صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ / ۰۵:۵۶
کد خبر: 11986
گزارشگر: 213
۸۶۱
۰
۰
۲
اخذ مالیات از حساب های بانکی

حساب های بانکی در چه صورت مشمول مالیات می شود؟

حساب های بانکی در چه صورت مشمول مالیات می شود؟
در چه صورتی حساب بانکی شما تجاری محسوب می شود و باید مالیات بدهید؟

به گزارش آسیانیوز، در روزهای اخیر، اخبار زیادی در فضای مجازی در خصوص حساب‌های تجاری دست به دست می‌شود و جزییات حساب‌هایی که تجاری محسوب می‌شوند، منتشر شده است.

در چه صورتی حساب تجاری محسوب می شوید و باید مالیات دهید؟

دو روز است که یک خبر در فضای مجازی شدیدا سر و صدا به پا کرده است؛ بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، چنانچه یک حساب بانکی بیش از ۱۰۰ تراکنش در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی می‌شود و باید مالیات پرداخت کند.

اقتصاد آنلاین نوشت همچنین در توضیحات این مصوبه آمده است: ابتدا پیامکی برای افراد ارسال می‌شود که تراکنش‌هایی بالایی که دارد حساب تجاری است و باید مالیات اخذ شود و چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و به اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی شده می‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند و مساله حل می‌شود.

این خبر همراه بود با واکنش‌های فراوان از سوی مردم و بسیاری این عمل را ناعدالتی دانسته و عنوان کردند ۳۵میلیون تومان که مبلغی نیست و چرا باید مشمول مالیات شود؟ که البته صبح امروز سخنگوی بانک مرکزی در پاسخ به این ابهامات گفت: ملاک برای تعیین حساب تجاری، تعداد تراکنش واریز به حساب است نه مبلغ واریزی. یعنی باید هم تعداد «واریز به» حساب بیش از ۱۰۰ فقره باشد و در عین حال، مجموع مبلغ واریزی هم بیشتر از ۳۵۰ میلیون ریال باشد، تا حسابی تجاری محسوب شود.

یک گام به کاهش فرار مالیاتی نزدیک می‌شویم؟
قطعا این تصمیم، گامی بزرگ در نزدیک شدن به کاهش فرار مالیاتی محسوب می‌شود و دیگر از این طریق احتمالا فراریان مالیاتی، شرایط سختی را خواهند داشت؛ اما از سویی دیگر این تصمیم ایراداتی را نیز داراست؛ برای مثال همان چیزی که مردم هم به آن انتقاد دارند، یکی از بزرگترین ایرادات تصمیم محسوب می‌شود؛ چراکه ۳۵میلیون تومان واقعا مبلغ کمی است؛ آیا بهتر نیست به جای آنکه سازمان امور مالیاتی و سایر دستگاه‌های وابسته زمان خود را روی بررسی چنین حساب‌هایی بگذارند، بر روی تراکنش‌های بالاتر تمرکز کنند؟

البته بازهم لازم به تاکید است که قطعا این تصمیم نقش بزرگی در کاهش فرار مالیاتی خواهد داشت؛ مثلا احتمالا دیگر شاهد آن نخواهیم بود که پزشکی شماره کارت منشی خود را دهد تا مردم برای منشی کارت به کارت کنند و... اما در نهایت ۳۵میلیون تومان به نظر می‌رسد که مبلغ بسیار پایینی است و بهتر بود در ابتدای راه از مبالغ بالاتری شروع می‌شد و در صورت تاثیرگذاری و موفقیت، در صورت فراهم بودن بسترهای لازم، حساب‌هایی با تراکنش‌های پایین‌تر مورد بررسی قرار می‌گرفت.

حالا باید دید سازمان امور مالیاتی در واکنش به این انتقادات چه خواهد کرد؟ آیا واقعا بستر لازم برای دریافت مالیات با جزییات اعلام شده وجود دارد؟ و یا دستگاه‌های مربوطه کوتاه خواهند آمد و این هدف آرمانی را به زمان مناسب خود موکول خواهند کرد./

پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/89w
اخبار مرتبط
براساس بندی از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با محور شفافیت اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، و زمینه‌های فسادزا، تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی فعال تا دی‌ماه سال ۱۴۰۰ به ۹ میلیون و ۸۸۳ دستگاه رسیده بود که در حال حاضر تعداد آن با غیرفعال شدن کارتخوان‌هایی که مالکان آنها تشکیل پرونده نداده‌اند، به ۸ میلیون و ۲۵۹ هزار دستگاه رسید.
یزد - رئیس مرکز تنظیم مقررات، پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور گفت : تاکنون سه هزار و ۷۰۰ نفر در کشور به صورت داوطلبانه از طریق درگاه سازمان امور مالیاتی درخواست عضویت دادند و کارپوشه برای این مودیان ایجاد شده است
یزد - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همزمان با هفته مالیات به همراه جمعی از مسئولان استانی ظهر امروز از اداره کل امور مالیاتی استان یزد دیدن کرد و برتعامل مناسب با مودیان مالیاتی در راستای تحقق مطلوب درآمدها تاکید کرد
یزد - مدیر کل امور مالیاتی استان از ارائه تاکنون ۷۱ هزار اظهارنامه مالیاتی از سوی اصناف استان به این اداره کل، ۸۴ درصد این اظهار نامه‌ها را توافقی و میزان مالیات 59 درصد آنها را صفر اعلام کرد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید