صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۲۱ آذر ۱۴۰۰ / ۲۱:۰۸
کد خبر: 7134
گزارشگر: 213
۳۴۱۱
۰
۰
۳
بدبینی ها به اجرایی شدن بودجه سال آینده

افزایش بودجه سپاه پاسداران و صداوسیما/ابراز تردید در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به دلیل «مشکلات عمیق اقتصادی»

افزایش بودجه سپاه پاسداران و صداوسیما/ابراز تردید در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به دلیل «مشکلات عمیق اقتصادی»
در حالی که کارشناسان ترس خارجی ها از سرمایه گذاری و نبود روابط بین المللی اقتصادی را از دلایل محقق نشدن بودجه سال آینده بیان می کنند، اساس لایحه بودجه، علاوه بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، موارد دیگری نیز گنجانده شده است که از جمله آن می‌توان به افزایش چشمگیر بودجه سپاه پاسداران و صداوسیما اشاره کرد.

به گزارش آسیانیوز، بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که روز یکشنبه ۲۱ آذر از طرف دولت تحویل مجلس شد، علاوه بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، موارد دیگری نیز گنجانده شده است که از جمله آن می‌توان به افزایش چشمگیر بودجه سپاه پاسداران و صداوسیما، افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت و اخذ مالیات از برخی خودروها و خانه‌ها اشاره کرد.

بودجه سپاه پاسداران که سال گذشته با ۵۸ درصد افزایش از ۲۴ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان به ۳۸ هزار و ۵۶۴ میلیارد تومان رسیده بود، بر اساس آن‌چه در فایل لایحه بودجه ۱۴۰۱ ذکر شده، به ۹۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که با این حساب بیش از ۲.۴ برابر افزایش نشان می‌دهد.

افزایش چشمگیر بودجه سازمان صداوسیما ، از دیگر موارد قابل‌توجه لایحه بودجه ۱۴۰۱ است.

طبق این لایحه، میزان بودجه تخصیص‌یافته به سازمان صداوسیما پنج هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان است. بودجه این سازمان در سال جاری سه هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان بود که نشان‌ می‌دهد بودجه آن برای سال آینده ۵۶ درصد افزایش یافته است.

در این بودجه، دولت فروش یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت با قیمت ۶۰ دلار را نیز در نظر گرفته است که نسبت به بودجه سال جاری ۱۰ دلار بیشتر مدنظر قرار گرفته، ضمن آن که در بودجه جاری میزان صادرات روزانه حدود ۲.۳ میلیون بشکه در نظر گرفته شده بود.

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ که نخستین لایحه بودجه دولت ابراهیم رئیسی است، برای اولین بار همه خودروهای بالای یک میلیارد تومان و منازل مسکونی و ویلاهای بالای ۱۰ میلیارد تومان مشمول مالیات بر دارایی می‌شوند.

این در حالی است که با توجه به نرخ تورم بالا در طی سال گذشته، برخی کارشناسان از این مالیات به‌عنوان «مالیات بر تورمی» یاد می‌کنند که سیاست‌های اقتصادی دولت مسبب آن بوده است.

در بودجه سال آینده قرار نیست برای واردات دارو و سایر کالاهای اساسی ارز ترجیحی اختصاص پیدا کند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه آبان ۴۴.۴ درصد بوده که پس از ۱۴ ماه رشد مستمر در دو ماه اخیر کاهش جزئی داشته است. با این حال و به‌رغم این میزان از تورم، افزایش سالانه حقوق کارکنان دولت در این لایحه به‌طور متوسط ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است.

«برنامه‌ تقویت‌ بنیه‌ دفاعی‌ و تحقیقات راهبردی دفاعی‌» از دیگر موارد نخستین بودجه‌بندی دولت ابراهیم رئیسی است که تا مبلغ‌ چهار میلیارد و پانصد میلیون یورو به آن تخصیص یافته است. این برنامه نیز بخشی از فعالیت‌های پژوهشی و اجرایی در زمینه نظامی را شامل می‌شود.

پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، از برجام در سال ۹۷ و برقراری مجدد تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران، درآمد نفتی ایران به‌شدت کاهش یافته و رشد اقتصادی ایران در چند سال اخیر منفی بوده است.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان ۱۰ روز فرصت دارند پیشنهادهای خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند و کمیسیون‌ها نیز ۱۵ روز برای بررسی پیشنهادها مهلت دارند و در نهایت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱، پانزده روز برای بررسی لایحه فرصت خواهد داشت که در صورت لزوم این مهلت ۱۵ روز دیگر نیز تمدید می‌شود.

روز یک‌شنبه مهراد عباد، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در مورد پیش‌بینی فاینانس ۲۶ میلیارد یورویی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ آن را «خوش‌بینانه» دانست.

او این‌طور برداشت کرد که «دولت روی رفع تحریم‌ها حساب باز کرده است» و افزود که «با وضعیت فعلی اف‌ای‌تی‌اف، تحریم‌ها و مجموع شرایط فعلی به نظر نمی‌رسد حتی یک ریال از این فاینانس پیش‌بینی شده محقق شود. مگر اینکه اصلاحات خوبی در حوزه سیاست‌های ارزی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین تصمیم‌گیری در مورد اف‌ای‌تی‌اف و پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی که مهم‌ترین آنها سازمان تجارت جهانی است انجام شود.»

به گفته مهراد عباد،‌ «در این مورد همه چیز به روابط خارجی بستگی دارد. در بهترین حالت مذاکرات برجام با سرعت پیش می‌رود ولی در این حالت هم چنین رقمی محقق نمی‌شود، چراکه در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هم باید مراحل دیگری مانند صدور اجازه ورود شرکت‌های خارجی به کشور را پشت سر بگذاریم، امروز حتی کسانی که در ظاهر دوست ما هستند هم به علت ترس از تحریم‌ها در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.»/

https://www.asianews.ir/u/4ml
اخبار مرتبط
پیشنهاد مستقل،‌ میزان وام ازدواج جوانان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ حذف شده است و به جای آن دولت برای تسهیلات تکلیفی اختیار کلی درخواست کرده است.
با توجه به بودجه ای که دولت برای یارانه‌های نقدی کل سال ۱۴۰۱ بودجه در نظر گرفته است، تصمیم جدی برای حذف یارانه‌بگیران وجود دارد و سرپرستان خانوارهای معترض به حذف یارانه، اطلاعاتشان توسط کمیته امام (ره) بررسی می شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید