صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۲۰:۰۲
کد خبر: 9437
گزارشگر: 213
۱۴۶۱
۰
۰
۶
انتقادهای فراوان به سازمان محیط زیست

چرا پلنگ ایران کشته شد؟/مرگ جانور به دلیل زجر کشیدن و استرس/نابودی سهل انگارانه گونه نادر حیات وحش

چرا پلنگ ایران کشته شد؟/مرگ جانور به دلیل زجر کشیدن و استرس/نابودی سهل انگارانه گونه نادر حیات وحش
در حالی که در شبکه‌های اجتماعی انتقادهایی از سازمان محیط زیست مطرح شده و کاربران اعلام کرده‌اند پس از حدود هفت ساعت سرگردان بودن این پلنگ، ماموران محیط زیست نتوانستند او را زنده‌گیری کنند؛ این سازمان مدعی شد که این پلنگ به دو مامور نیروی انتظامی حمله کرده است! در حالی که فعال محیط زیست و بوم شناس تاکید کرد اگر این حیوان دچار آزار و اذیت و استرس شده است.

به گزارش آسیانیوز، مقام‌های سازمان حفاظت محیط زیست مازندران ضمن رد شلیک اشتباه به یک پلنگ سرگردان در خیابان‌های شهر شاهی(قائمشهر) اعلام کرد که این حیوان پس از حمله به دو مامور نیروی انتظامی، با شلیک دو گلوله کشته شده است.

عطاءالله کاویان، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، روز یکشنبه ۴ اردیبهشت در یک پیام ویدیویی گفت این پلنگ حدودا پنج ساله بوده و حدود ساعت پنج صبح در سطح شهر دیده شده و سپس در یک خانه‌باغ پناه گرفته بود.

کاویان که پنج روز پیش به این سمت منصوب شده، ادامه داد با وجود هشدارهای متعدد، تعداد زیادی از مردم در مقابل این خانه‌باغ تجمع کردند که باعث استرس این پلنگ شد.

در شبکه‌های اجتماعی انتقادهایی از سازمان محیط زیست مطرح شده و کاربران اعلام کرده‌اند پس از حدود هفت ساعت سرگردان بودن این پلنگ، ماموران محیط زیست نتوانستند او را زنده‌گیری کنند.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، پس از ورود یکی از ماموران نیروی انتظامی به محوطه این خانه باغ، پلنگ به این مامور و یک مامور دیگر حمله کرد و به او گلوله شلیک شد.

بر اساس این گزارش، پس از زخمی شدن پلنگ، نیروهای محیط زیست با شلیک دارت بیهوشی این حیوان را زنده‌گیری و به پایگاه حیات وحش سمسکنده منتقل کردند اما تلاش‌ دامپزشکان برای نجات این حیوان بی‌نتیجه ماند.

مقام‌های محیط زیست مازندران ابتدا اعلام کردند که این پلنگ زنده‌گیری شده، اما بعد خبر تلف شدن او را اعلام کردند.

این مقام‌ها همچنین گفته‌اند هنوز مشخص نیست این پلنگ از کجا وارد محدوده شهر شده، اما خبرگزاری فارس نوشت که گفته می‌شود این پلنگ توسط یکی از شهروندان در باغش نگهداری می‌شده است.

احتمال‌هایی درباره اینکه محیط زیست گلوله‌ای غیر از گلوله بیهوشی به این پلنگ شلیک کرده مطرح شده، اما کامیار ولی‌پور، سخنگوی اداره محیط زیست مازندران، این موضوع را تکذیب کرد.

او گفت مشکلی در زمینه تجهیزات برای زنده‌گیری وجود نداشت، اما باید یک دامپزشک دارت را شلیک کند و هر کسی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد.

این در حالی است که اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست می‌گوید: «این گونه پلنگ در حال انقراض است. نباید رفتاری با حیوان می‌شد که احساس خطر کند و از خود دفاع کند.»

تجارت‌نیوز نوشت چیزی از انتشار فیلم‌ پرسه‌زنی پلنگ شهر شاهی(قائمشهر) نگذشته بود. گفتند پلنگ زنده گیری شد اما به فاصله کمی خبر از تلف شدن پلنگ دادند.

زندگی پلنگ قائم شهر به فاصله چند ساعت تمام شد. درباره علت مرگ پلنگ مازندرانی روایت‌های مختلفی دادند. آنطور که کامیار ولی‌پور، مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران به ایرنا گفت: «این پلنگ پس از انجام عملیات بیهوشی توسط نیروهای محیط زیست در حال انتقال به پایگاه حیات وحش سمسکنده بود.»

 طولی نکشید که گفتند این قلاده پلنگ در حال انتقال تلف شد. گفته می‌شود دو گلوله به این پلنگ شلیک شد. اما در صورت مشاهده با پلنگ باید چگونه برخورد کرد؟ چرا پلنگ قائم شهر به این راحتی تلف شد؟

 اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست و بوم شناس می‌گوید: «این گونه پلنگ‌ها از نادرترین جانوران هستند که متاسفانه در حال انقراض هستند.»

او ادامه می‌دهد: «چنانچه پلنگ در مسیر خودش آزاد باشد، مسیر خود را ادامه می‌دهد. به هیچ وجه به انسان به چشم یک طعمه نگاه نمی‌کند. مگر اینکه برخی با دیدن پلنگ احساس قدرت کنند. با اسلحه یا بدون اسلحه حیوان را آزار دهند. در این صورت پلنگ حمله می‌کند و این رفتار برای دفاع از خود صورت می‌گیرد.»

این فعال محیط زیست می‌گوید: «آنطور که حدس می‌زنم پلنگ شهر شاهی(قائمشهر) تحریک شد. این حیوان قصد حمله نداشته و واکنش دفاعی نشان داد.»

کهرم می‌گوید: «پیش از این نیز حدود یکی دو سال پیش نیز یک پلنگ را در پارک ملی گلستان رها کرده بودند. پلنگی که قلاده داشت و حرکتش رصد می‌شد. محیط‌بانان قلاده این پلنگ را حرکت می‌دادند تا نشان دهند که زنده است. در حالی که این پلنگ خیلی پیش از آن تلف شده بود. حالا مشخص نیست ماجرای این پلنگ قائم شهر دقیقا چه بوده است. شاید بعدا حقیقت مشخص شود.»

 پلنگ قائم شهر بعد از تلف شدن
کهرم درباره نحوه زنده‌گیری می‌گوید: زنده‌گیری باید با تفنگ بیهوشی صورت گیرد. کار هر کسی نیست. باید متخصص این کار انجام گیرد. کافی ایست یک مقدار ماده بیهوشی زیاد باشد، حیوان از بین می‌رود. اما بعد از مواجهه با پلنگ قائم شهر به آن تیراندازی کردند و بعد گفتند که زنده‌گیری شد.»

این فعال محیط زیست می‌گوید: «برای دفن این پلنگ پروتکل‌ داریم. اگر بخواهند علمی عمل کنند، باید پوست پلنگ را کنده و مواد ژنتیکی آن را استخراج و ثبت کنند. بعدها با مشخصات ثبت‌شده پلنگ دیگر مقایسه کنند. در نهایت یک درخت ژنتیکی درست کنند.»

سال گذشته نیز فیلمی از برخورد با سه گورخر افریقایی برای انتقال به باغ وحش صفا دشت منتشر شد. فیلمی که برخورد با گورخرها موجب انتقاد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. البته دو گورخر هم تلف شدند.

اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. سال ۹۷ نیز هنگام انتقال ۱۰ گورخر از توران شاهرود به پارک ملی گرمسار، پنج گورخر تلف شدند./

https://www.asianews.ir/u/6cq
اخبار مرتبط
پس از هشدارهای متعدد فعالان محیط زیست و افزایش مخالفت عمومی با تاسیس پالایشگاه پتروشیمی میانکاله در توابع شهرستان بهشهر، دادستانی کل ایران دستور دادا از ادامه فعالیت طرح جلوگیری شود».
اصلی ترین عوامل انقراض گونه ها؛ از دست رفتن زیستگاههای تحت تاثیر برنامه های توسعه و گسترش شهر و روستا و اجرای پروژه های عمرانی و اقتصادی تاثیر گذار بر امنیت زیستگاه ها و پناهگاه های حیات وحش است؛ این در حالی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا، مکزیک، چندین کشور در شرق و جنوب آسیا و غیره شکار تروفه انجام می شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید