صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ / ۲۰:۱۲
کد خبر: 19686
گزارشگر: 464
۱۹۰
۰
۰
۰
مبارزه با تورم

با استعفای رییس بانک مرکزی ترکیه، اقتصاد این کشور به کدام سو می‌رود؟

با استعفای رییس بانک مرکزی ترکیه، اقتصاد این کشور به کدام سو می‌رود؟
در سال‌های اخیر، اقتصاد ترکیه تحولات و تلاطم‌های بسیاری را تجربه کرده است که به‌ویژه درخصوص سیاست‌های مالی و تعیین نرخ بهره روی داد.


به گزارش آسیانیوز به نقل از یورونیوز، این بار تغییر رئیس بانک مرکزی ترکیه با موارد قبلی متفاوت بود. رؤسای قبلی بانک مرکزی ترکیه به دلیل همراهی نکردن با طرح غیرمتعارف رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور برای پایین نگه داشتن نرخ‌ بهره بانکی برای مبارزه با تورم از سوی شخص رئیس‌‌جمهور برکنار شده بودند.

این در حالی است که حفیظه غایه ارکان علت استعفای خود را «کارزار بزرگ ترور شخصیتی» عنوان کرده است. خانم ارکان پس از انتشار ادعاهایی مبنی بر خویشاوندسالاری و پارتی‌بازی، استعفا داد.

پس از استعفای خانم ارکان، فاتح کاراهان سکان هدایت بانک مرکزی ترکیه را بر عهده گرفت. اینطور به نظر می‌رسد که آقای کاراهان که سابقه معاونت پیشین بانک مرکزی را در کارنامه خود دارد، همچنان میزان بالای نرخ‌های بهره را حفظ خواهد کرد.

پس از انتخاب مجدد اردوغان در ماه مه گذشته، وی در چرخشی آشکار در سیاست‌های غیرمتعارف خودش، نرخ بهره بانکی را چندین بار افزایش داد. به گفته اقتصاددانان،‌ سیاست پیشین اردوغان در پایین نگه داشتن نرخ بهره منجر شد تا بحران ارزی بوجود آید و خانوارهای ترکیه‌ای برای تامین کالاهای اساسی خود دچار مشکل شوند.

https://www.asianews.ir/u/dZP
اخبار مرتبط
در حالی که به دلیل افت شدید قیمت لیر مواجهه با ترکیه برای بانک‌های خارجی زیان‌ده است و لیر از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا به امروز ۲۶ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده ؛ واردات و خرید کالاهای اساسی را برای همه ساکنان ترکیه بسیار چالش برانگیزتر شده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید