صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۳ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۳:۰۹
کد خبر: 19367
گزارشگر: 2
۱۰۷
۰
۰
۱
خرید میلگرد از بورس

چطور باید از بورس کالا میلگرد خریداری کرد؟

چطور باید از بورس کالا میلگرد خریداری کرد؟
به گزارش پول نیوز، خرید میلگرد از بورس کالا، می تواند برای خریداران صرفه اقتصادی بسیاری داشته باشد. چرا که خرید مستقیما از خود کارخانه صورت می گیرد و از سوی دیگر به دلیل رقابتی که بین عرضه کنندگان صوت می گیرد، قیمت های ارارئه شده از سمت تولیدکنندگان میلگرد به تبع پایین تر خواهد بود. اما برای خرید میلگرد از بورس می بایست یکسری شرایط داشت به عنوان مثال کد بورسی یکی از این شرایط هاست که باید پیش از خرید آن را مهیا ساخت. از سوی دیگر برای خرید میلگرد، باید به این نکته توجه داشت حجم خرید از کارخانه باید بالا باشد و تناژی زیادی را خریداری کند که این مورد یکی از الزامات است.

البته کارخانه های تولید کننده که در این رقابت شرکت می کنند نیز یکی دیگر از موارد مورد توجه در بورس است و باید قبل از اقدام به خرید، در مورد آن ها دیتا داشت.

بورس کالا، محلی برای خرید و فروش میلگرد

بورس کالا از آن دست بازارهایی است که شفافیت قیمت ها در آن موج می زند و صنایع بسیاری خدمات و کالاهای خود را رد آن عرضه می کنند. میلگرد نیز به سبب کاربرد گسترده ای که در صنایع مختلف دارد، یکی از محصولات قابل عرضه در بورس است که توسط کارخانه های بزرگ چون فولاد مبارکه، فولاد سیرجان، فولاد آذر امین، ظفربناب عرضه می شوند. این کارخانه به رقابت با یکدیگر می پردازند و با تنوع محصولات در سایز و ابعاد، استانداردهای تولید و البته قیمت عرضه، منجر به خریدی به صرفه در تناژ بالا برای خریدار می شوند و از سوی دیگر بازار را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهند. در این بین قیمت میلگرد آذر فولاد امین امروز که در بورس عرضه می شود، که از جمله یکی از پر عرضه ترین میلگردها در بورس استف به نسبت بازار ، پاین تر خواهد بود.

شرایط خرید و فروش میلگرد در بورس

بورس کالا این امکان را فراهم می‌کند تا متقاضیان بتوانند مواد اولیه و کالاهای اساسی که برای استفاده در صنایع مختلف نیاز دارند را خریداری کنند، در زمینه خرید و فروش میلگرد نیز شرایطی در نظر گرفته می‌شود که مربوط به مقدار تناژ مجاز و برخورداری از واحد تولیدی بوده که به شرح زیر است:

 • داشتن پروانه بهره‌برداری: یکی از قوانینی که برای خرید انواع میلگرد در بازار بورس ارائه می‌شود، در اختیار داشتن واحد تولیدی و پروانه بهره‌برداری بوده و به افراد عادی اجازه خرید نمی‌دهد. این شرط با هدف حذف واسطه‌ها و تعیین قیمت منصافه ارائه شده است.
 • تعیین حجم خرید: دیگر شرط مهمی که باید برای خرید میلگرد در بورس مد نظر قرار دهید در رابطه با حجمی مجاز است. از همین رو در تالارهای مختلف، تناژ مجاز بین ۲۰ تا ۱۱۰ تن و در مواردی نیز تا ۲۲۰ تن می‌رسد.

مراحل خرید میلگرد از بورس همراه با جزئیات

اگر به‌عنوان یک واحد تولیدی از شرایط مورد نظر اطلاع داشته باشید و به‌دنبال این هستید که خرید خود را از طریق بورس کالا انجام دهید، مراحلی برای این منظور مشخص می‌شود که گذراندن آنها برای متقاضیان خرید انواع میلگرد الزامی است.

 • انتخاب کارگزار: اولین مرحله‌ای که باید برای خرید و فروش میلگرد در بورس کالا انجام دهید، انتخاب یک کارگزار مناسب و تاییدشده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار است تا فرایند خرید را برای شما اجرا کند.
 • دریافت کد مشتری: برای اینکه بتوانید در بورس کالا فعالیت داشته باشید، لازم است که یک کد مشتری از طریق کارگزاری خود دریافت کنید. برای این منظور ارائه مدارکی همچون فرم درخواست، کپی شناسنامه و رونوشت کارت ملی الزامی است. افراد حقوقی باید مدارک مربوط به سهامداران و اعضای هیئت مدیره را نیز ارائه دهند.
 • دریافت فرم درخواست خرید: در هر سری که قصد خرید میلگرد از بورس کالا را داشته باشید، باید فرم سفارش را که حاوی اطلاعاتی مانند نوع کالا، نام تولیدکننده و حداکثر مقدار قیمت است را تکمیل کنید و به کارگزار خود ارائه دهید.
 • بررسی امکان خرید: هنگامی که فرم خرید را به کارگزار تحویل می‌دهید، کارشناسان این بخش با مشاهده تمامی موارد، امکان خرید شما را بررسی می‌کنند و در مواقعی نیز با تولیدکنندگان رایزنی خواهند کرد. بعد از اینکه خرید شما نهایی شود حدود ۱۰ درصد از مبلغ مورد نظر به حساب کارگزاری واریز خواهد شد.
 • خرید کالا: براساس قیمتی که بر روی تابلوهای بورس نمایش داده می‌شود و با در نظر گرفتن نوع درخواست متقاضی مبنی‌بر تعداد، نوع، تناژ و مبلغ، کارگزار شما فرایند خرید را تکمیل می‌کند.
 • کسر کارمزد کارگزاری: زمانی که مطابق با درخواست شما میلگردها در بورس کالا خریداری می‌شود بعد از کسر کارمزد کارگزاری و عوارض بورس، اطلاعات کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد و باید مبلغ مورد نظر را تا ۱۰ صبح روز سوم کاری به حساب بورس واریز کنید. در نظر داشته باشید که حتی اگر اقدامات را انجام ندهید موظف به پرداخت حق‌الزحمه کارگزاری خواهید بود.
 • تسویه مبلغ به‌صورت کامل: بعد از اینکه خریدار هزینه میلگردها را به‌طور کامل پرداخت کند، با ارائه فیش بانکی در موعد مقرر و تحویل مدارک، امکان صدور حواله وجود دارد. وظیفه تعیین روش حمل بار و آدرس تخلیه بر عهده خریدار است و کارگزار باید تمامی اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهد.

تفاوت خرید میلگرد از بورس نسبت به دیگر روش ها

با توجه به اینکه در بورس کالا شرایط ویژه‌ای برای خرید و فروش میلگرد در نظر گرفته می‌شود و مهم‌ترین مورد مربوط به پروانه ساخت است از همین رو می‌توان گفت اساسی‌ترین تفاوت تهیه مقاطع فولادی در بورس با بازار آزاد این خواهد بود که هر فردی نمی‌تواند بورس کالا را انتخاب کند.
یکی دیگر از تفاوت‌های مهم میان خرید میلگرد در بورس با دیگر روش‌ها این است که معمولا فرایندی زمانبر خواهد بود و شما باید متناسب با حجم مورد نظری که مطابق با قوانین مشخص می‌شود، خرید خود را انجام دهید.

مزیت و معایب خرید میلگرد از بورس نسبت به دیگر روش ها

خرید میلگرد از بورس کالا، همانند دیگر روش های ممکن مزایا و معایبی دارد که می بایست پیش از اقدام به ان ها توجه نمود. از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مناسب: قیمت میلگرد در بورس کالا نسبت به بازار آزاد، مناسب‌تر و البته به صرفه تر است و می تواند در نهایت منجر به کاهش هزینه گردد.
 • شفافیت قیمت: قیمت میلگرد در بورس کالا بر اساس عرضه و تقاضا و همچنین میزان رقابتی که بین عرضه کنندگان اتفاق می افتد، تعیین می‌شود. این امر باعث می‌شود که قیمت میلگرد در بورس کالا شفاف‌تر از بازار آزاد باشد.
 • امکان خرید در حجم بالا: در بورس کالا، امکان خرید میلگرد در حجم بالا وجود دارد. این امر برای پروژه‌های عمرانی و صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

با این حال، خرید از بورس کالا نیز معایبی دارد. از جمله معایب این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانش بورسی: برای خرید میلگرد از بورس، باید دانش کافی در مورد بورس داشته باشید در غیر این صورت، ممکن است دچار ضرر و زیان شوید.
 • پرداخت کارمزد: برای انجام معاملات بورسی، باید کارمزد به کارگزاری پرداخت کنید.
 • زمان بر بودن: انجام معاملات بورسی به نسبت به خرید در بازار و روش های موجود ، زمان‌بر است. بنابراین، نیاز دارید برای پروژه های خود سریعا میلگرد تهیه کنید، این روش مناسب نخواهد بود.

چه کارخانه هایی در بورس کالا میلگرد عرضه می کنند؟

درحال‌حاضر چندین کارخانه مختلف در بورس کالا به عرضه میلگرد مشغول هستند که البته باید در هنگام خرید میلگرد از بورس به نماد اختصاصی هر کدام از کارخانه‌جات توجه داشته باشید. تعدادی از آنها به شرح زیر است:

 • سبد میلگرد مخلوط متعلق به مجتمع فولاد ظفر بناب
 • میلگرد فولاد آذربایجان با عنوان سبد میلگرد 14 تا 32- A3
 • میلگرد آذر فولاد امین با نام سبد میلگرد 14 تا 32- A3
 • سبد میلگرد مخلوط که متعلق به ذوب آهن اصفهان است.
 • سبد میلگرد 14 تا 25 از سوی کارخانه صنعت بناب
 • محصول مجتمع فولاد خراسان با نام سبد میلگرد 14 تا 28- A3
 • سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 مربوط به صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه
 • صبا فولاد زاگرس نیز با نماد سبد میلگرد 14 تا 32- A3 در بورس حضور دارد.
 • فولاد روهینا جنوب نیز سبد میلگرد مخلوط را در بورس ارائه می‌دهد.
 • میلگرد سیرجان هم از جمله میلگردهای پر طرف دار در بازار بورس است.

میلگرد سیرجان، دارنده سهم عظیم از بورس

میلگرد جهان فولاد سیرجان یکی از محصولات تولیدی شرکت فولاد سیرجان است که در بورس کالا نیز عرضه می‌شود. این محصول با کیفیت بالا و قیمت مناسب، توانسته است سهم قابل توجهی از بازار بورس کالا را به خود اختصاص دهد. به استناد از گزارش بورس کالا سال ۱۴۰۰، شرکت فولاد سیرجان توانسته با عرضه بیش از ۱.۵ میلیون تن میلگرد در بورس که معادل حدود ۴۰ درصد از کل عرضه میلگرد در بورس کالا است، رتبه اول عرضه‌کنندگان میلگرد در بورس کالا را نصیب خود کند و به این ترتیب خریداران بسیاری خواهان این میلگرد باشند. میلگرد سیرجان با کیفیت بالای محصولات خود که نشات گرفته از مواد اولیه باکیفیت و تجهیزات پیشرفته است، توانست در این بازار رکوردار شود. از سوی دیگر میلگرد جهان فولاد سیرجان از سایز ۱۰ الی ۳۲ در آنالیز A3 که پرکاربردترین سایز میلگرد است را به صورت گسترده تولید نماید و با بهترین قیمت عرضه کند. میلگرد سیرجان با استفاده از مواد اولیه داخلی تولید می‌شود. این امر باعث شده است که هزینه‌های تولید این محصول کاهش یابد.
لازم به ذکر است میلگرد سیرجان دارای مقاومت تسلیم بالا، مقاومت کششی بالا و استحکام بالایی است. این امر باعث می‌شود که این محصول در برابر عوامل مختلف مانند خوردگی، سایش و ضربه مقاوم باشد.

خرید میلگرد آذر فولاد امین به صورت مستقیم از بورس

میلگرد آذر فولاد امین در گریدهای A2 و A3 تولید می شود. میلگرد A2 برای مصارف ساختمانی و میلگرد A3 برای مصارف صنعتی کاربرد دارد. میلگرد آذر فولاد امین دارای استانداردهای ملی و بین المللی است. میلگرد آذر فولاد امین به عنوان یکی از میلگردهای با کیفیت در بازار فولاد مطرح است که به واسطه پوشش تمامی سایزها و استانداردها، بسیاری از صنایع به خصوص ساخت و ساز، از این میلگرد استفاده می کنند. از این رو خرید و فروش میلگرد آذر فولاد امین از طرق مختلف امکان می پذیرد. همان طور که اشاره شد، یکی از روش های خرید، بورس کالا است که در آن، کارخانه حجم بالایی از این محصول را ارائه می دهد. بورس کالا، بازاری رسمی و شفاف برای خرید و فروش محصولات صنعتی است. در بورس کالا، قیمت محصولات صنعتی، بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. برای خرید میلگرد میلگرد آذر فولاد امین از بورس کالا پس از ثبت نام و باز کردن حساب کارگزاری، می توانید اقدام به خرید میلگرد آذر فولاد امین کنید. برای این کار، باید وارد سامانه معاملاتی کارگزاری خود شوید. در سامانه معاملاتی، می توانید قیمت میلگرد آذر فولاد امین را مشاهده کرده و سفارش خرید خود را ثبت کنید.

برای ثبت سفارش خرید، باید موارد زیر را مشخص کنید:

 • نماد میلگرد آذر فولاد امین (IRZ32A3)
 • تعداد تن میلگرد مورد نیاز
 • قیمت پیشنهادی

پس از ثبت سفارش، سفارش شما در صف خرید قرار می گیرد. در صورت رسیدن لیست قیمت میلگرد آذر فولاد امین به قیمت پیشنهادی شما، سفارش شما اجرا می شود.

میلگرد نیشابور؛ عرضه مستقیم در بورس با بهترین قیمت

یکی از محصولات کارخانه فولاد خراسان، میلگرد خراسان است که به واسطه کیفیت و پوشش همه ابعاد و سایزها، در سبد محصولات بورس قرار دارد. میلگرد آجدار نیشابور در سایزهای ۱۰ الی ۳۲ در آنالیز A3 تولید و روانه بازار می گردد. میلگرد نیشابور با توجه به کیفیت و استاندارد تولید، از همه لحاظ مورد تایید خریداران است، از این رو دسترسی به آخرین قیمت میلگرد نیشابور بسیار مورد اهمیت است. از سوی دیگر عرضه حجم عظیمی از میلگرد ها این کارخانه در بورس، سبب شده به عنوان یکی از کارخانه های با عرضه بالا در بورس شناخته شود. لازم به ذکر است قیمت میلگرد نیشابور امروز طبق قیمت مصوب کارخانه فولاد خراسان در بازار بورس عرضه می گردد که سپس در طی رقابتی که ایجاد می شود، نوساناتی خواهد داشت.

خرید میلگرد از بورس ؛ اره یا نه؟

در برهه اخیر، قیمت میلگرد در بازار آزاد، به دلیل شرایط اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، افزایش یافته است. این امر باعث شده است که قیمت میلگرد در بورس کالا، نسبت به بازار آزاد، مناسب‌تر باشد. علاوه بر این، قیمت میلگرد در بورس کالا، بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. این امر باعث می‌شود که قیمت میلگرد در بورس کالا، شفاف‌تر از بازار آزاد باشد. در نهایت، اگر شما به دنبال خرید میلگرد با قیمت مناسب و شفافیت هستید، خرید مستقیم از بورس کالا گزینه مناسبی است. از سوی دیگر کارخانه با توجه به شرایط رقابتی بالا، تلاش می کنند، قیمت محصولات خود را همراه با کیفیت بالا ، به بهترین نحو و به سود مشتری ارائه دهند.

https://www.asianews.ir/u/dUC
اخبار مرتبط
با اطمینان می‌توان گفت که میلگرد یکی از مهم‌ترین قطعات در حوزه ساخت و ساز است. هیچ سازه‌ای را نمی‌بینیم که بدون استفاده از این محصول ساخته شده باشد. محاسبه نرخ مصالح مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان، از جمله میلگرد و تیرآهن در پروژه‌های عمرانی، یک مسئله مهم و ضروری است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید