صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۵ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۴
کد خبر: 6255
گزارشگر: 213
۸۳۹
۰
۰
۸
نشریه خارجی نوشت دولت ابراهیم رئیسی به برجام بازنمی گردد

تلاش اروپا در «بازگرداندن ایران» به برجام ناکام ماند

تلاش اروپا در «بازگرداندن ایران» به برجام ناکام ماند
نشریه پولیتیکو امروز به نقل از مقام‌های اروپایی نوشت که هیئت اتحادیه اروپا در سفر هفته گذشته خود به تهران٬ نتوانست مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی را به بازگشت به مذاکرات برجام متعهد کند.

به گزارش آسیانیوز، هیئت اروپایی نتوانست ایران را به بازگشت به مذاکرات احیای برجام متعهد کند. انریکه مورا در تهران با علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، در تهران دیدار و مذاکره کرد.

------------------------------

بیشتر بخوانید

آمریکا گفت احیای برجام بی‌فایده است!

------------------------------------------------
این در حالی است که  پولیتیکو روز یکشنبه ۲۵ مهرماه به نقل از مقام‌های اروپایی نوشت که هیئت اتحادیه اروپا در سفر هفته گذشته خود به تهران٬ نتوانست مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی را به بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام متعهد کند.

 

-----------------------

بیشتر بخوانید:

آمریکا گفت گزینه‌ «جایگزین برجام» را بعدا اعلام می کنیم!

------------------------------------


انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام، در وین، روز پنج‌شنبه وارد تهران شد و با علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، در محل وزارت خارجه در تهران دیدار کرد.

 

-------------------------

بیشتر بخوانید:

برجام بی برجام!
----------------------------------------------

یک مقام ارشد اروپایی به پولیتیکو گفته است،‌آنها (مقام‌های دولت جدید ایران) هنوز آمادگی مشارکت در مذاکرات وین را ندارند.


گزارش‌ها حاکی است که در جریان سفر انریکه مورا به تهران مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی توافق کردند که تیم مذاکره‌کننده جدید ایران دو هفته دیگر در بروکسل با هماهنگ‌کننده مذاکرات برجام دیدار کند و در خصوص متن‌های نهایی شده در ششمین دور مذاکرات در وین با وی مذاکره کند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا گفته است: این ایده بدی نیست که ما با هیئت جدید ایرانی نشستی داشته باشیم و بتوانیم همه متن‌ها را بررسی کنیم و به پرسش‌های مختلفی که هیئت جدید داشته باشد، پاسخ روشن بدهیم.

----------------------

بیشتر بخوانید:

بایدن گفت «گزینه های دیگر در مقابله با ایران» به کار می گیریم/گنبد آهنین ارتش اسرائیل به راکت مجهز شد

---------------------------------------------------

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری به درخواست تهران متوقف شده است و هنوز زمانی برای از سرگیری آن مشخص نشده است.

مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی بارها گفته‌اند آماده‌اند که «به زودی» مذاکرات احیای برجام را از سر بگیرند، اما تاکنون زمانی برای حضور خود در این مذاکرات مشخص نکرده‌اند.

این مقام ارشد اروپایی با این حال گفته است، هرچند ایران زمانی برای ازسرگیری مذاکرات برجام مشخص نکرده است، ولی تهران قطعا تصمیم گرفته است که به مذاکرات برجام بازگردد.

با این حال یک دیپلمات ارشد اروپایی دیگر که خواست نامش فاش نشود نیز تاکید کرده است که می‌بایست در این زمینه با احتیاط بود.

این دیپلمات اروپایی گفته است، به نظر این شرایط یک بن‌بست است و من بسیار نگرانم. امیدوارم که من اشتباه بکنم، اگر همین روند پیش برود، ما به جایی نخواهیم رسید.

او اضافه کرده است، حضور مذاکره کنندگان ایرانی در بروکسل برای مذاکره با مقام‌های اروپایی نمی‌تواند جایگزین مذاکرات غیر مستقیم آمریکا و ایران در وین بشود.

این دیپلمات اروپایی تصریح کرده است این نگرانی وجود دارد که ایران به دنبال وقت کشی باشد و مطرح کردن مذاکرات بروکسل هم برای منحرف کردن توجهات باشد.

در همین زمینه٬جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رووزگذشته اعلام کرد، آماده است قبل از آغاز از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین با مقام‌های ایرانی در بروکسل دیدار کند.

جوزپ بورل تاکید کرد، اما زمان برای دولت ابراهیم رئیسی و تیم او برای مطالعه پرونده و آماده شدن، سپری شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت، من درک می‌کنم که دولت جدید برای مطالعه پرونده و تکمیل تیم مذاکره کننده به زمان نیاز دارد، اما این زمان دیگر به پایان رسیده است. اکنون زمان بازگشت به مذاکرات فرا رسیده است.

جوزپ بورل در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال شکست برجام و طرح جایگزین گفت که به «طرح ب» فکر نمی‌کند و اکنون زمان بازگشت به میز مذاکره است.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اخیرا هشدار داده است با توجه اقدام ایران در توسعه برنامه هسته‌ای خود فرصت محدود برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رو به اتمام است.

آنتونی بلینکن تاکید کرد که با توجه به این اقدامات ایران «ما داریم به نقطه‌ای نزدیک و نزدیکتر می‌شویم که بازگشت صرف به مفاد و چارچوب‌های تعیین شده در برجام دیگر مزایای در نظر گرفته شده در آن توافق را نخواهد داشت.»/

https://www.asianews.ir/u/3yx
اخبار مرتبط
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که ایالات متحده در مقطع کنونی درباره گزینه‌های جایگزین برجام اظهارنظر علنی نمی‌کند
در حالی که امیرعبداللهیان چند روز گذشته گفت آمریکا پیش از بازگشت ایران به مذاکرات وین، ١٠ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران را آزاد کند، وزیر خارجه آمریکا امشب اذعان کرد که که احیای برجام بی‌فایده خواهد بود!
مقامات آمریکایی و اروپایی با اعلام به خبرگزاری رویترز گفتند که آمریکا مذاکراتی با چین جهت کاهش خرید نفت خام از ایران انجام داده است.
وزیر خارجه فرانسه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به رسیدن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به مراحل خطرناک‌تر گفت: دیگر نباید به ایران اجازه داد فکر کند تا هر وقت که بخواهد برای مذاکره زمان دارد.
سخنان وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی در هنگام ترک نیویورک حاکی از آن است که او پس از دیدار با وزرای خارجه آلمان، بریتانیا، فرانسه و همچنین مسئول سیاست خارجی اروپا، چشم‌اندازی روشنی از بازگشت احتمالی به مذاکرات وین ندارد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، گفت که کشورهای ۱+۴ هیچ نشستی با ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نخواهند داشت و اصرار آنها بر مذاکرات وین است؛ این در حالی است که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با لحنی متفاوت از لغو همه تحریم ها برای آغاز مذاکرات سخن می گوید.
عرضه‌های اولیه یکی از پررنگ‌ترین دلایلی است که افت بازار سرمایه را در پی داشته است به عقیده کارشناسان بازار سرمایه انتخاب روش ترکیبی و عرضه به صندوق‌ها رانت جدیدی را در بازار سهام ایجاد کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید