صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
دوشنبه / ۳ آبان ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۴
کد خبر: 6361
گزارشگر: 213
۸۷۰
۰
۰
۳
اظهارات یک مقام دولتی درباره گران چند صد تومانی

روایت دیگری از دلار ۲۸۰ هزار تومانی+فیلم

روایت دیگری از دلار ۲۸۰ هزار تومانی+فیلم
در گزارش هایی در هفته گذشته درباره پیش بینی افزایش نرخ دلار تا ۲۸۰ هزار تومان ادعاهایی مطرح شده بود که در این باره یک مقام دولتی اظهار نظرهایی کرده است.

به گزارش آسیانیوز، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره ماجرای دلار ۲۸۰ هزار تومانی پرداخت.

-----------------------------

بیشتر بخوانید:

کارزار گزارش ورشکستگی دولت در شبکه های اجتماعی/چندین برابر شدن نرخ دلار چقدر واقعی است؟

------------------------------------------

  اخیرا گزارشی از پیش بینی نرخ دلار در دو سناریو تا سال ۱۴۰۶ منتشر شد که در آن‌ها گفته شده بود نرخ دلار تا این سال به بیش از ۲۸۰ هزار تومان می‌رسد.


محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی درباره ماجرای دلار ۲۸۰ هزار تومانی می‌گوید: این پیش‌بینی برای افزایش قیمت دلار تا سال ۱۴۰۶ به ۲۸۰ هزار تومان کار یک کارشناس در سازمان برنامه دولت قبل بوده است.

------------------------------

بیشتر بخوانید:

«کاهش» ضربتی قیمت دلار در سایه مذاکره نامعلوم با آمریکا؟!
-----------------------------------------------------------

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: آن‌ها مفروضاتی بر اساس پیش بینی‌های دولت دوازدهم داشته اند. مفروضات دولت دوازدهم از کسری بودجه ۳۰ درصدی شروع شده و تا ۶۰ درصد رسیده است. مسلم است که اگر کسری بودجه به ۶۰ درصد برسد و آن را تبدیل نکنیم سال بعد به ۷۰ و ۸۰ درصد می‌رسد و در مرحله بعد کل بودجه کشور استقراض می‌شود.(خبرآنلاین)


پورابراهیمی با اشاره به اینکه در این حالت دیگر چیزی از ارزش پول ملی باقی نمی‌ماند، اضافه کرد: با این مفروضات می‌توانستیم عدد و رقم‌های عجیب و غریب در بودجه داشته باشیم فارغ از اینکه مفروضات و اطلاعاتی که بر مبنای آن‌ها این گزارش تدوین شده را در دست نداریم.

 

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: سازمان برنامه و بودجه هم این گزارش را تکذیب کرده و نمایندگان مجلس هم مثل سایر مردم این گزارش را در شبکه‌های اجتماعی دیده اند. جمع بندی ما این است که اگر تغییر سیاست‌های اقتصادی در دولت سیزدهم داشته باشیم که بنا هم در این دولت بر این است قطعا این اعداد در اقتصاد ایران دیده نخواهد شد.(خبرآنلاین)

پورابراهیمی افزود: امیدواریم که این تغییر جهت اقتصادی رقم بخورد و اولین اقدام هم بحث اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۱ بود که آن را شروع کرده ایم و امیدواریم این اتفاق مثبت بتواند پیامد‌های مثبتی برای اقتصاد کشور به عنوان اولین تجربه اصلاح ساختار اقتصادی ایران، داشته باشد.

به گزارش آسیانیوز، این در حالی است که گزارش منسوب به سازمان برنامه و بودجه که در مردادماه امسال، اواخر دوران ریاست جمهوری حسن روحانی تنظیم شده نشان می‌دهد که در صورت ادامه تحریم‌ها، دولت در سال ۱۴۰۳ در آستانه ورشکستگی قرار می‌گیرد و نرخ دلار نیز در سال ۱۴۰۶ تا ۲۸۴ هزار تومان اوج خواهد گرفت.

هنوز دولت سیزدهم واکنشی صریح به این گزارش که روز شنبه ۲۴ مهرماه در رسانه‌های داخلی بازتاب یافته، نشان نداده و اعلام نکرده است نظر کنونی سازمان برنامه و بودجه در دولت سیزدهم درباره وضعیت اقتصاد کشور چیست.

گزارش یاد شده می‌گوید تا سال ۱۴۰۳ میزان بدهی‌های دولتی به نصف تولید ناخالص داخلی می‌رسد و بدین ترتیب، دولت در آستانه ورشکستگی قرار می‌گیرد و در صورت ادامه تحریم‌ها، نسبت بدهی دولتی به تولید ناخالص داخلی تا حدود ۱۵۰ درصد اوج خواهد گرفت.

این گزارش می‌گوید در سال جاری خورشیدی این نسبت حدود ۳۰ درصد است.

قبلا صندوق بین‌المللی پول نیز برآورد کرده بود که میزان بدهی دولتی در سال گذشته خورشیدی به معادل ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور رسیده و نسبت به سال ۹۸ بیش از ۲ برابر شده است.

صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده است که کل بدهی خالص دولت ایران در سال گذشته خورشیدی به ۲۲۷ میلیارد دلار رسید که معادل نزدیک ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران است. این رقم بر اساس نرخ ارز آزاد حدود ۵ برابر بودجه دولت در سال جاری و بر اساس نرخ ارز دولتی، ۳۲ برابر بودجه عمومی دولت است.

دولت تاکنون آماری از کل بدهی دولتی منتشر نکرده، اما آخرین آمار بانک مرکزی که ۱۷ مهرماه منتشر شد، نشان می‌دهد که تنها بدهی بخش دولتی به بانک‌ها در مرداد امسال نسبت به مرداد پارسال ۳۵ درصد افزایش یافته و تا بیش از ۶۵۵ هزار میلیارد تومان اوج گرفته است. از این رقم، ۲۰۱ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بانک مرکزی است که رشدی ۵۰ درصدی نسبت به مرداد پارسال نشان می‌دهد.

بخش دیگری از گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه دولت حسن روحانی نشان می‌دهد که اگر تحریم‌ها ادامه یابد، نرخ دلار تا پایان دولت بعدی در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۰ هزار تومان و در سال ۱۴۰۶ به ۲۸۴ هزار تومان اوج خواهد گرفت.

این گزارش می‌گوید حتی اگر تحریم‌ها لغو شود، باز هم نرخ دلار در سال ۱۴۰۶ به بالای ۵۵ هزار تومان خواهد رسید./

https://www.asianews.ir/u/41p
اخبار مرتبط
قیمت دلار پس از صحبت‌های شب گذشته رئیس جمهور افزایش یافت و به کانال ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و نرخ ارز در بازار آزاد امروز ۲۷ هزار و ۳۸۰ تومان قیمت خورد.
در حالی که به نتیجه رسیدن مذاکرات وین چشم انداز مبهمی و نامعلومی دارد، از ابتدای این هفته هم وزیر اقتصاد دستور کاهش قیمت ارز را داده و هم ابراهیم رئیسی گفته باید با دلالان فضای مجازی برخورد شود.
عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: در دولت جدید، وضعیت بیمه شدگان و بازنشستگان به مراتب بدتر شده است و یکی از مسائل رنج آور این قشر، بی‌ارزش شدن پول ملی است و با گران شدن دلار ارزش پول کاهش می‌یابد و آسیب واقعی به مزدبگیرانی موارد می شود که حقوق ثابت می‌گیرند.
گزارش منسوب به سازمان برنامه و بودجه که در اواخر دوران حسن روحانی تنظیم شده و روز شنبه در برخی رسانه‌ها بازتاب یافت، نشان می‌دهد که در صورت ادامه تحریم‌ها، دولت در سال ۱۴۰۳ در آستانه ورشکستگی قرار می‌گیرد.
تغییرات در اعضای شورای عالی و مدیر عامل بورس در مقابل احتمال ارزانی بیشتر دلار و شدت گرفتن خروج سرمایه از بورس هرکدام به نوبه خود باعث افزایش نااطمینانی در بازار سهام شده‌اند.
درپی ادامه کاهش ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا، روز سه‌شنبه، ۲۰ مهرماه، قیمت معامله هر دلار در بازارهای خرید و فروش ارز به ۹.۰۳ لیر رسید.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید