صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / ۲۱:۱۲
کد خبر: 21759
گزارشگر: 2
۱۲۶
۰
۰
۲
طراحی دکوراسیون خانه

کدام کاغذ دیواری ‌ها برای خانه‌های کم‌ نور مناسب هستند؟

کدام کاغذ دیواری ‌ها برای خانه‌های کم‌ نور مناسب هستند؟
در این مقاله یکی از راه‌کارهای مؤثر برای خانه‌های کم نور یعنی استفاده از کاغذ دیواری و اینکه طرح و مدل کاغذ دیواری چی خوبه را بررسی کرده و تمام نکات مربوط به آن را توضیح خواهیم داد. همچنین در پایان، ترفندها و نکاتی را آموزش می‌دهیم که به کمک آن می‌توانید فضای پرنورتری را داشته باشید.

اگر توجه کرده‌باشید، موقع خرید یا اجاره یک خانه یا دفتر، یکی از مزایایی که کارشناس املاک به آن اشاره می‌کند، میزان نورگیر آن فضاست. پرنور بودن یک محیط، از جمله ویژگی‌های بسیار مهم آن بوده که برای همه اهمیت زیادی دارد. اکثر افراد اگر حق انتخاب داشته‌باشند، اصلا به سراغ فضاهای کم‌ نور نمی‌روند.
علت این امر این است که فضاهای کم نور، احساس دلگیری دارند و صمیمی به‌نظر نمی‌رسند. همچنین در فصول سرد سال، این مورد باعث سردترشدن محیط می‌شود. در محیط‌های کم نور از گیاهان نیز نمی‌توان نگهداری کرد و احساس شادابی و نشاط به‌طور قابل توجهی کم می‌شود.
اما گاهی اوقات به دلایلی مثل کمبود بودجه یا موارد دیگر، مجبور می‌شویم که فضاهایی با نور کم را انتخاب کنیم. حتی گاهی ممکن است فقط یک اتاق این ویژگی منفی را داشته‌باشد.
نداشتن پنجره، پنجره‌های کوچک، سقف کوتاه و ساخت غیراصولی دیوارها در یک محیط باعث کمبود نور در آن می‌شود. اگر با چنین مواردی روبه‌رو هستید، نیاز نیست که خیلی نگران باشید. تجربه ثابت کرده‌است که به کمک برخی رنگ‌ها و المان‌ها می‌توان مشکل کم نور بودن خانه را تا حد زیادی حل کرد.
در ادامه این مقاله یکی از راه‌کارهای مؤثر برای خانه‌های کم نور یعنی استفاده از کاغذ دیواری و اینکه طرح و مدل کاغذ دیواری چی خوبه را بررسی کرده و تمام نکات مربوط به آن را توضیح خواهیم داد. همچنین در پایان، ترفندها و نکاتی را آموزش می‌دهیم که به کمک آن می‌توانید فضای پرنورتری را داشته‌باشید.

آیا کاغذ دیواری گزینه خوبی برای خانه‌های کم نور است؟

کاغذ دیواری

یکی از بهترین راه‌کارها برای مشکل کم‌ نوربودن خانه‌ها یا فضاهای دیگر، استفاده از کاغذ دیواری (راهنمای خرید کاغذ دیواری) است. در این نوع فضاها، دیوارها نقش مهمی در بهبود مشکل نور دارند. البته این به معنی اهمیت‌نداشتن سایر المان‌ها نیست. دیوارها به‌خاطر این‌که بخش مهمی از فضا را در اختیار دارند، اهمیت بیشتری داشته و تأثیرگذاری بیشتری نیز دارند.
کاغذ دیواری به‌خاطر نوع طرح و رنگ خود می‌تواند باعث ایجاد خطای دید در محیط شده و فضای موردنظر، روشن‌تر به‌نظر برسد. همان‌طور که پیش از این گفتیم، نمی‌توان در فضای کم‌ نور زندگی خوبی داشت؛ زیرا مشکلاتی مثل افسردگی، بی‌حالی و کسلی در محیط‌های تاریک بیشتر به سراغ افراد می‌آیند.
به همین دلیل برای رفع این مشکل و داشتن یک خانه دل‌باز و پرنشاط، بهتر است که از کاغذ دیواری برای دیوارها استفاده کنید. این راه حل ساده به همراه رعایت چند نکته در طراحی دکوراسیون، تأثیر زیادی در بهبود مشکل کم نوری محیط می‌گذارند.

بهتر است برای خانه‌های کم نور از چه رنگ کاغذ دیواری استفاده شود؟

بهترین رنگ کاغذ دیواری

رنگ کاغذ دیواری مهم‌ترین نکته‌ای است که باید حین انتخاب آن درنظر داشته‌باشید. رنگ‌ها به‌طور معجزه آسایی می‌توانند روی نور کم تأثیر بگذارند و آن را بهبود دهند. برخی از رنگ‌های مناسب برای کاغذ دیواری خانه‌های کم نور عبارت‌اند از:

  • سفید: رنگ سفید توانایی زیادی در برگرداندن نور دارد و برای فضاهای کم نور بسیار مناسب است.
  • رنگ‌های خنک: رنگ‌های خنک مثل سبز کم‌رنگ، آبی کم‌رنگ، صورتی کم‌رنگ و... این مزیت را دارند که نشاط و انرژی محیط را افزایش داده و اثر منفی نور کم در محیط را خنثی کنند.
  • سایه‌های کم رنگ خاکستری و آبی: این رنگ‌‌ها از جمله گزینه‌های مناسب برای فضاهای کم نور هستند و می‌توانند نور کم موجود در محیط را چند برابر کنند.
  • سفالی روشن: این رنگ انرژی زیادی داشته و محیط کم نور را گرم می‌کند. خیلی از خانه‌ها به خاطر نور کم دچار مشکل سرما هستند و استفاده از این رنگ می‌تواند به رفع چنین مشکلی کمک کند.
  • زرد خورشیدی: همان‌طور که نور خورشید، محیط را روشن می‌کند و به آن گرما می‌بخشد، استفاده از رنگ زرد خورشیدی هم می‌تواند این احساسات در محیط القا کند. به همین دلیل بهترین انتخاب برای کاغذ دیواری خانه‌های کم نور است.
  • صورتی گچی: صورتی گچی رنگی سرشار از انرژی مثبت و حس آرامش است که می‌تواند برای فضاهای کم نور بهترین گزینه باشد.
  • پاستلی: رنگ‌های پاستلی از جمله رنگ‌های روشن هستند که قدرت زیادی در بازتاب نور دارند. علاوه‌بر این، روشنایی این رنگ‌ها باعث ایجاد حس آرامش می‌شود.

یکی از نکات مهمی که در این قسمت باید به آن اشاره کنیم، رنگ سقف است. فرقی ندارد که از رنگ یا کاغذ دیواری برای پوشاندن سقف استفاده می‌کنید؛ در صورتی که محیط با مشکل نور کم روبه‌رو است، نباید برای سقف به‌سراغ رنگ‌های تیره بروید. رنگ‌های روشن مخصوصا سفید، بهترین انتخاب برای رنگ یا کاغذ دیواری سقف است.

کدام طرح کاغذ دیواری برای خانه‌های کم نور مناسب است؟

بهترین طرح کاغذ دیواری

در انتخاب کاغذ دیواری برای خانه‌های کم نور، رنگ کاغذ دیواری مهم‌ترین فاکتور قابل توجه است. پس از آن، انتخاب طرح دومین نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. برخی طرح‌ها به‌خاطر نوع الگوهای خود، فضا را دل‌گیر نشان می‌دهند و برای محیط‌های کم نور مناسب نیستند.
در عوض، برخی طرح‌ها هم هستند که می‌توانند با ایجاد خطای دید، باعث روشن‌تر به‌نظر رسیدن فضا شوند. برخی از این طرح‌ها عبارت‌اند از:

طرح‌های متالیک

طرح‌هایی که بخشی از الگوهای آن متالیک و براق است، بهترین گزینه برای خانه‌های کم‌نور هستند. با توجه به این نکته، طرح‌های زیادی را می‌توان انتخاب کرد. برای مثال طرح داماسکی که گل‌های آن متالیک هستند هم برای این فضا مناسب است.
طرح‌های متالیک نور را بازتاب می‌دهند و نور کم محیط را بیشتر می‌کنند. استفاده از این طرخ باعث جهش نور در فضا و پخش متوازن آن در محیط می‌شود. البته باید توجه داشته‌باشید که تمام کاغذ دیواری و تمام دیوارها نباید متالیک باشند. چون این‌کار ظاهر بدی ایجاد کرده و دیوارهای را شبیه ورقه‌های فویل می‌کند.

راه‌راه عمودی

همان‌طور که گفتیم، یکی از دلایل کم‌ نور بودن خانه، سقف کوتاه آن است. برای حل این مشکل می‌توان از کاغذ دیواری با طرح راه‌راه عمودی استفاده کرد. این طرح خطای دید ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که سقف، بلندتر به‌نظر برسد. درنهایت مشکل کم نور بودن محیط کمی بهتر می‌شود.

هندسی

طرح‌های هندسی یکی از گزینه‌های جذاب و مینیمال برای فضاهای کم نور است. این طرح به‌خاطر فاصله بین اشکال و خطوط نازک الگوها فضا را دل‌بازتر نشان می‌دهد.

ساده

اگر به دنبال یک گزینه آسان برای رفع مشکل کم نور بودن محیط هستید و دوست ندارید که از مدل‌هی خاص در دکوراسیون خود استفاده کنید، کاغذ دیواری ساده بهترین انتخاب است. این مدل کاغذ دیواری الگوی خاصی نداشته و کم نور بودن محیط را تشدید نمی‌کند. بهتر است که این کاغذ دیواری دارای رنگ‌های روشن باشد.

۶ ترفند برای طراحی دکوراسیون خانه‌های کم‌نور

علاوه‌بر موارد گفته‌شده درباره انتخاب کاغذ دیواری، می‌توان نکات دیگری را نیز رعایت کرد تا در کنار کاغذ دیواری، به رفع مشکل کم نوری محیط کمک کند. این موارد به تنهایی اثربخشی لازم را ندارند و درکنار هم می‌توانند به خانه‌های کم نور کمک کنند. ایده‌های جذاب برای خانه‌های کم نور عبارت‌اند از:

استفاده از نور مصنوعی

درست است که در این خانه‌ها نور طبیعی خورشید به‌اندازه کافی وجود ندارد؛ اما به کمک نورهای مصنوعی می‌توان بخشی از این کمبود را جبران کرد. در استفاده از نور مصنوعی نباید خساست به خرج دهید و لازم است که پرنورترین لامپ را انتخاب نمایید. استفاده از لامپ‌ها و مهتابی‌های متنوع در زوایای مختلف خانه به پرنورشدن آن کمک بسیاری می‌کند.

مبل روشن و کوچک

اگر خانه شما کم نور است و نورگیر خوبی ندارد اصلا نباید به سراغ مبل‌های حجیم و بزرگ بروید. این مبل‌ها فضا را آشفته می‌کنند و برای خانه‌های کم نور مناسب نیستند. علاوه‌بر این بهتر است که حتما رنگ مبل‌ها روشن باشد. برای انتخاب رنگ مبل می‌توانید از نکات بخش رنگ کاغذ دیواری خانه‌های کم نور هم استفاده کنید. بنابراین بهترین انتخاب، مبل‌های ظریف با رنگ روشن است.

آینه مقابل هم

اگر به خاطر داشته‌باشید در داستان ادیسون، یک محیط کم نور به کمک منبع نور کوچک و چند آینه تبدیل به محیطی با نور کافی شد. این ترفند در تمام محیط‌های کم نور کارساز است. برای انجام این ترفند می‌بایست چند آینه را روبه‌روی هم و روبه‌روی منبع نور قرار دهید تا نور چندبرابر شده و محیط موردنظر روشن شود.

پرده نازک

اگر پنجره‌های کوچک و نورگیر کمی دارید، اصلا نباید برای آن‌ها پرده‌های ضخیم و اشرافی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که حداقل نور هم به محیط نرسد. بهترین انتخاب برای این فضاها پرده‌های نازک حریر با رنگ روشن است.

کفپوش روشن

علاوه‌بر سقف، دیوار و وسایل خانه، کفپوش نیز می‌تواند روی مشکل نور کم، تأثیر بگذارد. کفپوش‌های تیره نور را به خود جذب می‌کنند و مشکل نور کم را تشدید می‌نمایند. برای فضاهای کم نور بهتر است از کفپوش‌های روشن و منعکس‌کننده نور که سطح صیقلی و براقی دارند استفاده کنید.

دکوراسیون مینیمال

در کنار تمام این موارد، داشتن دکوراسیون مینیمال و ساده، به نظم محیط کمک می‌کند و آرامش را در آن افزایش می‌دهد. این دکوراسیون برای خانه‌های کم‌نور ضروری بوده و باعث می‌شود که محیط موردنظر کسل‌کننده و دلگیر به‌نظر نرسد.

https://www.asianews.ir/u/exA
اخبار مرتبط
مقاله با عنوان ۸ ترفند طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کوچک + یک پیشنهاد، ارائه توسط مجموعه تختیران تولیدی سرویس خواب و تولیدی مبل در یافت آباد
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید