صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ / ۰۰:۰۱
کد خبر: 20433
گزارشگر: 464
۲۳۱
۰
۰
۰
در وضعیت نامطمئن و بی‌ثبات اقتصادی

امنیت سرمایه‌گذاری؛ پیش‌شرط رشد

امنیت سرمایه‌گذاری؛ پیش‌شرط رشد
به اذعان بسیاری از صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی، وضعیت نامطمئن و بی‌ثبات اقتصادی آسیبی به‌مراتب بدتر از رکود و کاهش سطح تولید دارد، چرا که در روندی بلندمدت میل به سرمایه‌گذاری را کاهش داده و امکان حرکت به‌سوی رشد و بهبود وضعیت آتی را از اقتصاد سلب می‌کند.

 

به گزارش آسیانیوز؛ در این زمینه، شاخص امنیت سرمایه‌گذاری، نمادی روشنگر و تعیین‌کننده است و به کمک آن نه تنها تصویری از وضعیت کنونی به‌دست می‌آید، بلکه می‌توان دورنمای اقتصاد را نیز ترسیم و تصویر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارش پایش امنیت سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد که در آن، شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

این شاخص در سال ۱۴۰۱ با کمیّت ۶.۵۶ از ۱۰ (کمیّت ۱۰ به معنای ناامنی مطلق سرمایه‌گذاری) به دست آمده است. درحالی‌که برای سال ۱۴۰۰ مقدار ۶.۱۶، در سال ۱۳۹۹ مقدار ۶.۳۰ و در سال ۱۳۹۸، مقدار ۶.۰۳ محاسبه شده بود. به عبارتی روند آن به سمت نامناسب‌تر شدن رفته است.

 

نامناسب‌ترین مؤلفه‌ها از منظر مشارکت‌کنندگان

در سال ۱۴۰۱ به ترتیب سه مؤلفه «عمل مسئولان ملی به وعده‌های داده‌شده» با کمیت ۸.۷۸ و مؤلفه «میزان حمایت مسئولان استانی از داوطلبان سرمایه‌گذاری» با کمیت ۸.۳۴ و درنهایت مؤلفه «عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده» ۸.۲ به عنوان نامناسب‌ترین مؤلفه‌ها از منظر مشارکت‌کنندگان در پایش‌های سال ۱۴۰۱ شناخته شده‌اند.

این اتفاق در حالی رخ داده است که در سال ۱۴۰۰ مؤلفه «اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات» به عنوان نامناسب‌ترین مؤلفه از منظر مشارکت‌کنندگان در پایش‌های سال ۱۴۰۰ شناخته شده بوده است. از طرفی قرار گرفتن مؤلفه میزان «حمایت مسئولان استانی از داوطلبان سرمایه‌گذاری» در جایگاه دومین مؤلفه نامناسب بسیار قابل توجه و مهم است. در این پایش، فعالان کسب‌وکار، میزان حمایت مسئولان استانی از داوطلبان سرمایه‌گذاری را قابل توجه و مناسب تشخیص نداده‌اند.

ارزیابی امنیت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های کاری

براساس نتایج این مطالعه، برای سال ۱۴۰۱ نیز همانند سال ۱۴۰۰، مجدداً از بین ۹ حوزه فعالیت اقتصادی، حوزه معدن به جز نفت و گاز مناسب‌ترین ارزیابی را به خود اختصاص داده است و در سال ۱۴۰۱ فعالان مشارکت‌کننده در پایش‌ها از حوزه کاری نفت خام و گاز طبیعی، تأمین آب و برق و گاز نامناسب‌ترین ارزیابی را از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری داشته‌اند؛ درحالی که برای سال ۱۴۰۰ این حوزه ارتباطات و توزیع (حمل‌ونقل، انبارداری، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی) بوده که نامناسب‌ترین ارزیابی را از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری از خود نشان داده بوده است.

پراکندگی جغرافیایی امنیت سرمایه‌گذاری در کشور

در سال ۱۴۰۱ به ترتیب چهار استان ایلام، سیستان و بلوچستان، تهران و چهارمحال و بختیاری نامناسب‌ترین وضعیت را در میان استان‌ها به خود اختصاص داده‌اند. درحالی که برای سال ۱۴۰۰ به ترتیب چهار استان تهران، کهگیلویه وبویراحمد و خوزستان و ایلام نامناسب‌ترین وضعیت را در میان استان‌ها به خود اختصاص داده بودند. همچنین در ۱۴۰۱ به ترتیب سه استان خراسان جنوبی، سمنان و قزوین مناسب‌ترین وضعیت را داشته‌اند و در سال ۱۴۰۰ سه استان خراسان جنوبی، سمنان و گلستان مناسب‌ترین وضعیت را به دست آورده بودند.

https://www.asianews.ir/u/ec0
اخبار مرتبط
سرمایه‌گذاران هوشمند حتی در دل تورم و رکود و بحران به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری می‌گردند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید