صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲ بهمن ۱۴۰۲ / ۲۳:۲۸
کد خبر: 19352
گزارشگر: 464
۱۸۱
۰
۰
۰
افت شدید

بازار سرمایه در دورنمایی یک‌ساله

بازار سرمایه در دورنمایی یک‌ساله
بازار سرمایه در روزهای اخیر تحت‌تاثیر سه عامل منفی شامل تعیین نرخ خوراک، ریسک‌های غیراقتصادی و قرمزپوش شدن گروه‌های خودرویی دچار افت شده، با این‌همه دولت سعی دارد با اقدامات هفت‌گانه خود برای کمک به بورس، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را در سال آینده پیش روی این بازار قرار دهد.


به گزارش آسیانیوز به نقل از ایسنا، بورس در روزهای اخیر تحت تاثیر سه عامل، قرمزپوش شد. نحوه قیمت‌گذاری نرخ خوراک و فرآورده‌های نفتی و گازی بود که بدون تغییر ماند. اما تغییر مرجع قیمت‌گذاری بنزین از فوب سنگاپور به فوب خلیج فارس، واکنش منفی بورس را به همراه داشت؛ چرا که نرخ خلیج فارس به طور میانگین سه یا چهار دلار کمتر از نرخ سنگاپور است. این تصمیم باعث شد دست کم در کوتاه مدت گروه‌های پالایشی در بورس قرمزپوش شوند.

تنش‌های منطقه‌ای نیز عامل دیگری است که بازار نوسان‌گیران را داغ کرد. بازار بورس معمولا به تحولات بین‌المللی و سیاسی واکنش منفی نشان می‌دهد و بعضا در چنین مواقعی با افزایش عرضه مواجه می‌شود. شایعه ممانعت از عرضه ۱۲۰ هزار خودرو به قیمت حاشیه بازار نیز از دیگر عوامل کاهش قیمت نمادهای خودرویی بود که به کلیت بازار بورس لطمه وارد کرد.

در سوی مقابل اعلام خبر حمایت ویژه دولت و مجلس از بازار سرمایه در لایحه بودجه ۱۴۰۳ از محرک‌های خوب بازار سرمایه بود که ممکن است اثری مثبت بر این بازار ایجاد کند. این می‌تواند جذابیت بازار سرمایه را افزایش دهد. عمده مدیران دارایی شرکت‌کننده در یک نظرسنجی معتقدند بازده یک ساله بورس بیش از تورم خواهد بود. آذرماه امسال یک نظرسنجی با حضور ۴۳ شرکت کننده با موضوع «شاخص اطمینان» درخصوص برآورد انتظارات مدیران دارایی از بازار سهام انجام شد که ۷۹ درصد از شرکت‌کنندگان بیان کردند بازده یک ساله بورس بیش از تورم خواهد بود.

از سوی دیگر دولت سیزدهم سعی کرده است با تمهیداتی باعث بازگشت اعتماد به بورس شده و فضای روانی مثبتی در بازار ایجاد کند. از سوی دیگر سازمان بورس در دو سال گذشته برنامه‌های هدفمندی را به اجرا رسانده است. رسیدن شاخص کل به قله ۲.۲ میلیون واحد می‌تواند بخشی از نتایج این حمایت‌ها باشد.

بسته ۱۰ بندی دولت در ابتدای کار، حمایت از سهامداران خرد با بیمه سهام، الزام شرکت‌ها برای پرداخت سود سهام از طریق سجام، راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پرداخت سودهای رسوبی به حساب شرکت‌ها، اجرای وعده‌های داده‌شده در پرداخت سود سهام عدالت و استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی همچون گواهی سپرده کالایی در بورس انرژی از جمله اقدامات دولت در دو سال گذشته بوده است.

https://www.asianews.ir/u/dUn
اخبار مرتبط
سرمایه‌گذاران هوشمند حتی در دل تورم و رکود و بحران به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری می‌گردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید