صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
شنبه / ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ / ۱۰:۲۲
کد خبر: 20219
گزارشگر: 464
۲۹۹
۰
۰
۱
برنده جایزه نخل طلای کن

پائولو تاویانی،فیلمساز برجسته ایتالیایی درگذشت

پائولو تاویانی،فیلمساز برجسته ایتالیایی درگذشت
«پائولو» به همراه برادرش «ویتوریو» که چند سال پیش در سال ۸۸ سالگی درگذشت، سال‌ها تحت عنوان برادران «تاویانی» فیلم می‌ساختند و در سال ۲۰۱۲ و در حالی که در اوایل سن هشتادسالگی بودند با مستند «سزار باید بمیرد» موفق به کسب جایزه خرس طلای بهترین فیلم جشنواره برلین شدند.به گزارش آسیانیوز؛ پائولو تاویانی فیلمساز برجسته ایتالیایی در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

«روبرتو گوالتیری» شهردار رم اعلام کرد «پائولو تاویانی» فیلمساز ایتالیایی که فیلم زندگی‌نامه‌ای برجسته او «پدرسالار» برنده جایزه نخل طلای کن در سال ۱۹۷۷ شد در سن ۹۲ سالگی از دنیا رفت.

«پائولو تاویانی» برای بیش از سه دهه همراه با برادرش ویتوریو تحت عنوان برادران تاویانی یکی از بزرگترین زوج‌های سینمایی را تشکیل داده بودند.

«پائولو» به همراه برادرش «ویتوریو» که چند سال پیش در سال ۸۸ سالگی درگذشت، سال‌ها تحت عنوان برادران «تاویانی» فیلم می‌ساختند و در سال ۲۰۱۲ و در حالی که در اوایل سن هشتادسالگی بودند با مستند «سزار باید بمیرد» موفق به کسب جایزه خرس طلای بهترین فیلم جشنواره برلین شدند. این فیلم روایتگر چند زندانی در یک زندان با امنیت بسیار بالاست که یکی از نمایش‌های تراژدی شکسپیر را روی صحنه می‌برند. در آن زمان «ویتوریو تاویانی» گفت او و برادرش با ساخت این فیلم می‌خواهند یادآور شوند که حتی چند هم‌سلولی در یک زندان که در سرشان فکر مجازاتی سخت را می‌پرورانند نیز انسان هستند و انسان می‌مانند.

اولین موفقیت برادران «تاویانی» در سال ۱۹۷۷ میلادی رقم خورد که موفق به کسب جایزه نخل طلای بهترین فیلم جشنواره کن با فیلم «پدرسالار» شدند. این فیلم درباره چوپانی در ساردیناست که تلاش می‌کند با آموزش خود از دست پدر دیکتاتورش فرار کند.

برادران «تاویانی» فعالیت خود را از خبرنگاری آغاز کردند و سپس به سمت ساخت فیلم‌های بلند به سبک مستند روی آوردند و در طول بیش از پنج دهه فعالیت سینمایی جوایز متعددی از جشنواره‌های معتبر سینمایی چون کن، ونیز، برلین و جایزه «دیوید دی دوناتلو» ایتالیا را کسب کردند. آخرین فیلم آنها با عنوان «یک امر خصوصی» در سال ۲۰۱۷ ساخته شد که «پائولو» به سبب شرایط سلامتی نامناسب «ویتوریو» کارگردانی آن را بر عهده داشت.

«خرابکاران»(۱۹۶۷)، «زیر نشان عقرب»(۱۹۶۹)، «شب سنت لورنزو»(۱۹۸۲)، «سن‌میکله یک خروس داشت»،‌ «آلونسانفان»، «مردی برای سوختن» و «ایتالیا یک کشور فقیر نیست» نیز از دیگر آثار این دو برادر سینمایی است.

«لئوناردو آدیو» در سال ۲۰۲۲ آخرین فیلم ساخته «پائولو تاویانی» بود که به تنهایی کارگردانی کرد.

https://www.asianews.ir/u/e8s
اخبار مرتبط
هوشنگ گلمکانی منتقد فیلم که خبر خودکشی کیومرث پوراحمد را تایید کرد، گفت: کیومرث از سر افسردگی و ناامیدی بی‌آیندگی و بیهودگی خودکشی کرده و به زندگی خود پایان داده است؛ همین قدر وحشتناک و تکان‌دهنده!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید