صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۹ آبان ۱۴۰۲ / ۱۹:۴۵
کد خبر: 17488
گزارشگر: 464
۲۹۸
۰
۰
۱
یادداشت/ دکتر مهدی کریمی تفرشی

اقتصاد آزاد؛ بهره‌ورترین و شفاف‌ترین نظام اقتصادی

اقتصاد آزاد؛ بهره‌ورترین و شفاف‌ترین نظام اقتصادی
بهترین راه برای بالا بردن بهروه‌وری اقتصادی حرکت به سمت اقتصاد آزاد است که شفاف‌ترین نوع اقتصاد محسوب می‌شود.

 

آسیانیوز - اقتصادی که دخالت دولت در آن حداقل است و نظارت بر بازار از طریق خود فروشندگان و خریداران صورت می‌گیرد. در این نوع اقتصاد نظام عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازار است.

دکتر مهدی کریمی تفرشی

وقتی اقتصاد آزاد باشد، تولیدکننده برای ارتقای کیفیت محصولاتش جهت رقابت در بازار تلاش می‌کند و همین مسئله به بالا رفتن کیفیت و کاهش قیمت و ایجاد رقابت سازنده در بازار کمک می‌کند و از طرفی راندمان تولید بالا می‌رود، چرا که این نوع اقتصاد بسیار شفاف عمل می‌کند. در این نوع نظام اقتصادی دولت تنها وظیفه دارد چهارچوب‌های حقوفی را تعیین کند. اما عکس‌العمل‌های متقابل عرضه و تقاضاست که فعالیت‌های اقتصادی بازار را تعیین می‌کند.

جالب است بدانید اقتصاد آزاد حتی قیمت‌ها را نیز در بازار کاهش می‌دهد و تعدیل‌کننده تورم است. در نظام اقتصاد آزاد امکان بازگشت سرمایه بیشتر است، تولید ناخالص داخلی رشد بیشتری می‌کند و نرخ رشد و شکوفایی اقتصادی بالاتر است.

از مهمترین مزایای اقتصاد آزاد شکوفایی و رشد تولید به‌ویژه تولید خلاقانه است. از آن‌جایی که رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی در این نوع اقتصاد بیشتر است، بنگاه‌ها حداکثر تلاش خود را برای ارتقای کیفیت و عرضه محصولات با کیفیت و کمیت بالا به بازار می‌نمایند. بنابراین اولا زمانی که تقاضا در بازار باشد عرضه به میزان کافی صورت می‌گیرد، ثانیا ایده‌های خلاقانه فرصت ارائه و ظهور در بازار را پیدا می‌کنند. ضمن اینکه افرادی که توانمندی بالاتری دارند امکان رشد بیشتری نیز خواهند داشت.

بنگاه‌های اقتصادی نیز با راندمان بیشتری فعالیت می‌کنند، چون حداکثر تلاش آن‌ها این است که با حداقل هزینه بالاترین بهره‌وری تولید را داشته باشند. در اقتصاد آزاد امکان و انگیزه سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر است، چون امکان سودآوری بیشتر و بازگشت سرمایه بیشتری برای سرمایه‌گذار وجود دارد.

اقتصاد کاملا آزاد در همه جوامع معایبی دارد که اگر برطرف شود، یکی از بهترین نظام‌ها برای شکوفایی اقتصادی است. آموزش و پرورش همه‌جانبه عوامل تولید و عوامل بازار که گردانندگان اصلی فعالیت‌های اقتصادی هستند، از ضرورت‌های این نوع نظام اقتصادی است.

طبیعتا حرکت به سمت اقتصاد آزاد برای دولت هم هزینه کمتری دارد و بخش زیادی از فعالیت‌های اقتصادی و مسئولیت‌ها، به بخش خصوصی واگذار می‌شود که این فرایند نه تنها باری را از روی دوش دولت برمیدارد، بلکه دولت هزینه‌های کمتری را نیز متحمل می‌شود.


دکتر مهدی کریمی تفرشی
https://www.asianews.ir/u/djx
اخبار مرتبط
مسلم است که تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد پرنوسان ایران کار آسانی نیست اقتصاد ایران شرایط باثباتی را در چند سال اخیر پشت سر نگذاشته و عدم ثبات کافی در متغیرهای کلان اقتصادی، چشم‌انداز هر تصمیمی را مبهم می‌کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید