صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۱:۰۰
کد خبر: 19827
گزارشگر: 464
۲۲۹۴
۰
۰
۱
شرکت ملی گاز اعلام کرد:

خرابکاری؛ علت قطعی خطوط اصلی گاز / قطع گاز صنایع و ادارات ۳ استان

خرابکاری؛ علت قطعی خطوط اصلی گاز / قطع گاز صنایع و ادارات ۳ استان
در پی خرابکاری در خطوط اصلی؛ گاز صنایع و ادارات استان های خراسان‌شمالی، لرستان و زنجان هم قطع شد.
به گزارش آسیانیوز، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز از اقدام خرابکارانه در خطوط اصلی سراسری گاز و قطع گاز صنایع و ادارات 3 استان خبر داد.

  سعید عقلی با اشاره به وقوع انفجار در شبکه سراسری گاز و در استان چهارمحال و بختیاری، اعلام کرد: حوالی ساعت یک بامداد امروز، اقدام خرابکارانه در چند منطقه خطوط اصلی سراسری گاز رخ داد و بلافاصله جلسه مدیریت بحران با حضور وزیر نفت، معاونان و دستگاه‌های امنیتی برگزار شد.


وی افزود: انفجارها در دو شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری و صفاشهر استان فارس رخ داده ولی مناطق ایمن‌سازی و عملیات اجرایی تعمیرات آغاز شده است.

همچنین مدیریت شبکه گاز در همه شهرها و روستاها پایدار نگه داشته اما بخشی از روستاهای استان اصفهان و نزدیک به این خط، دچار افت فشار و قطعی گاز بوده که مقدمات تأمین سوخت مایع و گاز مایع در حال انجام است.

به گفته عقلی، مشکلی در تامین گاز شهرها وجود ندارد و مردم نگران نباشند.

براساس این گزارش، استاندار خراسان‌شمالی هم از تصمیم ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران مبنی بر قطع گاز صنایع و ادارات استان برای پیشگیری از افت فشار گاز و تا اطلاع ثانوی خبر داد. همچنین نوبت عصر کلیه مدارس استان، تعطیل و به صورت مجازی شد.

علاوه بر این گاز صنایع و ادارات استان های لرستان و زنجان هم قطع شد.

انفجار در کدام خط انتقال اتفاق افتاد؟

خط گازی که منفجر شد، شریان اصلی انتقال گاز طبیعی از پالایشگاه‌های خلیج فارس به سمت شهرهای بزرگ از جمله تهران، اصفهان و مشهد است.

 

نادر رابطی روز چهارشنبه با بیان اینکه این محدودیت‌ها به دلیل وقوع انفجار در خط اصلی انتقال گاز سراسری کشور انجام شده است، افزود:‌ با تهمیدات لازم مصرف گاز مدیریت می شود تا مشکلی برای مشترکان این انرژی روی ندهد.
به دنبال انفجار در خط لوله گاز سراسری در بروجن چهارمحال و بختیاری که به کفته مسئولان، بر اثر یک خرابکاری رخ داده، گاز صنایع و ادارات چند استان قطع شده است.


مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان گفت: گاز ادارات استان به منظور مدیریت مصرف و جلوگیری از قطعی گاز طبیعی در بخش خانگی،‌ قطع و در مصرف صنایع نیز محدودیت‌هایی اعمال شد.

نادر رابطی روز چهارشنبه با بیان اینکه این محدودیت‌ها به دلیل وقوع انفجار در خط اصلی انتقال گاز سراسری کشور انجام شده است، افزود:‌ با تهمیدات لازم مصرف گاز مدیریت می شود تا مشکلی برای مشترکان این انرژی روی ندهد.

وی یادآور شد:‌ از دقایق اولیه این حادثه که از نخستین ساعات بامداد امروز روی داد به منظور مدیریت مصرف پیامک هایی با مضمون " به دلیل افت فشار گاز و به جهت حفظ پایداری شبکه گاز شهری،‌ جریان گاز واحدهای صنعتی،‌ تجاری،‌ ورزشی،‌ اداری و آموزشی از ساعت ۶ صبح قطع می شود "،‌ ارسال شد.

رابطی از مشترکان گاز طبیعی خواست ضمن صرفه جویی در مصرف این انرژی،‌ واحدهایی که گاز آنها قطع شده است اقدامات ایمنی را هنگام برقراری مجدد این انرژی مدنظر قرار دهند و صنایع نیز در این مدت از سوخت جایگزین استفاده کنند.

حادثه انفجار گاز ساعت یک بامداد چهارشنبه در چند نقطه موجب بروز آتش‌سوزی در خط لوله اصلی و قطعی گاز شد.

شرکت گاز استان زنجان هم اکنون ۴۰۴ هزار و ۹۷۲ مشترک دارد که این میزان، ۱۰۰ درصد شهرهای استان و ۹۵.۵ درصد خانوارهای روستایی را شامل می شود.

تاکنون بیشتر روستاهای نزدیک به شهرهای استان گازرسانی شده است و تنها برخی از روستاهای سخت گذر و کمتر از ۲۰ خانوار استان از گاز طبیعی بی بهره هستند.


قطع گاز ادارات و صنایع لرستان تا اطلاع ثانوی۱۴۰۲/۱۱/۲۵ - ۱۰:۳۸


ستاد مدیریت بحران لرستان گفت: پیرو مصوبه ستاد مدیریت بحران استان گاز تمامی ادارات، دستگاه‌های اجرایی و صنایع تا اطلاع بعدی قطع خواهد بود.

ستاد مدیریت بحران لرستان گفت:در پی انفجار شب گذشته در خطوط انتقال گاز به اطلاع می‌رساند پیرو مصوبه ستاد مدیریت بحران استان گاز تمامی ادارات، دستگاه‌های اجرایی و صنایع تا اطلاع بعدی قطع خواهد بود.

بر این اساس برای گاز خانگی و مشترکین عادی تا این لحظه هیچگونه محدودیتی در نظر گرفته نشده است.

گاز صنایع و اداره های خراسان شمالی قطع شد۱۴۰۲/۱۱/۲۵ - ۱۰:۳۸


مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: به دنبال تصمیم ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران و تصمیم دیسپاچینگ شرکت گاز در خصوص پیشگیری از افت فشار گاز، مصرف تمامی صنایع و اداره های این استان از امروز چهارشنبه تا اطلاع ثانوی قطع شد.

غلامرضا شفیق اظهار کرد: مصرف گاز تمامی ادارات سطح استان قطع و باید از سوخت جایگزین استفاده کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی تصریح کرد: فعالیت تمامی جایگاه های عرضه سوخت CNG در سراسر استان به مدت ۲۴ ساعت تعطیل شد.

وی افزود: همچنین فعالیت سالن های ورزشی و فرهنگی سطح استان تا اطلاع ثانوی تعطیل و فعالیت شیفت عصر تمامی مدارس استان تعطیل و به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

شفیق خاطرنشان کرد: از عموم هم استانی ها نیز درخواست می شود در مصرف گاز حداکثر صرفه جویی را اعمال کنند.

خراسان شمالی یک میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند و در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و حدود ۱۰۰ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارند.

https://www.asianews.ir/u/e26
اخبار مرتبط
دلایل غیرفنی متولیان حوزه نفت در زمستان 1401 که سرپوشی برای ناکارآمدی مدیریت حوزه نفت و گاز کشور محسوب می شد، دلیل اتفاقاتی شد که قرار بود در اروپا روی دهد، اما چرا هزاران کیلومتر این طرف تر در کشور دارنده دومین منابع گازی جهان، اتفاق افتاد؟
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید