صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۵:۲۱
کد خبر: 15141
گزارشگر: 213
۴۶۲
۰
۰
۱
خطر جدی نبود آب در مخازن آبی کشور

بحران آب در تهران/ آبرسانی با تانکر در خیابان های پایتخت/آب معدنی هم کمیاب شد!

بحران آب در تهران/ آبرسانی با تانکر در خیابان های پایتخت/آب معدنی هم کمیاب شد!
در حالی که در برخی مناطق تهران آب همچنان یا قطع است یا با فشار ضعیف وصل شده، براساس گزارش ها آب معدنی هم کمیاب است و آبرسانی با تانکر قطره ای در خیابان های پایتخت دیده می شود!

به گزارش آسیانیوز، یک ماه پس از آنکه معاون وزیر کشاورزی ادعا کرد که ایران می‌تواند آب دو میلیارد نفر را تامین کند، آب در برخی مناطق پایتخت قطع شد. حالا شهروندان تهرانی یا در صف دریافت از تانکر آب‌رسانی هستند یا در فروشگاه‌ها به دنبال آب معدنی می‌گردند.

اگرچه امروز آبفای تهران اعلام کرد که آب همه مناطق وصل شد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد همچنان آب در برخی مناطق تهران قطع است.

 همین یک ماه پیش بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی دولت انقلابی اعلام کرد که با حکمرانی آب می‌توانیم آب دو میلیارد نفر را تامین کنیم. طولی نکشید که در قلب پایتخت آب قطع شد و برخی از شهروندان از این فروشگاه به آن فروشگاه به دنبال آب معدنی می‌گردند. برخی هم در صف می‌مانند تا مامور تانکر آب‌رسانی چند بطری آب به آنها بدهد.

پس از پنج روز قطعی آب در تهران و آشفتگی شهروندان، سرانجام آبفا اعلام کرد که آب همه مناطق وصل است و در هیچ منطقه‌ای قطعی آب نداریم.

آب همچنان قطع است
به نقل از تجارت نیوز، محس اردکانی، مدیرعامل آبفای تهران در یک برنامه تلوزیونی گفت که از امروز صبح در هیچ نقطه‌ای از شهر قطعی آب نداریم. او همچنین گفت که اگر موردی هم وصل نشده بود، شهروندان با شماره 122 تماس بگیرند.

با این حال براساس گزارش‌ها در برخی مناطق آب همچنان یا قطع است یا با فشار ضعیف وصل شده است. زهره یکی از ساکنان خیابان مطهری است می‌گوید: «آب ساختمان همچنان قطع است. آب معدنی برای مصارف ضروری از فروشگاه می‌خریم، اما پیدا کردن آب معدنی هم کار راحتی نیست.»

علی هم ساکن خیابان ویلا در تهران است. او هم می‌گوید آب ساختمان آنها همچنان قطع است. برخی از ساکنان مناطق دیگر از جمله صادقیه، بهجت‌آباد و سهروردی نیز با رد ادعای آبفا می‌گویند آب منطقه آنها همچنان قطع است. به نظر می‌رسد فقط آب چند منطقه وصل شده است.


 کمبود آب معدنی با ادامه قطعی آب
آب از ساعت 12 شب تا هشت صبح وصل می‌شود، آن هم با فشار ضعیف. همین فشار ضعیف آب هم به همه ساکنان ساختمان‌ها نمی‌رسد. آنها که پمپ دارند در رقابت برای آب برنده هستند. آنها هم که پمپ و منبع ندارند، دست خالی مانده‌اند.

 البته باید توجه داشت که همه ساختمان‌ها مسکونی نیستند. ساختمان‌های تجاری و اداری از همان فشار ضعیف آب در شب هم محروم‌اند. به عبارتی در شیفت روز که کارکنان در ساختمان هستند، خبری از آب نیست. شب‌ها هم دستشان از آب فشار ضعیف و قطره‌چکانی کوتاه است.

روز گذشته اما قطعی آب در تهران وارد فاز دیگری شد. برخی از شهروندان اطلاع دادند که آب با همان فشار ضعیف هم در شب وصل نشد. شهروندان به خرید آب معدنی از فروشگاه‌ها روی آوردند. بسته‌های کوچک و بزرگ آب حالا در سبد خرید آنها حرف اول را می‌زند. تا آنجا که برخی از رسانه‌ها از کمبود آب معدنی در این مناطق گزارش دادند.


 آبرسانی با تانکر؛ قطره‌‌ای در بیابان
بلاتکلیفی شهروندان تهرانی ادامه دارد. از یک سو آبفا اعلام کرده که آب وصل شده است و از سوی دیگر برخی شهروندان می‌گویند آب همچنان قطع است.

روز دوشنبه هم آبفای تهران اعلام کرد که آب تا ساعاتی دیگر وصل می‌شود، اما ماجرا ادامه پیدا کرد. سرانجام هم کار به آبرسانی با تانکر کشیده شد. باز هم مردم صف کشیدند، این بار برای آب؛ مایع حیات!

البته آب‌رسانی با تانکر هم جوابگو نبود. تعداد مناطقی که با قطعی آب مواجه بودند بیشتر از ظرفیت تانکرها بود. به عبارتی آب‌رسانی با تانکر در تهران مثل انداختن قطره‌ای در بیابان بود.

 علت قطعی آب سیلاب است یا ته کشیدن ذخایر آب؟
اگرچه آبفای تهران علت قطعی آب را رانش زمین در محدوده کرج-چالوس اعلام کرده، اما بررسی داده‌های رسمی نشان می‌دهد منابع آبی کشور و مشخصا تهران وضعیت خوبی ندارد.

پیش از این تجارت‌نیوز در گزارشی به وضعیت ذخایر سدهای تهران پرداخت. بر اساس این گزارش ذخایر سدهای تهران حدود 585 میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته حدود هفت درصد کاهش داشته است.

 قطعی آب در تهران در حالی‌ست که شهرهای دیگر هم با بحران آب دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ از سیستان‌وبلوچستان گرفته تا مشهد. این در حالی‌ست که اردیبهشت‌ماه سال جاری، عباسعلی نوبخت، معاون وزیر جهاد کشاورزی ادعا کرد که ایران می‌تواند آب دو میلیارد نفر را تائید کند.

او گفته بود که اگر دور تا دور کشور را هم دیوار بکشند، باز هم می‌توانیم امور کشور را پیش ببریم. ادعایی که انتقادات زیادی از سوی کارشناسان و کابران فضای مجازی داشت.

محمد فاضلی، پژوهشگر آب و توسعه در صفحه توییتر خود در واکنش به این ادعا نوشت: «از ایشان بخواهیم گزارش علمی این ادعا را منتشر کنند. اینها همین ادعا را به بالایی‌ها می‌فروشند و بالا می‌روند. برای بالا رفتن، سرزمینی را نابود می‌کنند.»

https://www.asianews.ir/u/ao3
اخبار مرتبط
در حالی در روزهای اخیر گزارش هایی از قطعی آب در برخی مناطق تهران حکایت دارند، که هنوز علت دقیق آن رسما از سوی سازمان ها اعلام نشده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید