صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۹ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۷:۰۷
کد خبر: 19510
گزارشگر: 464
۱۴۷
۰
۰
۰
وضعیت جوی غرب آسیا

بیشترین افزایش دما در عراق و ایران

بیشترین افزایش دما در عراق و ایران
رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به گزارش‌های منتشر شده از وضعیت جوی غرب آسیا گفت: بر اساس آن بیشترین افزایش دما در این منطقه در عراق و ایران و بیشترین کاهش بارش در افغانستان و آذربایجان ثبت شده است.

 به گزارش آسیانیوز؛ سحر تاجبخش در هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم که امروز در کتابخانه ملی برگزار شد، با بیان اینکه تغییر اقلیم یک موضوع بسیار مهم در سطح جهانی، منطقه‌ای و ملی است، اظهار کرد: تغییر اقلیم موجب ایجاد چالش‌هایی شده است. مهم‌ترین موضوع در شصتمین اجلاس هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم (IPCC) گزارش‌هایی درباره تغییر اقلیم بود و مصوب شد که سه گزارش در این حوزه تهیه و ارائه شود.

وی اضافه کرد: سازگاری با تغییرات اقلیمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است این در حالیست که در سطح ملیt منطقه‌ای و بین المللی با افزایش رخدادهای حدی مواجه هستیم و این وضعیت همه کشورها را تهدید می‌کند.

رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سازگاری با تغییرات اقلیمی راهکار اصلی گفت: کاهش گازهای گلخانه‌ای نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاجبخش اضافه کرد: موضوع تغییر اقلیم موجب افزایش دما در مقیاس جهانی شده است. گزارش مربوط به منطقه آسیا در سال ۲۰۲۲ بیانگر آن است که افزایش رخداد پدیده‌های حدی موجب ایجاد آسیب‌های جدی مانند مانند وقوع سیلاب‌های شدید شده است. در واقع افزایش دما و کاهش بارش در غالب مناطق غرب آسیا دیده می‌شود. بیشترین افزایش دما در این منطقه در عراق و ایران و بیشترین کاهش بارش در افغانستان و آذربایجان ثبت شده است.

وی در ادامه گفت: در سال ۲۰۲۳ بر اساس آخرین بررسی‌های انجام شده روند افزایش دما به ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از میانگین جهانی رسیده است و سال گذشته میلادی به عنوان گرم‌ترین سال تاریخ ثبت شد و سال ۲۰۲۴ می‌تواند گرم‌تر نیز باشد.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی بیشترین تغییرات دما در عرض‌های حاره و جنبه حاره‌ای اتفاق افتاده است و شاهد افزایش تراز آب دریاها نیز بوده‌ایم.

تاجبخش در پایان اظهارکرد: حرکت به سمت توسعه پایدار و ایجاد شهرها و کشورهای تاب‌آور راهکار مواجهه با تغییرات اقلیمی است و خوشبختانه پنجره سازگاری با تغییرات اقلیمی همچنان باز است.
اخبار مرتبط

https://www.asianews.ir/u/dWU
اخبار مرتبط
مقامات صنعت برق کشور از احتمال تعطیلی ادارات و سازمان ها به دلیل گرمای شدید در پایتخت خبر دادند. این در حالی است که براساس برخی اخبار غیر رسمی دمای هوای پایتخت روز گذشته از ۴۸ درجه سانتیگراد عبور کرد!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید