صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۱۹ آذر ۱۴۰۱ / ۰۱:۰۰
کد خبر: 12620
گزارشگر: 213
۲۱۳
۰
۰
۱
دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران:

عوارض بیمه شخص ثالث کاهش می یابد

عوارض بیمه شخص ثالث کاهش می یابد
دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران از تعیین عوارض هزار میلیارد تومانی بیمه شخص ثالث توسط سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد.

به گزارش آسیانیوز،  در همایش بیمه و توسعه امسال که ۱۳ آذر ماه برگزار شد، دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران از تعیین عوارض هزار میلیارد تومانی بیمه شخص ثالث توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در لایحه بودجه۱۴۰۲ خبرداد و رئیس کل بیمه مرکزی ایران نیز از مذاکرات خود با سازمان برنامه در جهت کاهش این رقم سخن گفت.

کاهش عوارض بیمه شخص ثالث در بودجه 1402
حال طبق شنیده‌ها درجلسه هیات وزیران در لایحه بودجه۱۴۰۲ رقم هزار میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته است. بهزاد‌پور رئیس کل بیمه مرکزی ایران در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسش «دنیای اقتصاد»، مبنی براینکه چرا چالش‌های بیمه‌گری و مطالبات شرکت‌های بیمه بازرگانی توسط دبیرکل سندیکای بیمه‌گران در روز بیمه مطرح شد و رئیس کل تنها به ارائه آمارهای تکراری و تاثیر دانش‌بنیان‌ها برتوسعه صنعت بیمه اکتفا کرد، پاسخ داد: بیمه‌‌گران تشکل خود را دارند و می‌توانند، توسط این تشکل حرف خود را بزنند. اما به نظر من به عنوان رئیس کل همایش سالانه بیمه و توسعه بیشتر جنبه علمی دارد و تصورم این است که باید به موارد توسعه‌ای صنعت اشاره شود تا درخواست‌‌های صنفی.

بهزاد‌پور با بیان اینکه دبیرکل با صدای رسا مطالبات شرکت‌های بیمه را مطرح کرد، افزود: بیمه مرکزی به دنبال کاهش عوارض از محل بیمه شخص ثالث است و قطعا در مراجع دیگر، در جلسات و محفل‌‌های دیگر پیگیر موانع بیمه‌گری است.

وی با یاد‌آوری اینکه اوایل آذر ماه با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس جلسه داشته است، ادامه داد: بحث‌های بودجه‌‌ای‌‌ خیلی ریز و جدی با کمیسیون مطرح شد و در روز ملی بیمه که فضای علمی است، بهتر است ایده‌های نو، افکار نو و بحث‌های نو مطرح شود و هوای تازه‌‌ای درصنعت بیمه کشور جریان پیدا کند.

شبکه فروش
به نقل از دنیای اقتصاد، رئیس کل بیمه مرکزی درپاسخ به پرسش دیگری درباره تعیین دستوری نرخ کارمزد به شبکه فروش و اینکه ورود دانش‌بنیان‌ها چه تاثیری بر جایگاه این شبکه دارد‌؟ وآیا برنامه‌های توسعه‌ای بیمه‌گران تقویت یا حذف نمایندگان بیمه‌هاست‌؟ متذکر شد: هیچ‌گاه به حذف نمایندگان شرکت‌های بیمه فکر نکردیم و بدون تردید این شبکه تقویت خواهد شد.

بهزاد‌پور با اشاره به نقش شبکه فروش در ایجاد اشتغال در کشور یاد‌آور شد: حذف این شبکه یعنی ایجاد چالش بیکاری در کشور که مورد تایید هیچ فردی نیست. حیات صنعت بیمه به حضور بخش فروش فعال وابسته است و اگر نباشد، بخش‌های دیگر هم قادر به انجام وظایف و پیش‌‌بردن وظایفشان نیستند. بهزاد‌پور گفت: سوال اساسی این است، «چه کنیم که نمایندگان و کارگزاران در پیشبرد اهداف عالیه فعال‌‌تر و موثرتر باشند‌؟ باید چه کرد این صف مقدم بتواند فروش محصولات بیمه‌ای را بهتر انجام دهد‌؟» و پاسخ به این سوالات می‌تواند تجهیز و آماده‌سازی عرصه فناوری برای فعالیت قدرتمند شبکه فروش باشد.

ارزیابی عملکرد هوشمند‌سازی
رئیس شورای عالی بیمه درباره توسعه دانش‌‌بنیان‌ها در صنعت بیمه و ارزیابی‌اش از اقدامات گذشته بیمه مرکزی دراین راستا توضیح داد: در تمام زمینه‌ها قطعا بحث توسعه دانش‌‌بنیان‌‌ها را داریم و از بحث فرآیندهای داخلی خود بیمه مرکزی در حوزه نظارت تا فرآیندهای ارائه خدمات صنعت بیمه مانند پرداخت خسارات، ارائه محصولات، اخذ مجوزها، به عبارتی تمام ارتباطات و فرآیندهایی که در صنعت بیمه متصور است‌، طبیعتا باید با بهره‌مندی از فناوری‌های روز انجام شود.

بهزاد‌پور با بیان اینکه بیمه مرکزی بر «بحث نظارت هوشمند»، پروژه بزرگی که با ابعاد وسیعی عملکرد صنعت بیمه را در بر می‌گیرد، تاکید دارد، افزود: این نظارت هوشمند، در آینده نقش تعیین‌‌کننده‌‌ای در فعالیت شرکت‌‌ها و حضور پررنگ‌‌ بیمه مرکزی در نظارت خواهد داشت. وی ادامه داد: بحث نظارت هوشمند، اولویت بیمه مرکزی است و البته در سایر بخش‌ها هم اجرایی خواهد شد و دراین خصوص که نهاد ناظر موفق بوده یا نه، باید گفت ما خودمان راضی نیستیم و قطعا باید سرعت بیشتر، تلاش بیشتر و خدمات متنوع‌تری داشته باشیم.

سرمایه‌گذاری‌ها
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه «شاهد سرمایه‌گذاری کشورهای دیگر در منطقه مانند عراق هستیم. عراق بازار خوبی دارد و اخیرا عربستان و آمریکا سرمایه‌‌گذاری‌‌های زیادی به‌‌ویژه در حوزه انرژی در عراق انجام می‌دهند. اما سرمایه‌‌گذاران ایرانی و فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران، اصلی‌‌ترین مشکلی که برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها اعلام می‌کنند، بحث ریسک این منطقه است که پوشش بیمه‌‌ای می‌تواند این مسیر را هموار کند.

آیا حاکمیت بیمه برای این موضوع فکری دارد‌؟» پاسخ داد: بسیاری از مشکلات فعالان اقتصاد درمنطقه حاصل تحریم است. اما درهمین شرایط هم برخی از شرکت‌‌های ایرانی کار را شروع کردند و در برخی از کشورهای منطقه از جمله عراق هم حضور دارند. به نظرمی رسد مهم‌تر از حضور شرکت‌‌های بیمه و تعریف بیمه‌هایی که می‌توانیم آنجا پوشش دهیم، بحث مدیریت ریسک و ارزیابی ریسک است.

بهزاد‌پور ادامه داد: سرمایه‌‌گذاری در کشورهایی نظیر عراق و دیگر کشورها، بهترین خدمتی است که شرکت‌‌های بیمه می‌توانند در مرحله اول انجام دهند. در این زمینه من هم از همکاران خودم در شرکت‌‌ها خواهش می‌کنم که حضور بیشتری داشته باشند.

وی گفت: بیمه مرکزی هم اقداماتی در این زمینه داشته است، ارتباط‌‌هایی با وزارت امور خارجه برقرار و مکاتباتی انجام شد، به دنبال آن میزهایی را تعریف کردیم و الان سعی می‌کنیم در هر قرارداد متقابلی که در حال امضا است، حتما ردی از صنعت بیمه دیده شود. البته کار سختی را جلو می‌بریم اما امیدوارم که بتوانیم حضور قوی‌‌تر و فعال‌‌تری در منطقه داشته باشیم.

تکافل
بهزاد‌پور درباره اجرای تکافل درصنعت بیمه و برنامه‌های پیش رو توضیح داد: دو رویکرد درباره تکافل وجود دارد، یکی بحث تکافل به عنوان محصول که تقریبا نهایی شده است و الان هم پنج شرکت بیمه آماده ارائه محصول تکافل هستند و دومی برخورد ما نسبت به تکافل به عنوان یک شرکت و یک نظام بیمه‌‌ای است. که درباره دومی باید با حوصله حرکت کنیم.

وی ادامه داد: در مرحله محصول، افرادی که علاقه‌مندند این محصول را خریداری کنند، تقاضایی که در بازار ایجاد می‌شود، یک ارزیابی درست از این تقاضا پیدا خواهیم کرد، مشکلات اجرایی‌‌مان را شناسایی و مرتفع خواهیم کرد و بازخوردی که می‌‌گیریم، می‌تواند ما را در طراحی و پیاده‌‌سازی آن نظام تکافل کمک کند.

بهزاد‌پور در خاتمه گفت: در کنار آن بحث کارگاه‌ها و سمینارهای علمی، استفاده از تجارب سایر کشورها و برگزاری جلسات آموزشی کمک بسیاری به تحقق این امر می‌کند./

https://www.asianews.ir/u/8rc
اخبار مرتبط
طرح اعمال مشوق‌های بیمه کارفرمایی بر اساس بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سنواتی برنامه ششم توسعه با هدف تحرک بخشی به بازار کار به اجرا درآمده است.
معاون روابط کار وزیر کار گفت: موادی از قانون بیمه بیکاری را با حضور شرکای اجتماعی اصلاح کرده ایم که مصوبات نهایی آن در حال انجام است.
سازمان تامین اجتماعی، به منظور تحقق عدالت در میان بیمه شدگان، سن بازنشستگی خاصی را برای مردان و زنان در زمان بازنشستگی ، تعیین کرده است
بررسی‌ها از کاهش فروش اوراق دولتی در دو سال اخیر خبر می‌دهند؛ موضوعی که می‌تواند نگرانی‌ها را از انجام اقدامات تورم‌زا توس دولت افزایش دهد.
یک استاد دانشگاه و پی گیری کننده ی مطالبات استادان حق التدریس دانشگاه فنی و حرفه ای، در اعتراض به قطع همکاری این دانشگاه با وی، نامه ای جهت انتشار برای تحریریه آسیانیوز ارسال کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید