صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۷ آبان ۱۴۰۱ / ۱۴:۲۴
کد خبر: 12271
گزارشگر: 213
۳۴۳۲
۱
۱
۲
اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره بدهکاران بانکی

بانک ها «بدون حکم قضایی» از همه حساب های بدهکاران پول برداشت می کنند

بانک ها «بدون حکم قضایی» از همه حساب های بدهکاران پول برداشت می کنند
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد به بانک‌ها این اختیار داده شده تا در صورت سررسید و عدم پرداخت مطالبات مستقیم بانک از مشتری، بدهی از حساب‌های انفرادی، اموال و اسناد او و ضامنش نزد بانک برداشت شود.
به گزارش آسیانیوز، طبق آیین‌نامه جدید بانک مرکزی به بانک‌ها این اختیار داده شده است که اگر مشتری بدهی خود را پرداخت نکرد، بانک حق دارد بدون حکم قضایی، بدهی خود را از سایر حساب‌های فرد برداشت کند.

بر اساس این آیین‌نامه جدید بانک مرکزی برداشت بدهی از حساب ضامن نیز مجاز شمرده می‌شود.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای که دوم آبان‌ماه به بانک‌ها ابلاغ کرده است تأکید دارد: قراردادهای تسهیلات بانکی به‌صورتی تنظیم شود که به بانک‌ها این اختیار داده شود تا در صورت سررسید و عدم پرداخت مطالبات مستقیم بانک از مشتری، بدهی از حساب‌های انفرادی، اموال و اسناد او و ضامنش نزد بانک برداشت شود.

تسنیم نوشت تغییر جدید در قراردادهای تسهیلات بانکی به دادنامه قطعی دیوان عدالت اداری درباره مفاد آیین‌نامه وصول مطالبات غیرجاری موسسات اعتباری (ریالی و ارزی) مربوط می‌شود.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده است: از این پس، قراردادهای اعطای تسهیلات بانکی را به‌گونه‌ای منعقد کنند که مشتری (حسب مورد مستاجر، جاعل، فروشنده، عامل و …) و ضامن و یا ضامنین با شرط ضمن عقد به‌طور غیرقابل رجوع به موسسه اعتباری اختیار دهند که هرگونه مطالبات مستقیم خود را پس از سررسید و در صورت عدم پرداخت، از موجودی قابل برداشت هر یک از حساب‌های انفرادی مشتری و یا ضامنین (ریالی و ارزی)، اموال و اسناد آنان نزد موسسه اعتباری راسا و بدون‌نیاز به حکم قضایی یا اجرایی برداشت کرده و به حساب بدهی مشتری منظور کنند.

 همچنین تأکید شده: مشتری، ضامن و ضامنین در صورت اقدام موسسه اعتباری به شرح یاد شده حق هرگونه اعتراض و طرح دعوی را از خود سلب می‌کنند./
پروانه توکلی
https://www.asianews.ir/u/8hu
اخبار مرتبط
وزیر اقتصاد درباره وضعیت حساب‌های شخصی و تجاری تعیین تکلیف کرد و گفت: مساله حساب‌ها متعلق به قانون بودجه ۱۴۰۰ و موضوعی خاتمه یافته بود و بنای دولت این است که در حوزه تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری که از نکات انضباط بخش و تسهیل کننده است بر خوداظهاری و اعتماد به خود فعالان اقتصادی متکی باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید برنامه جدیدی برای افزایش حقوق کارمندان دارد.
بررسی‌ها از کاهش فروش اوراق دولتی در دو سال اخیر خبر می‌دهند؛ موضوعی که می‌تواند نگرانی‌ها را از انجام اقدامات تورم‌زا توس دولت افزایش دهد.
پرداخت وام ازدواج به کسانی که برای دومین بار ازدواج می کنند دو شرط دارد و به اغلب افراد تعلق می گیرد.
در چه صورتی حساب بانکی شما تجاری محسوب می شود و باید مالیات بدهید؟
وزیر اقتصاد گفت سیم کارت، طلا، خودرو و دیگر دارایی ها در آینده نزدیک می توانند با اضافه شدن به سامانه اعتبار شخص را برای وثیقه گذاری و همچنین اعتبار سنجی بالا ببرند تا به شکل واقعی از کار مردم گره گشایی صورت بگیرد.
در حالی که به دلیل افت شدید قیمت لیر مواجهه با ترکیه برای بانک‌های خارجی زیان‌ده است و لیر از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا به امروز ۲۶ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده ؛ واردات و خرید کالاهای اساسی را برای همه ساکنان ترکیه بسیار چالش برانگیزتر شده است.
​ یزد - کارکنان بانک ملت استان مبلغ ۵۰ میلیون تومان را جهت آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اهدا نمودند
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ضامن
۱۴۰۲/۰۳/۲۵
0
0
0

با سلام.کاش بانک ابتدا از حساب و کارت یارانه و اموال خود وام گیرنده بدهی را برداشت کرده و در صورت عدم دسترسی به اموال و حسابهای وام گیرنده از حساب ضامن برداشت کند. اما بانک این زحمت را به خود نمیدهد و برای راحتی کار خود مستقیما به سراغ برداشت از حساب ضامن میرود.چرا ؟ مگر ضامن گناه کرده ضمانت کند؟


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید