صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۴ تیر ۱۴۰۲ / ۱۱:۲۲
کد خبر: 15614
گزارشگر: 213
۲۰۸
۰
۰
۱
موانع تولید گوشت قرمز جدی شد

کالابرگ بدون گوشت قرمز!جایگزینی گوشت بی کیفیت وارداتی در سفره ایرانی

کالابرگ بدون گوشت قرمز!جایگزینی گوشت بی کیفیت وارداتی در سفره ایرانی
یک مقام صنفی گفت: یارانه‌ امروز برای واردات گوشت‌های خارجی بی‌کیفیت اختصاص می‌یابد و مخاطرات تولید گوشت داخلی جدی شده است.

به گزارش آسیانیوز، مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک گفت: امروز در کالابرگ الکترونیک اقلامی همچون ماکارونی، پوشک و مواد شوینده و به تازگی گوشت گوساله منجمد دیده شده است، اما خبری از گوشت قرمز گرم تولید داخل نیست.

افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک درباره وضعیت تولید جمعیت دامی و قیمت گوشت قرمز در بازار، افزود: اکنون دامداران و دامپروران با مشکل جدی نقدینگی روبه‌رو هستند، زیرا هرچند نهاده‌های دامی از جمله جو، یونجه و کاه به اندازه کافی وجود دارد اما تولیدکننده پولی برای تامین این نهاده ها ندارد.

وی بیان‌داشت: با توجه به اینکه برنامه‌ای برای تامین نقدینگی صنعت دامی اعلام نشده، همین مساله باعث می‌شود تولیدکننده نتواند نهاده مورد نیاز خود را تامین کند.

این مقام صنفی اظهار داشت: وقتی دامدار و پرواربند نتواند نهاده مورد نیاز دام خود را تامین کند، چاره‌ای جز اینکه دام‌های ماده و مولد خود را راهی کشتارگاه‌ها کند، نخواهد داشت.

نقدینگی برای واردات دام هست، اما برای حفظ تولیدات دامی نه
وی ادامه‌داد: با وجود اینکه اعلام می‌شود نقدینگی برای حفظ تولیدات دامی داخلی کشور نداریم، اما واردات انجام می‌شود در صورتی‌که واردات نمی‌تواند در تنظیم بازار موثر باشد، هرچند شاید به‌صورت مقطعی بتواند به عنوان مسکّن عمل کند اما دائمی نیست و هیچ راهی به جز تکیه بر تولید داخلی نداریم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک تصریح‌کرد: اگر مشکل صنعت دامی جدی گرفته نشود، در ۶ ماهه دوم سال شاهد کاهش تولید جمعیت دامی و در پی آن گوشت قرمز خواهیم بود که این موضوع چیزی جز وابستگی برای کشور به دنبال ندارد.

وی با اشاره به قیمت ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومانی قیمت دام زنده گوسفندی درجه یک، خاطرنشان‌کرد: تولید دام هم متاثر از نرخ تورم در کشور است و منطقی نیست که گفته شود دام باید به قیمت سه سال پیش تولید و عرضه شود.

 صدر دادرس اضافه‌کرد: در واقع دامدار و دامپرور ما سود نمی کند، بلکه دام را به قیمت تمام شده محصول به بازار عرضه می‌کند که همین امر کاهش نقدینگی را در پی دارد؛ به‌طور مثال یک قلم افزایش قیمت که به تازگی رخ داده، ۳۰ درصد افزایش هزینه حمل و نقل است، این افزایش به وسیله تولیدکننده انجام نشده، اما کسی نمی خواهد تاثیر این افزایش قیمت بر نرخ دام زنده و گوشت قرمز را بپذیرد.


به گفته وی، تبدیل دام زنده به لاشه گوشت ۴۲ درصد ضریب تبدیل دارد که در نهایت باعث می‌شود قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفندی با قیمتی بین ۳۵۰ تا ۳۷۰ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان برسد، اما به‌طور قطع قیمت‌های بالای ۴۵۰ هزار تومان برای گوشت‌های تفکیکی نیز منطقی نیست، زیرا این پول به جیب دلالان و عمده‌فروشان می‌رود که اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.

این مقام صنفی گفت: بر این اساس، قیمت تمام شده دام زنده هم مانند سایر کالاهای دیگر در اثر افزایش نرخ تورم رشد پیدا کرده و لازم است با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان توان مالی چندانی برای خرید ندارند، دولت از طریق قوانین مختلف از این صنعت حمایت کند.

وی براین باور است که واردات نه فقط به ضرر تولیدکننده است، بلکه به نفع مصرف‌کننده نیز نیست و باید برای حفظ تولیدات داخلی چاره‌ای جدی اندیشیده شود.

گوشت وارداتی کیفیت گوشت تولید داخل را ندارد
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک گفت: گوشت تولید داخل از کیفیت بالایی برخوردار است، بنابراین اگر واردکننده بخواهد گوشت وارداتی مشابه کیفیت تولید داخل را تامین و وارد کند، باید مبلغ زیادی برای آن پرداخت کند.

وی بیان‌ داشت: بنابراین اغلب گوشت‌های وارداتی از کیفیت بالایی برخوردار نیستند؛ به طور مثال واردات از پاکستان و روسیه در سال گذشته فقط باعث خروج ارز از کشور شد و گوشت مناسبی داخل کشور وارد نشد.

صدر دادرس معتقد است به‌جای صرف منابع ارزی کشور برای واردات، باید آن را صرف امور زیربنایی کنیم که در این صورت بخشی از مشکلات تولید داخلی حل خواهد شد.

وی با اشاره به برابری عرضه و تقاضا برای دام در کشور، افزود: در یک دوره ای با مازاد جمعیت دامی روبه‌رو بودیم اما اکنون جمعیت دامی کشور به نسبت تقاضای بازار به تعادل رسیده و حالا که عرضه و تقاضا برابری می کند تولیدکننده حاضر نیست دام تولیدی خود را زیرقیمت واقعی بفروشد.

این مقام صنفی ادامه ‌داد: اکنون قیمت تمام شده دام زنده گوسفندی تقریبا معادل همان قیمتی است که امروز در بازار عرضه می‌شود، به طور قطع هیچ دامداری دام کیفی خود را با قیمت گوشت بی‌کیفیت وارداتی تحویل نمی‌دهد.

صدردادرس گفت: یارانه‌ای که امروز برای واردات گوشت‌های خارجی بی‌کیفیت اختصاص می‌یابد، اگر برای حمایت از تولید داخلی اختصاص یابد، به طور حتم به رونق تولید می‌انجامد.

وی ضمن اشاره به کاهش کشتار دام در ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزود: طبق آمارهای موجود سرانه مصرف گوشت در ایران بین ۶ تا هشت کیلوگرم است که به نظر نمی‌رسد این رقم دقیق باشد، زیرا با افزایش مصرف گوشت مرغ، سرانه گوشت قرمز باید کاهش یافته باشد.

صدر دادرس گفت: در سبد خانوار چیزی تحت عنوان کالای جایگزین وجود دارد، بنابراین در سال‌های اخیر، گوشت مرغ جایگزین گوشت قرمز شده است به طوری که مصرف گوشت مرغ از سرانه ۱۵ تا ۱۶ کیلوگرم در سال به ۳۲ کیلوگرم در سال رسیده است که همین امر مشکلاتی را برای صنعت طیور ایجاد کرده که با تمام ظرفیت خود کار کنند

 گوشت قرمز تولید داخل در کالابرگ الکترونیک دیده نشده است
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک تصریح‌کرد: در پی حذف ارز ترجیحی، وعده داده شد که برای حمایت از این صنعت، گوشت قرمز در کالابرگ یارانه‌ای جای بگیرد و در عین حال برای حمایت از تولیدکنندگان نیز دامدار کارت ارائه شود؛ اما هیچ یک از این دو مهم عملی نشد. امروز در کالابرگ الکترونیک اقلامی همچون ماکارونی، پوشک و مواد شوینده و به تازگی گوشت گوساله منجمد دیده شده است، اما خبری از گوشت قرمز گرم تولید داخل نیست.

وی اضافه‌کرد: همچنین تولیدکنندگان نمی‌توانند از دامدار کارت بهره‌مند شوند زیرا هر زمان تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات دامدار کارت مراجعه می‌کنند مسوولان بانکی می گویند که اعتبار نداریم و نمی‌توانیم مبلغی به این بخش اختصاص دهیم.

صدر دادرس هشدار داد: شرایط صنعت دام کشور به نقطه حساسی رسیده که اگر دولت نخواهد حمایت‌ٰهای واقعی از این بخش داشته باشد، در سال‌های نه چندان دور باید مجموع نیاز گوشت کشور از محل واردات تامین شود.

وی خواستار آن شد تا یارانه‌ای که برای حمایت از مصرف‌کنندگان به گوشت وارداتی اختصاص می‌یابد، به حمایت از تولید داخلی اختصاص یابد تا در بحث تامین گوشت قرمز نیز به یک واردکننده ۱۰۰ درصد تبدیل نشویم که چیزی جز وابستگی نیست./


https://www.asianews.ir/u/b0x
اخبار مرتبط
مجری طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: بیشتر فروشگاه ها به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل و اقلام جدید پروتئینی نظیر ماهی و حبوبات نیز به لیست ۱۰ قلم کالای قبلی اضافه شده است.
مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی قیمت مصوب مرغ را اعلام کرد و گفت با فروش بالاتر از نرخ مصوب برخورد می‌کنند.
برند ایتالیایی دلونگی یکی از محبوب‌ترین برندها با سابقه درخشانی در زمینه تولید انواع لوازم برقی خانه و آشپزخانه است. استقبال کم‌نظیر خریداران و متقاضیان دستگاه‌های اسپرسوساز و قهوه‌ساز تولید شده توسط این برند اهمیت شناخت تفاوت اسپرسوساز دلونگی اصل و تقلبی را آشکار می‌کند.
وزارت کشاورزی برزیل اعلام کرد ایران و اردن واردات گوشت گاو از سراسر این کشور را به دلیل ابتلا به بیماری جنون گاوی از ایالت پارا در این کشور قطع کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید