صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۴:۱۱
کد خبر: 9857
گزارشگر: 213
۷۸۲
۰
۰
۳
بنا بر اظهارات پزشک متخصص

شیوع بیماری مرگبار و تلفات آن در ایران پس از کرونا/علایم تب کریمه کنگو

شیوع بیماری مرگبار و تلفات آن در ایران پس از کرونا/علایم تب کریمه کنگو
با کم شدن تعداد مبتلایان به کرونا کارشناسان و متخصصان از شیوع بیماری مسری و مرگبار تب کریمه کنگو در اغلب نقاط کشور خبر داده اند.

به گزارش آسیانیوز، مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه سالانه ۵۰ تا ۱۵۰ مورد ابتلا به کریمه کنگو در ایران داریم، می‌گوید: «تعداد مبتلایان به تب کریمه کنگو بیشتر از آمار اعلامی است. زیرا افراد با توجه به علائم اولیه آن فکر می‌کنند به کرونا مبتلا شدند.»

-------------

بیشتر بخوانید

شباهت علائم «تب کریمه کنگو» با بیماری کرونا

-------------------------------------------------

در حالی که آمار مبتلایان به کرونا تک رفمی شده است، متخصصان درباره بیماری تب کریمه کنگو هشدار می‌دهند. از ابتدای سال جاری تاکنون پنج نفر مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی شده‌اند. ضمن اینکه تاکنون یک نفر از آنها نیز جان خود را از دست داد.

تب کریمه کنگو مسری است و افراد مبتلا می‌توانند بی‌آنکه بدانند این بیماری را به دیگران منتقل دهند.

مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی در این مورد به تجار‌نیوز می‌گوید: «شیوع تب کریمه کنگو در اردیبهشت بیشتر می‌شود. این ویروس در کنه‌هایی که روی پوست گوسفند و گاو فعال است. در فصل بهار این کنه‌ها از محل اختفای خود بیرون می‌آیند.»

 استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بیماری‌زایی این ویروس می‌گوید: «این بیماری بسیار آلوده‌کننده است. افراد در تماس با اعضای خونی و فرآورده‌های خونی آلوده از انسان یا حیوان آلوده یا گزش کنه مبتلا می‌شوند.»

او ادامه می‌دهد: «این بیماری مسری است. ویروس به راحتی از افراد مبتلا قابل انتقال به دیگران است. به همین دلیل مبتلایان به این بیماری باید به صورت کامل ایزوله شوند.»

علائم تب کریمه کنگو
این متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: «علائم فرد مبتلا در ابتدا مانند سرماخوردگی است.»

 مردانی ادامه می‌دهد: «فرد مبتلا در ابتدا بدن درد و سر درد دارد. پس از آن کم کم خونریزی دماغ اتفاق می‌افتد. بعد از آزمایشات مشخص می‌شود که پلاکت و گلبول‌های سفید خون به مقدار چشمگیری کاهش پیدا کرده است.»

تعداد مبتلایان بیشتر از آمار اعلامی است
او می‌گوید: «سالانه ۵۰ تا ۱۵۰ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در کشور داریم. مطمئنا تعداد واقعی مبتلایان نسبت آمارهای اعلامی بیشتر است. به این دلیل که افراد با داشتن علائمی مانند بدن درد و تب، فکر می‌کنند که به کرونا مبتلا شدند.»

به گفته مردانی این ویروس با توجه به شرایط بین ۳۰ تا ۵۰ درصد ممکن است موجب مرگ‌ومیر شود.

بیشترین مبتلایان در کدام استان‌هاست؟
اما آیا بیماران در ایران به داروهای این بیماری دسترسی دارند؟ این متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: «خوشبختانه داروی مناسب برای این بیماری در کشور وجود دارد. داروی آن به صورت خوراکی و تزریقی در همه مراکز درمانی کشور پیدا می‌شود. دستورالعمل برخورد با بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو نیز به تصویب رسیده است که در حال بازنگری آن هستیم.»

کدام استان‌ها بیشترین ابتلا و مرگ و میر از این بیماری را دارند؟ مردانی در این مورد می‌گوید: «از ابتدای تشخیص این بیماری که در سال ۷۸ بود تاکنون، استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و اصفهان بیشترین موارد ابتلا به این بیماری را داشتند.»(تجارت نیوز)

سازمان دامپزشکی کشور نیز در اطلاعیه‌ای نسبت به شیوع این بیماری هشدار داد: «از ابتدای سال جاری تاکنون پنج نفر مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی شده‌اند که یک نفر فوت شده است.» (ایرنا)/

https://www.asianews.ir/u/6o0
اخبار مرتبط
از آنجا که علایم بیماری تب کریمه کنگو با علائم کرونا مشابهت هایی دارد، گاها ممکن است سبب اختلال تشخیص شود.
اقتصاد نو پا در کشور، بروز سانتیمانتالیسم اجتماعی، افزایش سطح علمی دانشجویان و پذیرش آنان توسط کشورهای دیگر، جذب دانشجویان خارجی، افزایش تعاملات بین المللی و سرمایه گذاری های خارجی، کشف ذخائر قابل توجه گازی و نفتی و افزایش درآمد کشور،افزایش سفرهای تفریحی به کشورهای دیگر ، همه و همه دست به دست هم دادند تا ارز در کشور به کالایی با ارزش تبدیل شود و از آن سو سیاستگذاری های غلط، عدم کنترل نقدینگی و تورم، نوسانات سیاسی بین المللی افزایش رقبای منطقه ای و کالایی؛ دلایل دیگری شد برای ایجاد بازار کاذب ارز
اولین و مهم ترین سوالی که در خصوص آئین تشریفاتی در چنین موقعیت هایی که به اصطلاح پاندمیک (یا بیماری عمومی) نام دارند ، مطرح می شوند این است که ، آیا الزامی به رعایت اصول تشریفاتی در دوره بیماری های همه گیر وجود دارد ؟ جواب مثبت است، اصول تشریفاتی در تمامی شرایط حتی شرایط بحرانی چون پاندمیک بیماریهایی چون کرونا با تغییراتی، لازم الاجرا است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید