صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۲
کد خبر: 8535
گزارشگر: 213
۹۹۵
۰
۰
۵
محدودیت های منع تردد کرونایی

«جزییات» و شرایط انجام سفرهای نوروزی/از منع تردد تا واکسیناسیون

«جزییات» و شرایط انجام سفرهای نوروزی/از منع تردد تا واکسیناسیون
سفرهای نوروزی جدا از دسته‌ رنگبندی‌های کرونایی شهرها قرار گرفت و دو شرط اصلی برای انجام سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده است.

به گزارش آسیانیوز، معاون فنی وزارت بهداشت شرایط مجاز برای سفرهای نوروزی را اعلام کرد. 

محسن فرهادی در گفتگو با ایسنا، گفت: ستاد ملی کرونا ضوابط سفرهای نوروزی را اعلام کرد. سفرهای نوروزی جدا از دسته‌ رنگبندی‌های کرونایی شهرها قرار گرفت و دو شرط اصلی برای انجام سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده است.


فروش بلیط‌ تنها به واکسن‌زده‌ها
او در ادامه توضیح داد: کسانی که قصد سفر دارند چه با ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس، قطار و هواپیما و چه با خودروی شخصی می‌بایست واکسن تزریق کرده و همچنین بیمار نباشند. افرادی که قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی را دارند هنگام خرید بلیط از طریق اتصال سامانه راه و شهرسازی به سامانه «ایران من»، رهگیری شده و وضعیت بیماری و واکسیناسیون‌شان استعلام می‌شود تا بلیط به کسانی فروخته شود که واکسیناسیون کامل داشته باشند. کسانی که واکسن نزده باشند یا با وجود تزریق واکسن بیمار باشند طبیعتا اجازه سفر نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: از نظر قانونی خودروهایی که در ترمینال‌ها بلیط می‌فروشند حق سوار کردن مسافر در بین مسیر را ندارند و اگر مواردی از این تخلف توسط پلیس کشف شود، طبیعتا برخورد مقتضی صورت خواهد گرفت.


 کنترل خودروهای شخصی با دوربین‌های پلیس راهور
وی افزود: در خصوص خودروهای شخصی نیز کنترل افراد از طریق دوربین کنترل پلیس راهور اتفاق می‌افتد؛ به این صورت که مشخصات صاحب خودرو از نظر واکسیناسیون و عدم ابتلا به بیماری از طریق پلاک ماشین استعلام می‌شود. در سیستم پلیس راهور و دوربین‌ها سیستمی وجود ندارد که بتواند سایر سرنشینان خودرو را بررسی کند مگر اینکه پلیس به شکل امتحانی برخی خودروها را در ورودی شهرها کنترل کند که این موضوع در دستور کارشان قرار دارد.

واکسیناسیون کامل یعنی چه؟

  فرهادی تاکید کرد: معنای واکسیناسیون کامل آن است که فرد در چرخه واکسیناسیون باشد. اگر فردی تازه واکسن دز دوم را تزریق کرده باشد طبیعتا تا ۳ ماه نمی‌تواند دز سوم را تزریق کند؛ پس اگر فردی امروز واکسن دز دوم را تزریق کرده باشد طبیعتا تا سفرهای نوروزی به دز سوم نمی‌رسد؛ بنابراین معنای واکسیناسیون کامل برای او تزریق دو دز است؛ این موارد استثناء هستند و نمی‌توانید ممانعتی برای سفر او ایجاد کنید.

او درباره افرادی که علی‌رغم تزریق دز سوم واکسن اما دز سوم در کارت واکسن دیجیتال‌شان ثبت نشده است، تصریح کرد: این افراد باید به مرکزی که تزریق را انجام دادند مراجعه کنند تا آنها مشکل را رفع کنند.

وی افزود: البته درست است که جز دو مورد تزریق واکسن و عدم بیماری محدودیت دیگری برای سفرهای نوروزی صورت نگرفته است، اما باید بدانیم که کماکان در شرایط اپیدمی کرونا هستیم و اگر بتوانیم سفر و دورهمی نرویم و تماس‌های نزدیک را کاهش دهیم، خطر ابتلا به کووید۱۹ هم کاهش می‌یابد./

https://www.asianews.ir/u/5oa
اخبار مرتبط
معاون عملیات ترافیکی پلیس راهور گفت: سال ۱۴۰۰ با توجه به وضعیت کرونا که کمتر شده بود ۳۶ میلیون تردد داشتیم و در سال ۱۴۰۱ با توجه به کنترل ترددها به صورت هوشمند با سه دز واکسن، پیش بینی می شود افزایش تردد را تا سقف ۵۰ درصد شاهد باشیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید