحیه، اختتامیه، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و... فضای کاری زیادی را برای جامعه نمایشگاهی و کشور ایجاد می‌نمایند.

در این میان از صنایع مرتبطی همچون صنعت خبر و تبلیغات نیز نباید غافل ماند. گروه زیادی از خبرنگاران، عکاسان، فیلمبرداران، روزنامه‌ها، سایت‌های خبری، مسئولان امور چاپ فیزیکی نشریات و کارمندان نشر خبر سایت‌ها نیز جامعه بزرگی از مشاغل صنعت نمایشگاهی را تشکیل می‌دهند.

در بخش حمل و نقل شهری، بین شهری و خارجی نیز گروه کثیری از مشاغل فعال هستند. از کارمندان رزرو بلیط‌ها و آژانس‌های مسافرتی گرفته تا ناوگان حمل‌ونقل شهری جهت انتقال میهمانان هر نمایشگاه از ایستگاه‌های مختلف زمینی، هوایی و دریایی به سمت مبادی اسکان میهمانان و یا مشارکت‌کنندگان و از آنجا به محل برگزاری و بالعکس.

در بخش اسکان نیز علاوه بر فعالیت پرسنل مختلف آژانس‌های مسافرتی جهت رزرو محل اسکان، پرسنل هتل‌ها و مراکز اقامتی نیز در جهت خدمت‌رسانی فعال هستند، ضمن آن‌که مترجمین همراه و همزمان و راهنماها نیز در زمینه کمک به میهمانان و بازدیدکنندگان حضوری ویژه دارند. پرسنل بخش‌های مختلف اماکن فرهنگی، مراکز گردشگری، موزه ها، میراث فرهنگی چه در زمان‌های عادی کاری و چه در زمان‌های ویژه، پذیرای مهمانان نمایشگاه هستند. در بخش پذیرایی نیز رستوران‌های مختلف در نمایشگاه و خارج از نمایشگاه چه برای پرسنل غرفه‌دار و چه برای میهمانان با نفرات گوناگون اعم از آشپزها، افراد خدماتی، حمل‌ونقل غذایی و... مشاغل مختلفی را در راستای برگزاری یک نمایشگاه پوشش می‌دهند.

* فرهنگ‌سازی

بازدید میهمانان هر نمایشگاه از میراث فرهنگی شهر محل برگزاری تا موزه‌ها و اماکن مذهبی و مراکز طبیعی شهرها به آشنایی بیشتر میهمانان داخلی با فرهنگ ملی و آشنایی میهمانان خارجی با اصالت و فرهنگ تاریخی کشورمان منجر می‌شود. در حالیکه چهره مخدوشی از ایران در ذهن بسیاری از میهمانان خارجی ایجاد گردیده با بازدید آنها از کشور و درک مهمان‌نوازی، خونگرمی، ادب و احترام و کرامات اخلاقی ایرانیان فضای جدیدی از فرهنگ غنی کشورمان در ذهن ایشان متبادر می‌گردد.

بازدید از بازارهای سنتی، صنایع دستی و استفاده از رستوران‌های سنتی و آشنایی ایشان با کالاها و طعم غذا و خوراکیهای ایرانی جلوه زیبا و خاطره‌انگیزی از میهن عزیزمان را برای اتنشار جهانی در ذهن میهمانان خارجی بر جای خواهد گذاشت.

علاوه بر این با ارائه محصولات و توانمندی‌های داخلی در هر نمایشگاه می‌توان به آینده‌سازان خصوصا نوجوانان و جوانان و اقشار مختلف دانشجویی فرهنگ خودکفایی و پیشرفت داخلی را به عینه نشان داد و فرهنگ نگاه به محصولات داخلی را نیز در عموم مردم به خوبی جا انداخت.

مطالب یادشده تنها بخشی از فواید برگزاری نمایشگاه‌ها می‌باشد، وگرنه در خصوص ویژگی‌های برگزاری نمایشگاه‌ها می‌توان کتابی قطور به نگارش درآورد. همین بس که تنها در خصوص زمینه‌های مناسب جهت رشد بخش خصوصی در صنعت نمایشگاهی به سرفصلی بلندبالا نیاز است. لذا حال که پتانسیل کشورمان در همه زمینه‌ها حتی در گستره جغرافیایی و اقتصادی و توانمندیهای صنایع داخلی مشهود است، باید به فکر جهش در این صنعت مهم بوده و با حمایت از نمایشگاه‌ها با سرمایه‌گذاری و ایجاد زمینه‌های مناسب در جهت رشد آن، صنعت نمایشگاهی را در جهت پیشرفت در تمامی زمینه‌ها حمایت عملی نمود.

علی زنداکبری
https://www.asianews.ir/u/eHb
اخبار مرتبط
امسال نیز مانند سال‌های گذشته نمایشگاه آگرفود ایران که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای مرتبط با صنایع غذایی و کشاورزی معرفی می‌شود در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی در حال برگزاری است. این نمایشگاه در سطح جهانی توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند چرا که شرکت‌کنندگان در این رویداد می‌توانند بینش ارزشمندی در مورد صنعت غذایی و کشاورزی جهانی به‌دست آورده، محصولات و فناوری‌های جدید را کشف و با شبکه متنوعی از متخصصان ارتباط برقرار کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید