صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۳۰ تیر ۱۴۰۲ / ۱۳:۵۹
کد خبر: 15700
گزارشگر: 213
۳۲۹
۰
۰
۱
مخالفت با برگزاری نشست بین المللی

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره لغو رویداد دریانوردی در ایران

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره لغو رویداد دریانوردی در ایران
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره مخالفت شورای بین المللی دریانوردی با برگزاری یک نشست دریانوردی در ایران توضیحاتی داد.

به گزارش آسیانیوز،  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، متیو میلر گفت: ما از تصمیم شورای سازمان بین‌ المللی دریانوردی مبنی بر لغو برنامه‌های برگزاری رویداد روز جهانی دریانوردی در تهران استقبال می‌کنیم.

وی مدعی شد: ایران به طور مرتب به ایمنی دریانوردان، امنیت کشتیرانی تجاری و آزادی ناوبری، بی اعتنا بوده است.

او اضافه کرد: «اخیرا شاهد دخالت ایران در آزادی دریانوردی بوده‌اید. بنابراین به اعتقاد ما ایران نمی بایست اجازه داشته باشد که این رویداد را میزبانی کند و سازمان بین‌المللی دریانوردی سازمان ملل متحد ( آی‌ام‌او ) نیز با آن موافقت کرد.»

سازمان بین‌المللی دریانوردی سازمان ملل روز پنجشنبه به درخواست آمریکا پیشنهاد نمایندگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی یک نشست تخصصی دریانوردی در ماه اکتبر را رد کرد.

ایران سال‌ها پیش پیشنهاد میزبانی نشست بین‌المللی سالانه کشتیرانی در تهران به مناسبت گرامیداشت روز جهانی دریانوردی را ارائه داده و این پیشنهاد در سال ۲۰۱۵ توسط شورای اجرایی سازمان بین‌المللی دریانوردی پذیرفته شده بود.

رویترز به نسخه نامه ایالات متحده آمریکا که برای شورای این نهاد بین‌المللی ارسال کرده، دست یافته که مدعی شده: «ایران در دو سال گذشته بدون علت، توجیه یا اخطار قبلی بیش از ۲۰ کشتی را در خلیج فارس مورد حمله، آزار و مزاحمت قرار داده یا توقیف کرده است».

سخنگوی سازمان بین المللی دریانوردی می‌گوید اکثر ۴۰ کشور عضو شورای سازمان بین‌المللی دریانوردی روز پنجشنبه به درخواست آمریکا رای مثبت دادند که به معنای لغو پیشنهاد ایران برای میزبانی نشست بین‌المللی این سازمان است.

مقامات آمریکایی ادعا می کنند، ایران در دو سال اخیر نزدیک به ۲۰ کشتی تجاری با پرچم‌های بین‌المللی را مورد توقیف قرار داده و چنین اقداماتی «تهدیدی آشکار برای امنیت دریایی منطقه و اقتصاد جهانی» است.

سازمان های بین‌المللی دریایی در هفته‌های اخیر نسبت به تهدید کشتی های تجاری در خلیج فارس از جمله تنگه هرمز هشدار داده بودند./

https://www.asianews.ir/u/b37
اخبار مرتبط
آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت آمریکا قرار است چندین فروند هواپیمای جنگنده و ناوشکن را که پیش از این در دریای سرخ مستقر بوده، به خلیج فارس اعزام کند.
حساب توئیتر دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نام و عکس رابرت مالی را حذف کرد.
دولت بریتانیا با طرح ادعا بر تلاش جمهوری اسلامی ایران برای هدف قرار دادن شهروندان بریتانیا و ساکنین در خاک این کشور ۱۳ مقام و نهاد دیگر ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید