صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۲ دی ۱۴۰۲ / ۲۲:۵۳
کد خبر: 18837
گزارشگر: 464
۳۳۱
۰
۰
۱
سال ۲۰۲۳

رکود و راست‌ افراطی؛ مهمترین دغدغه‌های اروپا

رکود و راست‌ افراطی؛ مهمترین دغدغه‌های اروپا
سال ۲۰۲۳ در حالی تمام شد که جهان تحولات بسیاری را به خود دید در همین راستا اروپا که همواره دوره‌های از ثبات را تجربه کرده است، سال گذشته برخی از بزرگ‌ترین بحران‌ها را تجربه کرد.

به گزارش آسیانیوز به نقل از یورونیوز، نگرانی از وقوع رکود اقتصادی و قدرت‌گیری راست‌های افراطی، جنگ و تغییرات آب و هوایی، اروپا را در سال ۲۰۲۳ به شدت تحت تاثیر قرار داد.

در حالی که با کاهش ارقام تورم، بحران افزایش هزینه زندگی در سال ۲۰۲۳ فروکش کرد، اقتصاد منطقه یورو از سه ماهه سوم شاهد توقف رشد اقتصادی بود. در عرصه سیاست هم احزاب راست افراطی به دستاوردهای کوچک اما نگران‌کننده برای رقبا در آستانه انتخابات پارلمان اروپا دست یافتند. همچنین، ژوئیه که بدل به گرم‌ترین ماه در تاریخ شد با آتش‌سوزی‌های شدید جنگلی در جنوب اروپا به همراه شد.

هزینه زندگی در اروپا

پس از این که سطح عمومی قیمت‌ها در سال ۲۰۲۲ در بحبوحه بحران انرژی ناشی از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت، سال ۲۰۲۳ با کاهش تورم در سراسر اروپا توام شد. در حالی که مردم جمهوری چک، مجارستان و اسلواکی تا پایان سال همچنان با قیمت‌های بالا دست و پنجه نرم می‌کردند، متوسط نرخ تورم در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از ۹.۹ درصد در فوریه به ۳.۱ درصد در نوامبر کاهش یافت. این افت ناشی از کاهش شدید قیمت انرژی بود که در نوامبر ۲۰۲۳ در منطقه یورو ۱۱.۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت که بزرگترین افت از سال ۲۰۲۰ تا کنون به شمار می‌رود.

تورم و رکود اقتصادی

اما مقابله با تورم با اتخاذ سیاست‌های انقباضی همراه بود و محکم کردن کمربندها باعث کاهش مصرف و سرمایه‌گذاری شد. منطقه یورو در ماه ژوئن و پس از دو فصل نزول تولید ناخالص داخلی وارد رکود فنی شد. این رکود بیش از همه متاثر از عملکرد اقتصادی ناامیدکننده اقتصاد آلمان بود. بر اساس برآوردهای دولت آلمان، انتظار می‌رود اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۳، حدود ۰.۴ درصد کوچک‌تر شده باشد.

قدرت‌گیری آرام راست‌افراطی

در سال ۲۰۲۳، راست افراطی اروپا به دستاوردهای کوچک اما قابل‌تاملی دست یافت و به شتاب موفقیت‌های انتخاباتی خود در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در ژوئن ۲۰۲۴ افزود. حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) در ماه ژوئن در انتخابات محلی در ایالت مرکزی تورینگن به پیروزی رسید. خیرت ویلدرس با کسب پیروزی در انتخابات نوامبر هلند، بسیاری را در اروپا غافلگیر کرد. با افزایش حمایت مردم در کشورهایی مانند فرانسه و اتریش، احزاب راست افراطی ممکن است به دستاوردهای مهمی در انتخابات ژوئن آینده دست یابند.

https://www.asianews.ir/u/dM2
اخبار مرتبط
شورای اروپا پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه به بهانه اعتراضات اخیر در ایران بیانیه‌ صادر کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید