صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۱ دی ۱۴۰۲ / ۱۶:۰۶
کد خبر: 19055
گزارشگر: 464
۴۶۵
۲
۰
۲
نهاد امنیت دریایی بریتانیا:

۶ نظامی نفتکش «سنت نیکلاس» را به آب های ایران بردند

۶ نظامی نفتکش «سنت نیکلاس» را به آب های ایران بردند
نفتکش «سنت نیکلاس» که پیشتر «سوئز راجان» نامیده می شد، همان کشتی است که سال گذشته با نفت ایران توسط ایالات متحده توقیف و محموله آن در سواحل تگزاس تخلیه شد.


به گزارش آسیانیوز؛ به‌گفته نهاد امنیت دریایی بریتانیا یک نفتکش پس از توقیف «توسط افرادی با لباس نظامی» در دریای عمان به سمت آب‌های ایران تغییر مسیر داد.

به نقل از یورو نیوز؛ در این گزارش آمده است که نفتکش توقیف شده توسط مردان مسلح با یونیفرم مشکی و ماسک سیاه در دریای عمان به سمت آب‌های ایران در حرکت است.

این کشتی در بندر بصره عراق بارگیری شده و عازم بندر علی آقا در غرب ترکیه بود که توسط مردان مسلح ناشناس مورد حمله قرار گرفت و توقیف شد.

نفتکش توقیف شده زمانی در کانون تنش میان ایران و ایالات متحده قرار داشت.

نفتکش «سنت نیکلاس»

توئیت نهاد امنیت دریایی بریتانیا

با این حال، بنا به گزارش آسوشیتدپرس این کشتی زمانی با نام «سوئز راجان» شناخته می‌شد و پیش‌تر درگیر یک مناقشه یک ساله بر سر حمل نفت خام ایران بود.

وزارت دادگستری ایالات متحده در نهایت حکم به توقیف و تخلیه یک میلیون بشکه نفت خام ایران موجود در این کشتی داد و این محموله در سواحل تگزاس واقع در خلیج مکزیک به یک نفتکش دیگر منتقل شد.

نهاد موسوم به «عملیات تجارت دریایی بریتانیا» در گزارشی از ورود ناگهانی چند مرد ناشناس به این کشتی در نزدیکی بندر «صحار» عمان خبر داده‌اند.

این حادثه اوایل صبح روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در آب‌های میان عمان و ایران و در منطقه‌ای که محل عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز بوده روی داده است.

نفتکش «سنت نیکلاس»

کشتی سوئز راجان

گروه مشاوره‌ایِ تحت هدایت ارتش بریتانیا اعلام کرده است که گزارشی از مدیر امنیتی کشتی مبنی بر شنیدن «صداهای ناشناس» افرادی در نزدیکی ناخدای کشتی از طریق تلفن دریافت کرده است.

پس از گزارش این حادثه، تلاش‌ها برای برقرار تماس با این کشتی نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

از سوی دیگر، شرکت اطلاعاتی خصوصی «آمبری» نیز تایید کرده است که «شش مرد نظامی» وارد یک کشتی در دریای عمان شدند که به عنوان «نفتکش سنت نیکلاس» شناسایی شده است.

در گزارش این شرکت اطلاعاتی آمده است که افراد مهاجم هنگام سوار شدن به کشتی، دوربین‌های نظارتی را پوشاندند.

نفتکش «سنت نیکلاس» قبلا «سوئز راجان» نامیده می‌شد و با یک شرکت کشتیرانی یونانی Empire Navigation مرتبط بود.

نفتکش «سنت نیکلاس»

توئیت در مورد کشتی توقیف شده

سوئز راجان از فوریه ۲۰۲۲، زمانی که گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» برای نخستین بار اعلام کرد که این کشتی مظنون به بارگیری نفت خام ایران از جزیره خارک در خلیج فارس است، در کانون توجهات قرار گرفت.

این کشتی ماه‌ها در دریای چین جنوبی در سواحل شمال شرقی سنگاپور قرار داشت اما ناگهان به سمت سواحل تگزاس حرکت کرد.

در آن زمان، گمانه‌زنی‌ها حول این موضوع بود که این کشتی توسط ایالات متحده توقیف شده است؛ واقعیتی که پس از تخلیه محموله کشتی در سواحل تگزاس مورد تایید قرار گرفت.

شرکت Empire Navigation سرانجام سپتامبر گذشته به قاچاق نفت خام ایران اعتراف کرد و با پرداخت ۲.۴ میلیون دلار جریمه به دلیل پرونده گشوده شده علیه نفتکش سوئز راجان موافقت کرد.

از زمان خروج آمریکا از برجام، آب‌های اطراف تنگه هرمز در خلیج فارس شاهد چندین مورد توقیف کشتی و نیز حملاتی بوده که ایالات متحده آن‌ها را به سپاه پاسداران و نیروهای مسلح ایران نسبت داده است.

ایالات متحده و متحدانش نیز از سال ۲۰۱۹ اقدام به چند مورد توقیف کشتی‌های حامل محموله‌های نفتی ایران کرده‌اند.

عصر ایران
https://www.asianews.ir/u/dPA
اخبار مرتبط
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع سوری گزارش داد که در حمله به نفت‌کش ایرانی در نزدیکی بندر بانیاس، سه نفر کشته شده‌اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
امیرحسین شفیعی کوهبنان
۱۴۰۲/۱۰/۲۱
0
0
0

ایران قویییییییی آفرین به غیور مردان ایرانی

Akbar hosini
۱۴۰۲/۱۰/۲۱
0
0
0

درود برشرفت مردان غیور ایرانی آمریکا هیچ پخی نیست


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید