صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۱۴:۴۸
کد خبر: 21596
گزارشگر: 464
۱۲۹
۰
۰
۰
طبق تازه‌های پزشکی

۵ نکته مهم درمورد بهداشت جنسی

۵ نکته مهم درمورد بهداشت جنسی
دکتر سدرا بات بالاگانشان، محقق "مرکز تحقیقات پروتئینی بنیاد نوو نوردیسک" در دانشگاه کپنهاگ دانمارک با نگاهی موشکافانه این نکات را بررسی کرد.

به گزارش آسیانیوز؛ تازه‌های پزشکی هفته به پنج افسانه در مورد سلامت و  می‌پردازد و نگاهی دارد به احتمال تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان با آزمایش ادرار و اینکه تنباکو چطور به تک‌تک سلول‌های بدن آسیب می‌رساند.

آیا تبخال تناسلی همیشه مسری است یا فقط وقتی زخم ناشی از آن خود را نشان می‌دهد؟ آیا مصرف طولانی‌مدت قرص ضدبارداری، باروری زنان را دچار مشکل می‌کند؟ و آیا واقعا در گذشته پزشکان هیستری زنان (هیجان و احساسات غیرقابل کنترل) را با ارگاسم درمان می‌کردند؟ بسیاری از باورها در مورد سلامت جنسی به غلط در ذهن ما باقی مانده‌اند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، دکتر سدرا بات بالاگانشان، محقق "مرکز تحقیقات پروتئینی بنیاد نوو نوردیسک" در دانشگاه کپنهاگ دانمارک با نگاهی موشکافانه این افسانه‌ها را بررسی کرده است.

آلت تناسلی ختنه شده بهداشتی‌تر از آلت تناسلی ختنه نشده است


خیر. این درست نیست. هرچند به دلیل اینکه پوست آلت ختنه نشده به عقب کشیده می‌شود، برای جلوگیری از تجمع ترشحات یا عفونت، نیاز بیشتری به تمیز کردن دارد.

مصرف طولانی‌مدت قرص‌های ضدبارداری بر باروری زنان تأثیر منفی می‌گذارد


خیر. نتیجه یک مطالعه گسترده در سال ۲۰۱۳ در دانمارک نشان داد که استفاده طولانی‌مدت از قرص‌های ضدبارداری بر احتمال باروری زنان تاثیری ندارد. برخی از زنان ممکن است پس از قطع مصرف قرص، با تاخیر موقت در بارداری مواجه شوند، اما هیچ مدرکی مبنی بر کاهش شانس کلی باردار شدن آنها وجود ندارد.

تبخال تناسلی فقط در زمان بروز زخم، مسری است


خیر. متأسفانه شما می‌توانید ویروس تبخال تناسلی تحت عنوان اچ پی وی را حتی اگر علائمی نداشته باشید منتقل کنید. این امر به دلیل فرآیند انتشار ویروس است. ویروس از پوست و مخاطی که توسط کاندوم پوشانده نشده است، رد می‌شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که درمان با داروهای ضدویروسی می‌تواند انتشار ویروس و در نتیجه انتقال به شرکای جنسی را کاهش دهد.

پزشکان در گذشته، با ارضای زنان "هیستری" را درمان می‌کردند


خیر. این افسانه‌ای است که توسط کتاب "تکنولوژی ارگاسم" نوشته ریچل پی. مینز در سال ۱۹۹۹ منتشر شده است. این نویسنده ادعا می‌کند که "تا اوایل قرن بیستم در غرب، ارگاسم اصلی‌ترین راه درمان زنانی بود که از هیستری (هیجان و احساسات غیرقابل کنترل) رنج می‌بردند." این موضوع توسط مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ به کلی رد شد.

احتمال تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان با آزمایش ادرار

محققان در حال تحقیق بر روی نوعی آزمایش ادرار هستند که به تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه کمک می‌کند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان دانشگاه ویرجینیا که مطالعه خود را در مجله "انجمن شیمی آمریکا" منتشر کردند، این فناوری را بسیار امیدوارکننده دانستند و البته تأکید کردند که این فرآیند تشخیصی هنوز در "مراحل اولیه" است.

هدف محققان این است که پزشکان متخصص از این اطلاعات، همراه با آزمایش خون، سونوگرافی واژینال و سابقه خانوادگی برای تشخیص و درمان سرطان تخمدان در مراحل اولیه استفاده کنند.

هزاران ذره ریز به نام "پپتید" در ادرار وجود دارد که برخی از آنها نشان‌دهنده سرطان تخمدان هستند. فناوری جدید می‌تواند این پپتیدها را با استفاده از حسگر نانوحفره‌ای (منافذی با اندازه نانومتر) که قابلیت تشخیص چندین پپتید را دارد، به طور موثر و دقیق شناسایی کند.

محققان ۱۳ پپتید را شناسایی و تجزیه و تحلیل کردند، یکی از آن‌ها "گلیکوپروتئین آلفا- ۲" بود که نشانه‌ای شناخته‌شده در ادرار افراد مبتلا به سرطان تخمدان است.

به گفته محققان، آنها اکنون می‌دانند که فرم پپتیدها چگونه است و چگونه می‌توان از آنها برای تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه استفاده کرد. این فناوری، امیدی تازه برای بیماران و پزشکان است.

محققان پیش‌بینی می‌کنند که استفاده از فناوری نانو برای تشخیص و درمان سایر بیماری‌ها در آینده نزدیک افزایش پیدا کند.

دکتر دنا گربر، انکولوژیست زنان در مرکز سرطان دانشگاه نیویورک که در این تحقیق شرکت نکرده بود، گفت: «در حال حاضر هیچ غربالگری مفید یا در دسترسی برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان وجود ندارد و اکثر مواقع این بیماری در مرحله سه و چهار، زمانی که علائم بیماری ظاهر می‌شوند، تشخیص داده می‌شود. هر چیزی که احتمال تشخیص سرطان در مراحل اولیه را افزایش دهد، بدون شک شانس درمان را بیشتر می‌کند و این بسیار خوشحال‌کننده است.»

تنباکو چطور به تک تک سلول‌های بدن آسیب می‌رساند؟

دود تنباکو بعد از وارد شدن به دهان، به ریه‌ها و سلول‌ها رفته و سپس سیستم‌های عصبی را متأثر می‌کند.

همان ماده تیره‌ای که به فیلتر سیگار چسبیده است، وارد ریه‌های شما شده و دیواره آن را سیاه می‌کند.

به نوشته مدیکال اکسپرس، لذت مصرف تنباکو، در مقایسه با آسیب‌های بی‌شماری که به سلول‌ها وارد می‌کند، بی‌معنی به نظر می‌رسد. دود تنباکو بعد از وارد شدن به دهان، به ریه‌ها و سلول‌ها رفته و سپس سیستم‌های عصبی را متأثر می‌کند. در هر مرحله، اثرات علمی ثابت‌شده‌ای را که این ماده در سطح میکروسکوپی و سلولی بر بدن ما دارد، خواهیم دید.

اثرات اولیه در دهان و حلق

اولین سلول‌هایی که دود را دریافت می‌کنند در دهان، بینی و گلو هستند. این دود حاوی ۵۰ ماده سرطان‌زا است که به سرعت در بزاق و مایعات بینی حل می‌شوند، به تمام سلول‌های این ناحیه می‌رسند و باعث مرگ سلولی می‌شوند.

در بدترین حالت، آنها باعث "جهش DNA " می‌شوند که می‌تواند منجر به ایجاد سرطان شود. هرچند تنباکو را بیشتر با سرطان ریه مرتبط می‌دانیم، اما یکی از مهم‌ترین عوامل خطر، ایجاد سرطان دهان است که در رده هشتم میان سرطان‌های مرگبار قرار دارد.

علاوه بر این، تنباکو باعث تغییراتی در عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. همچنین دود تنباکو حس چشایی و بویایی را از ما سلب می‌کند و طعم تلخ تقریباً مداومی در دهان باقی می‌گذارد. این نتیجه ضعف اندام‌های حسی ما است.

آسیب ریه

دود تنباکو علائمی در ریه‌ها ایجاد می‌کند که بسیاری از آنها تحت عنوان بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD دسته‌بندی می‌شوند. در این بیماری، عدم تعادل ناشی از تنباکو در سلول‌های دهان، بینی و گلو باعث می‌شود که آنها مخاط غلیظ‌تری تولید کنند. علاوه بر این، برونش‌ (مسیر هوایی ریه بعد از نای) مسدود می‌شود و علائمی شبیه خفگی ایجاد می‌کند. افراد مبتلا به COPD بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان ریه هستند.

قیر سیاه و ماکروفاژها

ریه‌ها سرشار از "ماکروفاژها" هستند. ماکروفاژها سلول‌های ایمنی بدن هستند که سلول‌های مرده، سلول‌های سرطانی و میکروب‌ها را شناسایی کرده و می‌بلعند. آنها در واکنش به حملات و دفاع از بدن، نقش کلیدی دارند. فعالیت این سلول‌ها در افراد سیگاری مختل می‌شود. آنها قیر حاصل از دود را می بلعند و می میرند و در نهایت به ریه‌های فرد سیگاری ظاهری سیاه‌شده می‌دهند.

اثرات نیکوتین بر نورون‌ها: وابستگی و اعتیاد

اثرات لذت‌آور سیگار نتیجه نیکوتین است، یک ماده شیمیایی که با تحریک گیرنده‌های مغز، تعداد آنها را کاهش می‌دهد و در واقع حساسیت‌زدایی می‌کند. در نتیجه، به مرور برای رسیدن به لذت اولیه، به مقادیر بیشتری از تحریک نیاز است. اعتیاد به مواد این‌گونه به وجود می‌آید. این فرآیند حساسیت‌زدایی نه تنها وابستگی به نیکوتین ایجاد می‌کند، بلکه می‌تواند به بیماری‌های دیگری مانند از دست دادن حافظه، افسردگی، اسکیزوفرنی، روان‌پریشی و اضطراب منجر شود.


https://www.asianews.ir/u/euT
اخبار مرتبط
لیزر موهای زائد تناسلی یک فرآیند کاهش موهای زائد در منطقه تناسلی با استفاده از انرژی لیزر است. این فرآیند برای همه افراد مناسب است و به عنوان یک روش موثر و محبوب برای کاهش رشد موهای زائد در ناحیه تناسلی به کار می‌رود.
چند ویژگی در عادات زن و مرد، ممکن از روز نخست دیدار سبب خراب شدن رابطه شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید