صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۳:۵۵
کد خبر: 13336
گزارشگر: 213
۱۲۲۳۷
۱
۰
۵
آخرین وضعیت پرداختی های آخر سال

اعلام مبلغ عیدی و دستمزد کارگران در ۱۴۰٢+جزئیات

اعلام مبلغ عیدی و دستمزد کارگران در ۱۴۰٢+جزئیات
اگرچه هنوز میزان افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰٢ مشخص نیست اما مبلغ عیدی کارگران در سال جاری اعلام شده و مشخص است.

به گزارش آسیانیوز، تنها یک و نیم ماه دیگر تا پایان سال جاری باقی مانده و محاسبه مبلغ عیدی 1401 و حداقل حقوق کارگران در سال 1402 جزو مباحثی است که این این روزها مطرح می‌شود. اما مبلغ عیدی کارگران چقدر است؟

اگرچه هنوز میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1402 مشخص نیست اما مبلغ عیدی کارگران در سال جاری اعلام شده و مشخص است.

بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده است، عیدی کارگران معادل 60 و 90 روز حقوق آنان است. یعنی مبلغ عیدی برخی از سطوح دستمزدی برابر با دو برابر حداقل حقوق ماهانه است و عیدی برخی از سطوح دیگر، معادل 90 روز یا سه برابر حداقل حقوق است.

حداقل حقوق امسال کارگران 4 میلیون و 179 هزار تومان است. بر این اساس کارگران حداقل‌بگیر، معادل دو ماه پایه حقوق باید عیدی بگیرند که مبلغ آن 8 میلیون و 350 هزار تومان است.

-----------
بیشتر بخوانید

جزئیات برگزاری کمیته دستمزد 1402/ضرورت افزایش مزد و حق مسکن کارگری

---------------------------------------
اما بر اساس قانون سایر سطوح درآمدی معادل 90 روز یا سه ماه پایه حقوق عیدی دریافت می‌کنند که مبلغ آن حدود 12 میلیون و 600 هزار تومان است.

به عبارت دیگر، کارگرانی که تنها یک سال در یک مجموعه کار کرده باشند، دو ماه حقوق به‌عنوان عیدی دریافت می‌کنند و کارگرانی که بیش از یکسال فعالیت کرده باشند، دو عیدی و یک سنوات دریافت می‌کنند که مبلغ آن سه برابر حقوق می‌شود.

لازم به ذکر است که این دو رقم مربوط به کارگرانی است که 12 ماه کامل در یک مجموعه فعالیت کرده‌اند. جز این، مبلغ عیدی کاهش پیدا می‌کند.

طبق ماده واحده قانون کار، تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف‌اند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند. در این میان، در ماده واحده قانون کار آمده است که مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند.

عیدی کارمندان دولت چقدر است؟
مبلغ عیدی کارمندان دولت هم پیش از این اعلام شده است. بر این اساس پیشنهاد شده که هر کدام از کارمندان دولت امسال یک میلیون و 600 هزار تومان به‌عنوان عیدی دریافت ‌کنند. سال گذشته مبلغ عیدی کارمندان دولت یک میلیون و 500 هزار تومان بود.

در صورت نهایی شدن این عدد، کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری اسفند ماه یک میلیون و 600 هزار تومان عیدی دریافت می‌کنند.

--------
بیشتر بخوانید

حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲

------------------------------------

اما عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مانند کارگران است و معادل دو ماه حقوق محاسبه می‌شود./
https://www.asianews.ir/u/9au
اخبار مرتبط
در آستانه برگزاری کمیته دستمزد 1402، فعالان کارگری بازهم خواستار اجرای یک ماده قانونی شده‌اند؛ بند دوم ماده 41 قانون کار. ماده‌ای که بر دو مولفه در تعیین حداقل دستمزد کارگران تاکید دارد؛ تورم و سبد معیشت.
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: کار کردنِ با حقوق پایه ۷ میلیون تومانی باعثِ سرخوردگی می‌شود و این سرخوردگی کارگران را از کار می‌راند.
میزان دریافتی مستمری بگیران در سال ۱۴۰۲ در لایحه بودجه افزایش یافت.
مرحله پایانی اولین دوره لیگ برتر دارت كارگران کشور که با حضور 18 تیم به میزبانی استان یزد برگزار شد، با قهرمانی تیم مشهدی و نایب قهرمانی نماینده استان یزد به کار خود پایان داد
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: ما هیچ‌وقت درصد را پیش‌بینی نمی‌کنیم؛ ما فقط می‌گوییم که زندگی معمولی در شرایط فعلی حداقل ماهی ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد.
نایب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی گفت: با اوضاعی که کارگران دارند و با توجه به مشکلاتِ جدیِ معیشتیِ آن‌ها، شنیدنِ چنین خبر افزایش سن بازنشستگی بسیار نگران کننده است.
حداقل حقوق کارگران برای سال آینده اعلام شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۱/۱۱/۲۷
0
0
0

مشکل دولت نیست.مشکل از خودمونه که کارگر شدیم. خجالت نمیکشین بگین پایه حقوق ۴تومن بوده؟؟ ۲۰۹۰۱


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید