صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۸ تیر ۱۴۰۱ / ۱۰:۰۲
کد خبر: 10564
گزارشگر: 213
۱۹۷۷
۰
۰
۴
بازیگر محبوب ترک در سینمای پیش ار انقلاب

«فخرالدین» خاطره ساز ایرانی ها درگذشت/هنرپیشه «بازی با مرگ»

«فخرالدین» خاطره ساز ایرانی ها درگذشت/هنرپیشه «بازی با مرگ»
«جُنید آرکین»، پزشک و بازیگر قدیمی سینمای ترکیه که در ایران با نام «فخرالدین» شناخته می‌شد و علاوه بر ترکیه در ایرانِ پیش از انقلاب هم در چندین فیلم بازی کرد، به علت ایست قلبی درگذشت.
به گزارش آسیانیوز، «جُنید آرکین»، بازیگر قدیمی سینمای ترکیه که در ایران با نام «فخرالدین» شناخته می‌شد، در آستانه ۸۵ سالگی درگذشت. علت درگذشت وی ایست قلبی اعلام شده است.

وی که پزشک بود، نزدیک به نیم قرن فعالیت سینمایی، در بیش از سیصد فیلم و سریال بازی کرد.‎

فخرالدین علاوه بر ترکیه در ایرانِ پیش از انقلاب هم در چندین فیلم بازی کرد.

فیلم‌هایی چون یوسف و زلیخا، نسل شجاعان، سرزمین دلاوران، میوه گناه، شیرین و فرهاد، صلاح‌الدین ایوبی، فرزند شمشیر و سه رفیق از فعالیت‌های سینمایی مشترک ایران و ترکیه هستند که آرکین در آنها نقش‌آفرینی کرد.

پس از انقلاب هم در سریال تلویزیونی ایرانی «بازی با مرگ»، ساخته حمید تمجیدی بازی داشت. جنید آرکین با نام اصلیِ «فخرالدین جورکلی باتیر»، زاده روستایی در غرب ترکیه بود.

خانواده‌اش از تاتارهای مهاجر از شبه جزیره کریمه بودند، و پدرش حاج یعقوب از جنگجویان جنگ استقلال ترکیه بود./
https://www.asianews.ir/u/775
اخبار مرتبط
انتشار ویدیویی عجیب و البته تلخ درباره رضا رویگری خبرساز شده است که با نام گلریزان ولی در واقع نشان هایی از تحقیر این بازیگر دارد.
تینا عبدی بازیگر جوان در اثر ایست قلبی در گذشت؛ وی در فیلمی از کیانوش عیاری که اجازه اکران نیافت موی سر خود را تراشید.
مدتی پس از آنکه جمعی از زنان سینماگر شروع به شرح روایت‌های خود از آزار و خشونت جنسی در سینمای ایران کردند، در روزهای اخیر یکی دو بازیگر زن،روایت تعرض به خود از سوی یکی از بازیگران و کارگردانان مرد سینمای ایران را افشا کردند.
زهرا امیرابراهیمی، که روزگاری به دلیل انتشار فیلم زندگی شخصی اش در ایران طرد شده بود، بهترین بازیگر زن هفتاد‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کن شد.
تام کروز در حالی یکی از مهم‌ترین چهره‌های روز دوم جشنواره کن شد که در فیلم «تاپ گان ۲» با رویکرد مقابله آمریکا و اسراییل با جایی مانند ایران بازی کرده که برگ هایی از جزییات درباره شکست توافق هسته ای، گزینه نظامی و حمله به بخش هایی از ایران؛ از جمله نطنز و سایر سایت‌های هسته‌ای ایران در آن ورق می خورد.
شهلا ناظریان، بازیگر و صداپیشه سینما و تلویزیون و همسر حسین عرفانی، شب چهارم اردیبهشت ماه درگذشت؛ با صدای او فیلم های بسیاری با هنرپیشه های معروفی مانند اینگرید برگمن، لورن باکال، سوفیا لورن، دایان کیتون، راکوئل ولش،الیزابت تیلور و غیره در خاطرات ایرانیان ماندگار شدند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید