صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۲۳:۲۵
کد خبر: 10048
گزارشگر: 213
۱۳۲۴۵
۴
۰
۵
در ادامه روایت های خشونت جنسی در سینمای ایران

لادن طباطبایی و کتایون ریاحی «جزییات» تعرض جنسی بازیگر مرد را افشا کردند

لادن طباطبایی و کتایون ریاحی «جزییات» تعرض جنسی بازیگر مرد را افشا کردند
مدتی پس از آنکه جمعی از زنان سینماگر شروع به شرح روایت‌های خود از آزار و خشونت جنسی در سینمای ایران کردند، در روزهای اخیر یکی دو بازیگر زن،روایت تعرض به خود از سوی یکی از بازیگران و کارگردانان مرد سینمای ایران را افشا کردند.

به گزارش آسیانیوز، پس از افشاگری کتایون ریاحی در‌باره تعرض یکی از بازیگران مرد به او، لادن طباطبایی آن را تایید کرد. کتایون ریاحی در صفحه اینستاگرام خود، از تعرض به خود توسط یکی از بازیگران و کارگردانان سینمای ایران نوشت.

مدتی پس از آنکه جمعی از زنان سینماگر شروع به شرح روایت‌های خود از آزار و خشونت جنسی در سینمای ایران کرده و بیانیه‌ای در این زمینه منتشر کردند، در روزهای اخیر یکی دیگر از بازیگران زن، اقدام به انتشار روایت تعرض به خود از سوی یکی از بازیگران و کارگردانان مرد سینمای ایران کرد.

همزمان با انتشار تصاویر مربوط به حضور گروهی از دست‌اندرکاران فیلم «برادران لیلا» در جشنواره فیلم کن، کتایون ریاحی، بازیگر سینمای ایران در صفحه شخصی اینستاگرام خود تصویری از سعید پورصمیمی را که در جشنواره کن حضور داشت منتشر کرد. در این تصویر که ریاحی آن را در بخش تصاویر کوتاه‌مدت (استوری) اینستاگرام خود منتشر کرد، خط قرمزی روی چهره سعید پورصمیمی کشیده شده بود. این اقدام زمزمه‌ها مبنی بر تکرار تجربه آزار از سوی این بازیگر مرد را شبکه‌های اجتماعی مطرح کرد. پس از آن ریاحی در صفحه اینستاگرام شخصی‌اش، روایت خود را منتشر کرد.

لادن طباطبایی و کتایون ریاحی «جزییات» تعرض جنسی را از سوی بازیگر مرد را افشا کردند asianews

او با انتشار عکسی قدیمی از خود، چنین نوشت: «این عکس مربوط به بیست‌وپنج سال پیش است. آن سال‌ها آقای داوود رشیدی ریاست هیئت‌مدیره خانه سینما و آقای پورصمیمی دستیار یا معاون آنجا بودند. من توسط همکاران خودم و در خانه سینما به اتهامات واهی بازجویی و مواخذه شدم. آقای پورصمیمی که در نقش بازجو وارد شده بود با سوء‌استفاده از موقعیت خود به من تعرض کرد.»

او در ادامه این روایت عنوان کرد: «روزگار سختی بود و من هیچ نگفتم. هنوز پس از ۲۵ سال روح و روانم از این حادثه تلخ التیام نیافته و آزرده است. به یاد داشته باشیم اگر ثروت، شهرت و قدرت مهار نشود، اگر اخلاق و قانون اقتدار نداشته باشند، این فساد است که همه جا با قلدری حکومت می‌کند.»


کتایون ریاحی در پایان روایت خود از هشتگ من هم (MeToo) که بیانگر روایت زنان از آزار و خشونت است، استفاده کرد. با انتشار این روایت، برخی از زنان سینماگر با او ابراز همدردی کرده و حمایت خود از ریاحی را اعلام کردند.

لادن طباطبایی، از دیگر بازیگران سینما که چند سالی است به آمریکا مهاجرت کرده نیز پس از آن با انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرام خود، اظهارات کتایون ریاحی را تایید کرد. آن‌طور که خبرآنلاین نوشت، طباطبایی در پیامی که در اینستاگرامش منتشر کرده بود، عنوان کرد: «ظاهرا این سیستم آن سال‌ها بوده! عینا برای من هم اتفاق افتاد.»

تاکنون سعید پورصمیمی، بازیگر و کارگردان ۷۸ ساله سینما و تلویزیون، نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده است.

این موضوع در حالی عنوان شده که به تازگی موجی از افشاگری زنان سینماگر ایران علیه انواع خشونت، آزار و تعرض در سینما شکل گرفت. در جریان این موضوع، برخی زنان اقدام به شرح روایت‌های خود از تجربه آزار جنسی و خشونت در سینمای ایران کردند.

با افزایش دامنه روایت‌ها، جمعی از زنان سینماگر با تایید تجربه‌های مشابه خود، به حمایت از یکدیگر برخواسته و بیانیه‌ای در اعتراض به خشونت نظام‌مند علیه زنان حوزه سینما منتشر کردند. کتایون ریاحی نیز یکی از امضاکنندگان این بیانیه بوده است.

در این بیانیه که به امضای ۸۰۰ نفر رسید، تاکید شد که زنان سینمای ایران با «هتک حرمت با الفاظ جنسی و جنسیت‌زده، سوءاستفاده از سکوت و تحمل افراد با به‌گروگان‌گرفتن حق کار یا دستمزد، اعمال خشونت جنسی به‌وسیله تهدید موقعیت کاری قربانی، تماس‌های بدنی بدون رضایت، اصرار و اجبار به‌عمل جنسی و در نهایت خشونت جسمی و تجاوز» مواجه‌اند.

به دنبال انتشار این بیانیه که بازخورد گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت، خانه سینما اعلام کرد که مسئله خشونت‌های جنسی را در شورای صیانت بررسی می‌کند. اما زنان سینماگر که این راهکار و رویه خانه سینما را ناکارآمد می‌دانستند، خود دست به کار شده و اقدام به تشکیل مجمعی مستقل برای رسیدگی به آزار و خشونت جنسی در سینما کردند.

در نهایت مقرر شد کمیته‌‌ای پنج نفره متشکل از تعدادی از بازیگران و دست‌اندرکاران سینما شامل هانیه توسلی، ترانه علیدوستی، سمیه میرشمسی، غزاله معتمد و مارال جیران، پیگیری موارد خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی مجمع مستقل تشکیل شود. این کمیته به تازگی تشکیل شده و مشخص نیست برمبنای چه رویه‌ای قرار است به رسیدگی به گزارش‌های مربوطه بپردازد./

https://www.asianews.ir/u/6ta
اخبار مرتبط
بهنوش بختیاری، بازیگر زن درباره «فساد» در سینمای ایران و تجربه خودش از آزار جنسی در محل کار گفت: درخواست کندگان روابط جنسی در سینما، زنان را به عدم پرداخت دستمزدشان و قطع همکاری در صورت تن ندادن به رابطه جنسی تهدید می کردند.
در پی حمله و تجاوز جنسی به زنی ۸۷ ساله، پلیس دهلی روز سه‌شنبه ۱۴ فوریه، یک نظافتچی ۳۰ ساله را دستگیر کرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
امید
۱۴۰۱/۰۳/۱۱
0
0
0

اصلا شما خانم ریاحی انگار ک براتون شده عادت ک پشت سر مردم صفحه میسازی یادت میاد ب جناب پوتیفار عزیز مصر چ خیانتی کردی بعد یوسف بی گناه انداختی زندان حالا نوبت آقای پور صمیمی رسید اینم بلاخره یه نوزاد دیگه هم ب حرف میاد ک بی گناهیشه ثابت کنه در ضمن پیراهن آقای پور صمیمی از پشت پاره شده مقصر صددرصدخودتی

مسعود
۱۴۰۱/۰۳/۱۴
0
0
0

با سلام. خانم ریاحی اگر واقعا تعرض جنسی ناخواسته داشتید چرا همان زمان اعتراض نکردید؟ اگر هم به لمس شدن میگین تعرض بهتره چند بار سوار مترو بشید ببینید که ما آقایون و خانوما تقریبا هر روز تو تاکسی و مترو به ناخواسته لمس میشیم.

احمد
۱۴۰۱/۰۴/۲۶
0
0
0

اصغر فرهادی برای فیلم جدایی نادر از سیمین برای نقشی که بعدا ساره بیات بازی کرد دختر جوانی از هنرجویان تاتر را در نطر گرفته بود. طفل معصوم ۶ ماه تمام زحمت کشید حتی برای درک و اجرای بهتر نقشش کلفتی هم کرد. یک شب مانده به شروع فیلمبرداری ساره بیات شبانه به خانه فرهادی رفت و با او همبستر شد. فردا صبح که دخترک برای شروع کار رفت گفتند نقش را به کس دیگری داده ایم. طفلک خودکشی کرد و درگذشت. فضای بسیار کثیف و بیرحمی دارند. در یک تاتر هم که پارسا پیروزفر کار کرد امین تارخ جوانی را به او معرفی کرد و گفت می تونی پولشو بخوری. همین کار را هم کردند یعنی ۶ ماه تمرین بعد اجرا و بعد هم ندادن دستمزد. پسر فقیری بود. خودکشی کرد و او هم متاسفانه فوت کرد. چیزی به اسم شرف در این جماعت کمیاب بلکه نایاب است.

hossein jafari
۱۴۰۱/۰۹/۰۴
0
0
0

سلام درود وخسته نباشید خدمت بانو کتایون ریاحی شما نقش‌های بسیار وزیبایی بازی کردید خیلیم عالی بودید مشوق شما هر کی هست دمش گرم درمورد این قضیه ام متاسفم بعضی ها شعور غیرت ومعرفی ندارند من حضرت عباسی اگه بهم ضمن بد دارید میرم ودیگه ام حتی توگوگل هم نمیام چون میدونم پشتم بد میگن ولی خدا شاهده درد بی کسی وحوصله نداشتن و گپ که نمیزنید باهام که جواب بدید منم توهم هستم پیغام برادون میدم دیوونه نیستم خدا شاهده قصد ونظری هم به هیچ کدوم از شما ندارم


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید