صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ / ۰۸:۴۴
کد خبر: 19642
گزارشگر: 464
۱۹۰
۰
۰
۰
نتیجه یک تحقیق:

خطر فشار مالی بر سلامت

خطر فشار مالی بر سلامت
افرادی که معمولاً با مشکل مالی همراه هستند، تقریباً ۶۰ درصد بیشتر احتمال دارد که چهار سال بعد یکی از تغییرات پرخطر را تجربه کنند.

به گزارش آسیانیوز؛ دانشمندان در تحقیق جدیدی اعلام کرده‌اند که فشار مالی علاوه بر سلامت روان، می‌تواند تأثیرات منفی دیگری را نیز برای افراد به‌همراه داشته باشد. براساس این مطالعه که توسط محققان بریتانیایی انجام شده‌، استرس ناشی از کمبود پول با تغییرات طولانی‌مدت در نشانگرهای سلامت مهم همراه است؛ ازجمله مواردی که با سیستم ایمنی، سیستم عصبی و سیستم هورمونی افراد در ارتباط هستند.

 محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) و کالج کینگز در بریتانیا می‌گویند که مطالعه آن‌ها اولین تحلیلی است که نحوه ارتباط انواع مختلف استرس مزمن با نشانگرهای سلامتی در گروه‌های مسن‌تر را بررسی می‌کند و برای انجام آن از داده‌های نزدیک به ۵۰۰۰ بزرگسال بالای ۵۰ سال استفاده شده است.

از بین تمام شش عامل استرس‌زای رایجی که در این مطالعه بررسی شده (ازجمله فشار مالی، مراقبت، ناتوانی، سوگ، بیماری و طلاق)، فشار مالی با پرخطرترین تغییرات سلامتی در درازمدت همراه بوده است.

خطر فشار مالی

میزان احتمالی خطرناک‌بودن فشارهای اشاره‌شده با استفاده از چهار نشانگر زیستی خون بررسی شده‌اند. هورمون کورتیزول که در پاسخ به استرس تولید می‌شود، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و فیبرینوژن که به‌عنوان عوامل ایمنی به التهاب پاسخ می‌دهند و پروتئین فاکتور رشد شبه‌انسولین 1 (IGF-1) که با پیری و طول عمر مرتبط است.

شرکت‌کنندگان در این تحقیق ادعا کرده‌اند که اغلب تحت استرس هستند و افرادی که صرفاً از نظر مالی مشکل داشته‌اند، تقریباً ۶۰ درصد بیشتر احتمال داشت که چهار سال بعد یکی از تغییرات پرخطر را تجربه کنند. همچنین به‌ازای هر استرس اضافه، مانند طلاق، این احتمال 19 درصد افزایش می‌یابد.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که در این تحقیق عوامل ژنتیکی، اجتماعی-اقتصادی، سن جنسیت یا شیوه زندگی درنظر گرفته نشده است.

در این مطالعه، استرس مال، سوگ و ابتلا به بیماری طولانی مدت بیشتر از سایر عوامل باعث ایجاد تغییرات طولانی‌مدت در نشانگرهای ایمنی و عصبی شده است. به گفته دانشمندان، این امر اثر فیزیکی مداوم استرس مزمن را نشان می‌دهد.

https://www.asianews.ir/u/dZ6
اخبار مرتبط
خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد دولت جو بایدن در حال بررسی راهی برای کم کردن فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم‌های اقتصادی از جمله تحریم‌های نفتی با حمایت از منابعی مانند وام صندوق بین المللی پول به ایران است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید