صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
جمعه / ۲ دی ۱۴۰۱ / ۰۱:۵۳
کد خبر: 12786
گزارشگر: 213
۶۲۲
۰
۰
۲
بهره بانکی برای اولین بار از 21 درصد عبور کرد

آغاز پول‌پاشی بی‌سابقه در بازار

آغاز پول‌پاشی بی‌سابقه در بازار
آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ بهره بین بانکی برای دومین هفته متوالی صعودی شده و برای اولین بار از تاریخ 6 مرداد ماه، از 21 درصد عبور کرده است.

به گزارش آسیانیوز، بانک مرکزی در هفته آخر آذر ماه، 103 همت به بازار باز تزریق کرد و همین موضوع سبب شد که نرخ بهره بین بانکی پس از 20 هفته از 21 درصد عبور کند.

امروز بانک مرکزی مطابق هر هفته، داده‌های مربوط به نرخ بهره بین بانکی و نرخ ریپو را بروزرسانی کرد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، میانگین موزون نرخ بهره بین بانکی در آخرین هفته آذر ماه با افزایش 0.02 واحد درصدی مواجه شده است. به این ترتیب این نرخ در پایان روز 30 آذر ماه 1401 به 21.01 درصد رسید.


از سوی دیگر مطابق اعلام بانک مرکزی، حداقل نرخ توافق بازخرید یا نرخ ریپو، پس از اینکه در هفته گذشته ترک عادت کرد و به رقم 20.8 درصد کاهش یافت، در این هفته بار دیگر به سطح 21 درصد بازگشت.

سقف 21 درصدی نرخ بهره بین بانکی شکسته شد
آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ بهره بین بانکی برای دومین هفته متوالی صعودی شده و برای اولین بار از تاریخ 6 مرداد ماه، از 21 درصد عبور کرده است.

این در حالی است که در این مدت، بانک مرکزی با تزریق منابع خود به بازار بین بانکی، نرخ سود این بازار را سرکوب می‌کرد و در کانال 20 درصد نگه می‌داشت.

بررسی گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی بانک مرکزی در هفته آخر آذر ماه حاکی از آن است که علت افزایش شکسته شدن سقف 21 درصدی نرخ بهره بین بانکی، توقف دخالت بانک مرکزی در بازار بین بانکی برای دومین هفته متوالی است.

سکوت مطلق در بازار بین بانکی
بررسی‌ها نشان می‌دهند که پول‌پاشی بانک مرکزی در بازار باز برای دومین هفته متوالی رکوردشکنی کرده است. به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی منابع خود را به بازار باز منتقل کرده و به همین دخالت این بانک در بازار بین بانکی کاهش یافته است.

طبق آمار بانک مرکزی، در آخرین هفته آذر ماه حدود 114 هزار میلیارد تومان درخواست توافق بازخرید از سوی 22 بانک و موسسه اعتباری به بانک مرکزی ارسال شده و بانک مرکزی معادل 103 هزار میلیارد تومان از این مبلغ را به آنها پرداخت کرده است.

رکورد پول‌پاشی بار دیگر شکسته شد
تزریق 103 هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی به بازار باز، رکورد پول‌پاشی در این بازار را برای دومین هفته متوالی شکست تا نگرانی‌ها در خصوص وضعیت شبکه بانکی ایران بیشتر شود.

زیرا به عقیده کارشناسان، این موضوع می‌تواند سیگنال افزایش ناترازی بانک‌ها است. به نظر می‌رسد وضعیت کمبود منابع نقدی بانک‌ها وخیم‌تر شده و این موضوع آنها را مجبور به استقراض از بانک مرکزی کرده است./

منبع:تجارت نیوز

https://www.asianews.ir/u/8vs
اخبار مرتبط
درپی مطرح شدن ادعاهایی مبنی بر اینکه دستگاه های خودپرداز در ارائه پول نقد با کمبود اسکناس مواجه هستند، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی توضیحاتی ارائه کرد.
با توجه به فضای تورمی کشور که کمتر فردی حاضر است تا سرمایه خود را بصورت پول نقد نگه‌داری کند، کمپین‌هایی پیشنهاد دادند تا مردم پول نقد خود را به طلا و دلار تبدیل کنند.
به گفته منابع مطلع بانکی، طی روزهای آتی درباره نرخ سود بانکی تصمیم گیری می شود.
رییس کمیته بانکداری ایالات متحده از کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) خواست به سمت ممنوعیت ارزهای دیجیتال قدم بردارند.
در حالی که دارندگان مجوز کسب‌وکارهای خانگی می‌توانند وام 150 میلیون تومانی دریافت کنند؛ ولی کارفرمایان می‌توانند از وام 4 میلیاردی بهره بگیرند.
رئیس کل بانک مرکزی، علت افزایش نرخ دلار را در افزایش نرخ بهره در بیش از ۹۰ کشور دنیا، نوسانات فصلی و ناآرامی‌های اخیر در کشور دانست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید