صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۷:۱۲
کد خبر: 10023
گزارشگر: 213
۱۲۱۷
۰
۰
۴
در هفتاد‌و‌پنجمین دوره

بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن معرفی شد/روایت زهرا امیرابراهیمی از تحقیر شدن

بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن معرفی شد/روایت زهرا امیرابراهیمی از تحقیر شدن
زهرا امیرابراهیمی، که روزگاری به دلیل انتشار فیلم زندگی شخصی اش در ایران طرد شده بود، بهترین بازیگر زن هفتاد‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کن شد.

به گزارش آسیانیوز، زر امیرابراهیمی، بازیگر فیلم «عنکبوت مقدس»، بهترین بازیگر زن هفتاد‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کن شد. او پس از اعلام نامش به‌عنوان بهترین بازیگر، با بغض و ناراحتی گفت: «بخشی از وجود و دل من با آبادان است.»

او در بخشی از سخنانش، که در برابر حاضران بیان کرد، به زبان فارسی گفت: «خوشحالی و موفقیت برای من مفهومی عمومی و جمعی هستند. هرچند در این لحظه خیلی خوشحالم. ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند، غمگین است. دل من با آبادان است. دل من با گوشه و کنار ایران است. من این‌جا هستم اما دلم با مردان و زنان ایران است.»

او در ادامه سخنانش «عنکبوت مقدس» را فیلمی درباره زنان سراسر جهان خواند. او همچنین از راهنمایی‌های گلشیفته فراهانی تشکر کرد. «عنکبوت مقدس» سومین فیلم علی عباسی است که روایتگر داستان واقعی قتل زنان کارگر جنسی در مشهد است.
 
زنان طردشده روی فرش قرمز کن
آرش عزیزی در مورد زر امیر ابراهیمی می‌نویسد: «حضور در بخش مسابقه جشنواره کن برای هر سینماگری افتخاری بزرگ محسوب می‌شود؛ اما برای زر امیر ابراهیمی، بازیگر ایرانی، حضور با عنکبوت مقدس، ساخته علی عباسی، روی فرش قرمز کن چیزی بیش از افتخاری شخصی بود.  از چند هفته پیش که خبر راه یافتن عنکبوت مقدس به بخش مسابقه کن منتشر شد تا چند روز پیش که زر با آن لباس زیبا بر فرش قرمز کن ظاهر شد، چندین مقاله و ده‌ها و شاید حتی صدها گزاره در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که از الهام‌بخش بودن بازیگری می‌گفتند که روزگاری به‌دلیل انتشار فیلمی خصوصی از زندگی‌ شخصی‌اش، با نابود شدن حرفه بازیگری‌اش در تلویزیون  مواجه شد و حالا، در صدر سینمای جهان می‌درخشد.»

ونسان لندون، بازیگر فرانسوی، ریاست هیئت داوران این دوره از جشنواره را بر عهده داشت و اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی، نیز در هیئت داوران حضور داشت. در این دوره از جشنواره، فیلم‌های ایرانی «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی و «عنکبوت مقدس» از علی عباسی در بخش مسابقه حضور داشتند و فیلم «تصور» از علی بهراد نیز در هفته منتقدین نمایش داده شد.

هفتاد‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کن از ۱۷ تا ۲۸ مه در شهر کن فرانسه برگزار شد.

برندگان این دوره عبارت بودند از

نخل طلا: مثلث اندوه (Triangle of Sadness) به کارگردانی روبن اوسلوند

جایزه ویژه: ستاره‌های ظهر (Stars at Noon) از کلر دنی

جایزه هیئت داوران: فلیکس ون گرونینگن و شارلوت وندرمیرش برای فیلم «هشت کوه بلند»

و همین‌طور یرژی اسکولیمووسکی برای فیلم ایی‌او (EO)

بهترین کارگردان: پارک چان‌ووک برای فیلم تصمیم به رفتن (Decision to Leave)

بهترین فیلمنامه: طارق صالح برای فیلم پسری از بهشت (Boy from Heaven)

بهترین بازیگر زن: زر امیر ابراهیمی برای فیلم عنکبوت مقدس (Holy Spider)

بهترین بازیگر مرد: سونگ کانگ هو، برای فیلم دلال (Broker)

بهترین فیلم کوتاه: زمزمه‌‌های آب (The Water Murmurs) به کارگردانی چن جیانینگ و با تقدیر از آبیناش بیکرام شاه برای فیلم لوری (Lori)

جایزه دوربین طلایی: رایلی کیو جینا گمل برای فیلم اسب جنگی (War Pony)

جایزه بزرگ هیئت داوران: فیلم نزدیک (Close) به کارگردانی لوکاس دونت

همچنین جایزه تولد هفتاد‌و‌پنجمین سالگرد جشنواره کن به برادران داردن برای فیلم توری و لوکیتا (Tori and Lokita) اهدا شد. برادران داردن جایزه خود را به نانوایی در شهر بوزانسون فرانسه تقدیم کردند که برای جلوگیری از اخراج شاگرد نانوایی‌، اعتصاب کرده بود.

امیرابراهیمی گفت: «من برای آمدن امشبم بر روی این صحنه راه درازی آمده‌ام. قصه راحتی نبود. با تحقیر همراه بود، اما سینما بود. با تنهایی همراه بود، اما سینما بود. تاریکی داشت، اما سینما بود.»

او افزود: «من اکنون در برابر همه شما ایستاده‌ام که شب شادمانی است و این واقعا سینما است. نخواهم توانست به اندازه کافی قدردان این ترکیب نور و سایه‌ها و این صفحه‌ای باشم که جهان را به جای بهتری تبدیل می‌کند./

https://www.asianews.ir/u/6sm
اخبار مرتبط
تام کروز در حالی یکی از مهم‌ترین چهره‌های روز دوم جشنواره کن شد که در فیلم «تاپ گان ۲» با رویکرد مقابله آمریکا و اسراییل با جایی مانند ایران بازی کرده که برگ هایی از جزییات درباره شکست توافق هسته ای، گزینه نظامی و حمله به بخش هایی از ایران؛ از جمله نطنز و سایر سایت‌های هسته‌ای ایران در آن ورق می خورد.
اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی در کنفرانس مطبوعاتی هیات داوران جشنواره کن گفت: خوشحالی ام از داوری در جشنواره کن عمیق نیست و با توجه به تمام شدن طاقت مردم در اثر مشکلات اقتصادی، بسیاری از ایرانی‌ها اصلا نمی‌توانند واقعا خوشحال باشند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید