صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ / ۱۵:۱۰
کد خبر: 20325
گزارشگر: 464
۳۲۹
۰
۰
۱
مدیرکل میراث‌ فرهنگی گیلان خبر داد؛

بررسی ماسوله برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو

بررسی ماسوله برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو
مدیرکل میراث‌ فرهنگی گیلان تصریح کرد که طی چند ماه گذشته کارشناسان معاونت میراث‌ فرهنگی و ایکوموس طی همکاری کارشناسی در حال بازنگری و تکمیل پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی ماسوله هستند.

به گزارش آسیانیوز؛ کارشناسان ایکوموس، سازمان پاسداری از اماکن میراث فرهنگی جهان، از تاریخ دوازدهم تا هفدهم اسفند ماه در شهر ماسوله در استان گیلان حضور دارند.

 مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان نوشته است که منظر فرهنگی ماسوله از مهمترین ظرفیت‌های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

طبق اظهارات مدیرکل میراث‌ فرهنگی گیلان، سال گذشته پرونده ثبت جهانی ماسوله در کمیته میراث‌ جهانی یونسکو در ریاض مورد بررسی قرار گرفت.

جهانی افزوده که بر اساس نظر کمیته میراث جهانی، مقرر شد ایران با مشورت ایکوموس که نهاد مشورتی یونسکو در بررسی پرونده‌های میراث جهانی است، نسبت به بازنگری این پرونده و اصلاح و تکمیل آن اقدام کند.

جهانی تصریح کرد که طی چند ماه گذشته کارشناسان معاونت میراث‌ فرهنگی و ایکوموس طی همکاری کارشناسی در حال بازنگری و تکمیل پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی ماسوله هستند.

پیشتر شهر تاریخی ماسوله در سال ۲۰۰۷ به عنوان میراث تاریخی یونسکو به طور موقت ثبت شده بود تا راه‌های تغییر و آسیب به این شهر مسدود شود.

همچنین جنگل‌های هیرکانی در تیرماه سال ۱۳۹۸ در چهل و سومین گردهمایی جهانی یونسکو در کشور آذربایجان باکو، به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

لازم به ذکر است که طی چهار دهه گذشته، آثار ارزشمند تاریخی، باستانی و فرهنگی ایران به دلیل سوءمدیریت مسئولان مورد بی‌توجهی قرار گرفته که این امر گاها سبب بروز خسارات جبران‌ناپذیر در این زمینه شده است.

https://www.asianews.ir/u/ead
اخبار مرتبط
فصل پاییز یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به مناطق مختلف ایران است. از آنجا که بخش زیادی از اقلیم ایران گرم و خشک است، در نتیجه فصل پاییز بهترین ایام برای سفر به این مناطق به‌شمار می‌رود و در این فصل می‌توانید به شهرهای زیادی در ایران سفر کرده و لذت ببرید. از جنوب تا شمال و از شرق تا مرکز کشور، جاذبه‌های زیادی در انتظار شماست. در این مطلب بهترین مقاصد سفر برای پاییز را به شما معرفی خواهیم کرد و نکات لازم برای سفر پاییزی و بهترین روش حمل‌‍ونقل آن را معرفی می‌کنیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید