صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۲ دی ۱۴۰۲ / ۲۱:۳۳
کد خبر: 19070
گزارشگر: 464
۲۱۳
۰
۰
۱
فزایش مالیات بر ارزش افزوده

آسیبی عیان به بخشِ شفافِ اقتصاد

آسیبی عیان به بخشِ شفافِ اقتصاد
مالیات مسئله‌ مهمی است که در برنامه‌ریزی‌های کلان اقتصادی بایستی با دقت بسیاری درباره آن تصمیم گرفت، چرا که فرار مالیاتی، آسیبی به رفاه عمومی و افزایش بی‌قاعده مالیات، آسیبی به تولید و سرمایه‌گذاری است.

به گزارش آسیانیوز؛ به اذعان صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی، بحث افزایش مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه ۱۴۰۳ بدون چنین دقت‌نظری طرح شده و بیشتر به هدف جبران کسری بودجه دولت است. در همین راستا، رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران معتقد است: «تا وقتی فرارهای مالیاتی بخش خاکستری اقتصاد ادامه داشته باشد، افزایش مالیات بر ارزش افزوده سمی برای تولید و بخش شفاف اقتصاد خواهد بود.»

رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران، با اشاره به نقاط ضعف لایحه بودجه 1403 گفت: «در شرایطی که هنوز بخش بزرگی از اقتصاد کشور از پرداخت مالیات ارزش افزوده فرار می‌کنند، افزایش این مالیات، به تولیدکنندگان آسیب جدی وارد خواهد کرد. نرخ بسیار پایین تشکیل سرمایه و بدتر از آن عدم تعادل در سرمایه‌گذاری صنعتی، مشکل اصلی بخش صنعت کشور است.»

افزایش مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه

علی کلاهی صمدی، در نشست کمیسیون صنعت اتاق ایران، عنوان کرد: «در ۱۵ سال اخیر تنها صنایع بالادستی (به خصوص شیمیایی و پتروشیمی) رشد داشته‌اند که آن هم با تولیدات با ارزش افزوده پایین و بدون در نظر گرفتن الزامات زنجیره ارزش و نامتوازن، رخ داده است. بیش از۲۰۰  تا ۳۰۰ میلیارد دلار از منابع کشور به این حوزه جذب شده و بخش قابل‌توجهی از ارزش بورس را هم به خود اختصاص داده است، اما با این حال متوسط قیمت صادراتی آن در ایران ۳۰ درصد پایین‌تر از عربستان و یک سوم کره جنوبی است.»

کلاهی در بخش از سخنانش با اشاره به محتوای لایحه بودجه ۱۴۰۳، گفت: «اولویت اول ما تخصیص سهم قانونی شهرک‌های صنعتی از مالیات ارزش افزوده است. قانون پیش‌بینی کرده یک درصد از مالیات ارزش افزوده که سهم شهرداری‌هاست به شهرکی پرداخت شود که واحد صنعتی پرداخت‌کننده مالیات بر ارزش افزوده در آن شهرک قرار دارد. اما با مخالفت‌های وزارت کشور این قانون اجرا نمی‌شود. شهرداری‌ها هم در عمل هیچ خدماتی به این شهرک‌ها نمی‌دهند و هیات مدیره شهرک‌ها در عمل وظیفه شهرداری‌ها را برای ارائه خدمات انجام می‌دهند. اما تأمین هزینه این خدمات از محل شارژ دریافتی از واحدهای صنعتی غیرممکن است و این موضوع شهرک‌ها را در وضعیت بسیار بدی قرار داده است.»

مالیات‌ستانی از بخش مولد اقتصاد کشور

علی کلاهی صمدی با اشاره به افزایش مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه گفت: «در شرایطی که هنوز چرخه مالیات بر ارزش افزوده کامل نشده و بخش بزرگی از اقتصاد کشور از آن فرار می‌کنند، افزایش مالیات بر ارزش افزوده، به بخش شفاف اقتصاد و تولیدکنندگان آسیب جدی وارد خواهد کرد. تا وقتی این چرخه تکمیل نشده و فرارهای مالیاتی بخش خاکستری اقتصاد ادامه داشته باشد، افزایش مالیات بر ارزش افزوده سمی برای تولید و بخش شفاف اقتصاد خواهد بود.» رئیس کمیسیون صنعت اتاق ایران با ابراز نگرانی از افزایش مالیات‌ها در بودجه سال آینده، بیان کرد: «دولت بودجه تمام شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی را تورمی دیده است و قصد دارد از طریق مالیات‌ستانی از بخش مولد اقتصاد کشور، این افزایش بودجه را جبران کند. این موضوع به شدت ما را نگران کرده است. درست است که دولت دچار نا ترازی و کسری بودجه است و منابع محدودی دارد، اما افزایش مالیات باید منوط به کاهش اندازه دولت شود.»

ضرورت حضور حداکثری بخش خصوصی

در ادامه نمایندگان تشکل‌های مختلف و اعضای کمیسیون به بیان نکات خود درباره بودجه سال آینده پرداختند. حل مشکل رفع تعهد ارزی و تجدیدنظر در سیاست‌های ارزی صادرات و واردات، تخصیص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به خدمات شهرک‌های صنعتی، ایجاد سازوکاری شفاف و رقابتی (شبیه به بورس) برای خریدوفروش ارز، فعال شدن گزینه «عدم نیاز به ارز» در سامانه، حل مشکل نا ترازی انرژی، اجرای قانون معافیت مالیاتی شرکت‌ها در مناطق آزاد، تجدیدنظر در سیاست‌های مالیاتی، افزایش قدرت خرید برای خروج از رکود از جمله نکات مورد اشاره بود.

محمدرضا رمضانی، معاون امور مجلس اتاق ایران نیز در این نشست پیشنهاد کرد: «در جلسات تخصصی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و با حضور نمایندگان دولت، مسائل مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی بررسی و پیگیری شود.» در ادامه نیز اکبر تالار پشتی رئیس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه الان برای اثرگذاری بر لایحه بودجه ۱۴۰۳ دیر است، گفت: «این لایحه به کمیسیون تلفیق رسیده و کار زیادی نمی‌شود درباره آن انجام داد. خواهش من این است که از الان برای بودجه ۱۴۰۴ کار کنید نه اینکه وقتی کارها انجام شد، نظرات خود را مطرح کنید.»

حضور مشکل‌ساز نفوذی‌ها در اقتصاد


تالار پشتی رئیس کمیسیون صنایع مجلس با تأکید بر اهمیت بخش خصوصی، ادامه داد: «مشکل اقتصاد ما بدون حضور حداکثری بخش خصوصی چه از نظر فکری و چه از نظر سرمایه‌ای، حل نخواهد شد. وقتی شما غائب باشید دیگران جای شما را می‌گیرند. کشور حضور حداکثری و با برنامه‌ریزی بخش خصوصی را می‌طلبد.

متأسفانه فضایی ایجاد شده که بخش خصوصی حضور بامعنایی ندارد، در حالی که همه تکیه ما باید در این بخش باشد. ما می‌توانیم سازوکاری ایجاد کنیم که سالی ۱۰۰ میلیارد دلار از سرمایه ایرانیان خارج از کشور جذب داخل شود. اما این فقط نیازمند تضمین‌های لازم است.»

او با بیان اینکه بخش خصوصی دچار چندصدایی است، ادامه داد: «اگر انسجامی در بخش خصوصی وجود داشته باشد، می‌تواند وزیر تعیین کند و قوانین را به آن شکل که به نفع تولیدکننده و بازار باشد تغییر دهد. اگر در زمان درست اقدام کنید و لابی‌های کارشناسی درستی داشته باشید 90 درصد خواسته‌هایتان عملی خواهد شد. اما مهم این است که در موقع درست، اقدام کنید.»

تالار پشتی با بیان اینکه حضور نفوذی‌ها در اقتصاد کشور مشکل‌ساز شده است، گفت: «نفوذی‌ها همه ما را به زیبایی دور می‌زنند. ما انسجام نداریم و وقتی مشکل ایجاد شد متوجه آن می‌شویم که دیر است. حرف ما این است که مالیات برای تقویت زیرساخت‌ها است و نه برای خفه کردن تولید. اما الان برای گفتن این حرف‌ها دیر است و باید پیش از بسته شدن بودجه این حرف‌ها را بیان می‌کردیم. سؤال من از دولت این است که رشد 8 درصدی صنعت و رشد ۱۳ درصدی معدن و ۲۳ درصد صادرات در کجای بودجه دیده شده است. این محقق نخواهد شد چون بخش خصوصی دیده نشده است و ظرفیت دولت هم محدود است.»

https://www.asianews.ir/u/dPO
اخبار مرتبط
اقتصاد ایران بشدت به نفت و صادرات نفتی و جذب سرمایه گذاری خارجی و نیز واردات و صادرات وابسته است، ولی نکته حائز اهمیت این است که وابستگی اقتصاد ایران به نفت می تواند باعث تکان های اقتصادی شدید و منفی شدن رشد اقتصاد ایران در سال های آینده شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید